Hexadesimal Binary Desimal Hesaplama ve Çevirici Program

| Haziran 9, 2023 Tarihinde güncellendi
Hexadesimal  Binary Desimal  Hesaplama ve Çevirici Program

Hex, bin, dec çevirici hesaplama programı mikrodenetleyici ve farklı uygulamalar için kullanılabilir ayrıca C#, Visual Studio .Net 2005 kaynak kodları var exe olarak paketlenen program kurulumsuz çalışıyor (Net framework 2.0 ya da üzeri kurulu olmalı).

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Hexadecimal-Binary-Decimal-calculation

Mikro denetleyici projeleriyle çalışırken, genellikle ikili ve onaltılık biçimlerde hesaplamalar yapmak gerekir. Hemen hemen tüm hesap makinesi araçları (Windows altında calc ve Linux’ta gcalctool gibi) bu tür görevleri yerine getirebilse de, bunlar genel amaçlı hesaplamalar için tasarlanmıştır ve özellikle dijital devrelerle çalışmaya yönelik değildir.

Özellikle, tek tek bitleri işlerken birden çok adım gerektirir (sayıyı ikiliye dönüştürün, bitleri değiştirin ve ardından sayıyı tekrar onaltılık veya ondalık sayıya dönüştürün). Bu yüzden, mikro denetleyiciler ve diğer dijital devrelerle çalışırken kullanımı kolaylaştırmak basit bir program yazılmış.

Üç grup sayı alanı vardır. Her grup diğerlerinden bağımsız olarak kullanılabilir. Bir grup içindeki herhangi bir alan değiştirildiğinde, sonuçlar diğer tüm alanlara aynı anda yansır. Bu, sayı dönüştürmeleri için kullanışlı hale getirir. Ayrıca, 32 bitlik sayıyı temsil eden 32 onay kutusu vardır ve 4 bayta bölünmüştür ve her bayt ayrıca iki yarım parçaya bölünmüştür. Bu onay kutuları, bit manipülasyonunu çok sezgisel hale getirir. 32 bit düzen, MCU dünyasında yapılan işlerin çoğunu karşılamalıdır.

Kaynak: Hex/Bin/Dec Converter And Calculator

hexadesimal-binary-desimal-hesaplama-ve-cevirici-program

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/07/09 Etiketler: , ,2 Yorum “Hexadesimal Binary Desimal Hesaplama ve Çevirici Program

  1. denizdeniz

    emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim. bende düşünüyordum bunun gibi bir program yapsammı diye

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir