Haftalık Programlı Otomatik Kombi Kontrol Picbasic RF 433Mhz

| Haziran 9, 2023 Tarihinde güncellendi
Haftalık Programlı Otomatik Kombi Kontrol Picbasic RF 433Mhz

Çalışması haftalık olarak programlanabilen kombi kontrol projesi bir çok özelliği barındırıyor. 2X16 LCD Ekran 4×20 lcd üzerinde gerekli bilgiler (ısı, saat, tarih, gün, vs.) görüntüleniyor. Kombi kontrol devresinde bir adet pic16f876 ve pic16f84 kullanılmış diğerleri ds1307, ds18b20

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Hazırlayan:beyazcan – Hazırlayan emeği geçen kişilere teşekkürler.

Başka bir sitede,hayata geçirilmiş ,Geniu125 arkadaşın projesidir. Bu Bölümde daha çok işe yarayacağı düşüncesindeyim. Havaların durumu malum.Üstadın affına sığınarak biraz ilaveler yaptım. Buton + ve – tuşları ile, Menüye girmeden, Gündüz ve Gece değerleri değiştirilebilir.Tabi isteyen Menüden Haftalık olarakta değiştirebilir.

Yapılan değişiklikler,enerji kesilse bile hafızada kalır. Saat 07 ile 00 arası Gündüz.Saat 00 ile 07 arası Gece modudur. Örnek ,Gündüz sıcaklık 22 dereceye ayarlı ise,kombi 21,9 derecede çalışmaya başlar.22,5 derecede devreden çıkar.İsteyen bu değerleri yazılımdan değiştirebilir. Kutu Altınkayanın DT-080 Kutusudur.PCB de ona göredir.

Devrede kullanılan RF alıcı verici 433Mhz dir. Kristalli olanlar tercih edilirse sorun yaşanmaz.Trimerli olanlarını çalıştıramadım.

kombi-cihazi-picbasic-haftalik-zamanlayici-pic16f876-pic16f84-ds1307-ds18b20

proteus-isis-circuit-picbasic-timer-microchip-schema-data

Proteus şema ve kaynak picbasic pro kod dosyaları;

haftalik-programli-otomatik-kombi-kontrol-picbasic-rf-433mhz

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/07/30 Etiketler: , , , , , ,17 Yorum “Haftalık Programlı Otomatik Kombi Kontrol Picbasic RF 433Mhz

 1. AlaattinAlaattin

  proje gördüğüm kadarı ile çok başarılı, emeği geçen arkadaş yada arkadaşlara çok teşekkür ederim. lakin, bu projeyi altlı üstlü müstakil yada apartman gibi yerlerde kullanırsak frekanslar birbirini etkilemez mi? yada ayrı frekanslar da mı alıcı-verici kullanacağız?

  CEVAPLA
 2. ahmetahmet

  ben çalıştıramadım 7812 voltaj regülatörüm 14 v. verdiğimde çok ısınıyor. dahili soğutucu bağlamam gerekirmi ? lcd ye bilgi gelmiyor sorunun nerede olduğunu bulamadım bu konu hakkında kimden yardım alabilirim.

  CEVAPLA
 3. mehmetmehmet

  sayfanın başında 2×16 lcd yazıyor hocam 4×20 lcd olacak iyi çalışmalar

  CEVAPLA
 4. Fatih ÇelebiFatih Çelebi

  ilk olarak bir kac sorum var
  kombi alıcı devresinde
  RXA-1 RECEIVER soketinde anten cıkışları var onu anladımda o sırada ( da da + – ) soketleri var onlar ne halta yarıyo led ne işe yarıyor x1 var 4000 yazıyo kristal 4000mhz lik mi alacağız ?

  kombi veriçi katında
  led var işlevi led jump ve lcd jump soketleri var onlar ne işe yarıyor
  txc1 soketi ne işe yarıyor birine anten bagladık diğerleri ne işe yarıyor
  32.768Mhz lik eleman var ne bu kristalmi?

  CEVAPLA
 5. Gökhan ÖztürkGökhan Öztürk

  selam hocam ben bunu yaptım yanlız şöyle bir sorunum var verici çok güzel çalışıyor ama alıcı hiç işlev görmüyor verici kombi açık diyor ama alıcı ne röleyi açıyor nede led yanıyor bir yardım edermisiniz çözemedim RF modül olarakta

  dorukanstore.com/43392-MHz-ASK-Alici-Verici-Modul-RXN3-BTXC-1,PR-13497.html

  bunu kullandım iyi çalışmalar

  CEVAPLA
  1. Murat AltıntaşMurat Altıntaş

   dostum rf alıcı nasıl bağladın ve kodu nedir acil projem için

   CEVAPLA
 6. isaisa

  selam hocam led jump ve lcd jump soketleri var onlar ne işe yarıyor yardım lütfen

  CEVAPLA
 7. fhrozfhroz

  Gayet açık.
  Jumperleri takmazsanız,ikaz ledi ve lcd aydınlatması yanmaz.
  Takarsanız,Kombi çalışırken led yanar.Menüye girincede,lcd aydınlatması yanar.

  CEVAPLA
 8. günaygünay

  bu devreden çoklu yapmaya çalışsak alıcı vericilerin frekansı veya protokol aynı olduğu için diğer devredeki alıcı veya vericiye yanlış sinyal gönderebilir mi?rf verici ve alıcının haberleşme port numaralarını değiştiremez miyiz?tv kumandalarındaki gibi diğerini değil sadece kendi alıcı ve vericisine doğru sinyal gidecek,yardım lütfen…

  CEVAPLA
 9. Ömer TopçuÖmer Topçu

  selamınaleyküm. İlgili devreyi açık şemadan yaptım şu an proteus programım yok. Lisanslama ile ilgili sorun oluştu da. Baskı devre ve eleman yerleşimini pdf dosyası olarak gönderme şansınız olabilir mi? devreyi yaptım ama verici üniteye ekranda geldi ama sürekli ısı ayar bölümünde artış var ana ekranda artı menüyede girsem saat kısmından itibaren sürekli artıyor. Açık şemada eklemeyi unuttuğumuz direnç veya başka bir malzememi var? 1 numaralı ayağı 10k ile +5V veriyor muyuz? Açık şemada OSC gösterilmemiş onu ben yazılımından baktığımda 4MHz olarak görünce bağladım. Açık şemada osc görünmüyor mesela

  CEVAPLA
 10. Ömer TopçuÖmer Topçu

  merhaba. Hocam proteus programı bende mevcut değil lisanslama ile ilgili sorun yaşıyorumda. Baskı devre ve eleman yerleşimini pdf dosyası olarak gönderme şansınız var mı?

  CEVAPLA
 11. Ömer TopçuÖmer Topçu

  Arkadaşlar merhaba.
  İyigeceler öncelikle. Proteus programıyla alakalı lisans sorunum olduğu için lyt dosyalarını açamıyorum. Sizden rica etsem baskı devre çizimlerini hem alıcı hemde verici için pdf dosyasına çevirip [email protected] adresine mail olarak gönderi yapabilir misiniz?
  Kolay gelsin

  CEVAPLA
 12. Ömer TopçuÖmer Topçu

  merhaba arkadaşlar devreyi yaptım verici 433 MHz kristal. alıcı ise trimerli 433 MHz çalıştırdım. Ama dn deneme yaptığımda açık tutyordum sistemi 1 Hafta sonra çalışmadığını gördüm. Alıcı işlem yapmadı. Neden olabilir? Birde şunu farkettim 16f876 nın data çıkışı sürekli olarak çıkış yapıyor vericide aynı şekilde alıcının sürekli data alması alıcının geçici bir süre bloke olmasına neden olur mu?

  CEVAPLA
 13. AzeLAzeL

  merhaba kolay gelsin devreyi yapıp çalıştıran varmı ? çalıştıran kendi derlediğinde de çalıştırabildimi ?

  CEVAPLA
 14. Özgür KARAMANÖzgür KARAMAN

  projeyi başarılı bir şekilde çalıştırdığımı yıllar sonra geri gelerek beyan etmek istedim. gayet başarılı ve 2020 yılından bu yana kadar hala çalışmakta sadece saat 3 senede 1 buçuk saat fark ile ileride 🙂

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Merhaba, geri bildirim için teşekkürler 🙂 resim gönderebilirseniz iyi olur yazıya eklerim. İyi çalışmalar.

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir