Kaliteli 1W Gitar Amfisi LM386

| Haziran 27, 2023 Tarihinde güncellendi
Kaliteli 1W Gitar Amfisi LM386

1W gitar amfisi tasarımı oldukca profesyonel detayı bir çalışma. JFET pre-amplifikatörü, Big Muff Pi ton kontrolü ve LM386 amfi entegresi üzerine kurulu. Taşınabilir gitar amfisi, ElectroSmash tarafından yalnızca ücretsiz / açık kaynaklı yazlımlar kullanılarak tasarlanmış bir açık donanım projesidir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

İki J201 transistörlü preamp katı, lambalı kalitesinde benzer bir ses verecek şekilde tasarlanmıştır, BMP ton katı, çok çeşitli tonlar üretebilir ve LM386 çıkış katı, kulaklıklardan Marshall 2×12 kabine kadar her türlü hoparlörü çalıştırabilir. Pasif ton kontrolü, çok çeşitli tonlar üreten klasik, basit ve etkili bir tasarımı izleyen Big Muff Pi stilidir.

Ana güç amplifikatörü LM386 ses entegre amplifikatörüne dayanmaktadır. Beklemede düşük aım tüketimi ve 9V ile çalışabilmesi nedeniyle düşük güçlü gitar amplifikatörleri için popüler bir seçimdir. Smokey Amp , Little Gem , Ruby Amp , Marshall MS-2 ve Noisy Cricket gibi birçok popüler amfide kullanılmıştır.

1W Amfi Özellikleri

Ton/Ses/Kazanç kontrolleri.
Hoparlör çıkışı.
Entegre zayıflatıcı anahtarlı kulaklık çıkışı.
Aux/mp3 girişi.
9V DC güç girişi.
Kulaklı-Hoparlör geçiş anahtarı

jfet-guitar-pre-amp-big-muff-pi-tone-control-lm386-power-amplifier

1W Amfi Şeması

Devre 5 basit bloğa ayrılabilir: JFET Giriş Aşaması, Ton Kontrolü, JFET Booster, LM386 Güç Amplifikatörü ve Güç Kaynağı

jfet-input-tone-control-jfet-booster-lm386-power-amp

İşlevsellik basittir: Giriş aşaması, amfiyi gitardan yalıtarak sinyal kalitesini korur ve ton emmesini önler. Ardından ton kontrolü, karışıma daha fazla bas/tiz ekleyerek frekans yanıtını şekillendirir. JFET güçlendirici, ton kontrolünden sonra sinyali 1W’a kadar güç veren Güç Amplifikatörü aşamasına hazırlayacaktır.

Aux/mp3 girişi, gitar sesine herhangi bir hat seviyesi giriş sinyali ekleyerek metronom, mp3 parçalarıyla pratik yapmanızı sağlar. Mini gitar amfisi projesine ait kaynak Kicad proje dosyaları ve pdf formatında PCB, şema çizim dosyaları, malzeme listesi var.

Dikkat: Pil dışında DC soket üzerinden voltaj verecekseniz jakın içi eksi dışı artı olmalı genelde hepsi tam tersidir buna dikkat edin

Güncelleme

1W Gitar amfi devresinin tek katlı PCB çizimini hazırladım kontrolleri yaptım fakat denemedim yapmak isteyenler dikkatli kontrol yapmadan uğraşmasın. DC soketin bağlantısını standart hale çevirdim yani iç artı dış eksi oldu ayrıca MP3 AUX soketinide piyasada bolca bulunan model ile değiştirdim.

Yazarın DC soketinin standart bağlantısını değiştirme ve 3 bacağıda kullanma sebebi adaptör takıldığı zaman pilin devre dışı kalması için ben bu özelliği 1W-bat-off.lay6 çiziminde iptal ettim adaptör kullanacağınız zaman pili çıkartın. Adaptör takıldığı zaman pilin otomatik devre dışı kalmasını istiyorsanız 1W-bat-off.lay6 PCB dosyasını kullanın fakat adaptör çıkışında jakın dışının artı iç kısmının eksi olması gerekli

1w-guitar-amp-single-layer-pcb

Kaynak: electrosmash.com

kaliteli-1w-gitar-amfisi-lm386

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2021/07/23 Etiketler: , , ,2 Yorum “Kaliteli 1W Gitar Amfisi LM386

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir