Haftalık Programlı çiçek sulayıcı devresi (16f876 ds1302)

| Haziran 6, 2023 Tarihinde güncellendi
Haftalık Programlı çiçek sulayıcı devresi (16f876 ds1302)

Merhaba arkadaşlar, Daha önce forumda paylaştığım projemi blog üzerinde de paylaşmak istedim malum forum daha çok sorun çözümlerine yönelik olduğu için paylaşımlar gözden kaçabiliyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devre çok iyi çalışıyor hiçbir sorun yoktur. Yazılım ve tasarım tamamiyle bana aittir.

cicek-sulama-devresi-proteus-isis-tasarim-ferhat-yol

Biraz devreden ve çalışmasından Bahsedeyim;

Projemde işlemci olarak pic16F876, 2×16 lcd ve saat içinde ds1302 kullandım. Menü, Yukarı, Aşağı ve Ok butonu olmak üzere 4 adet ayar butonu vardır. Tüm ayarlamalar bu butonlar üzeriden gerçekleştirilir. Devre üzerindeki buzzer ile yapılan işlemler sesli olarak renklendirilir. Menüye girmek için menü tuşuna 2 saniye basılı tutmak gerekir.

Menü dışındayken 15 sn boyunca hiçbir tuşa basılmaz ise ekran ışığı otomatikmen kapanır. Herhangi bir tuşa basılarak tekrar aktif hale gelir. Bu program sayesinde haftanın herhangi bir günü ayarladığınız saatte çiçeklerinizi sulayabilirsiniz.

Sulama ayarları bölümünden hangi günler sulama yapılacağını, saat kaçta sulama yapılacağını ve kaç saniye boyunca sulama yapılacağını kaydedtikten sonra o gün, o saat geldiğinde röleyi aktif hale getirerek röle kontaklarına bağladığınız pompa ile sulama işlemi yapılır. yapılan tüm ayarlar hafızaya kaydedilir. Elektrik kesilse bile hafızadan silinmez.

Birazda programın ayarların nasıl yapılacağından bahsedeyim;

ZAMAN AYARI: Menü tuşuna 2 saniye basılı tutularak menüye girilir. Menüye girdikten sonra ilk olarak Zaman ayarı karşımıza gelir. Ok tuşuna basılarak zaman ayarına girilir.

İlk olarak saat ayarı karşımıza gelir. Yukarı ve Aşağı butonları ile ayarlamalar yapıldıktan sonra OK tuşuna basılarak dakika ayarına geçilir.

Tekrardan yukarı ve aşağı butonları ile ayarlamalar yapıldıktan sonra Ok tuşuna basılarak bir sonrak ayara geçilir. Bu ayarlar sırasıyla Saat, Dakika, Gün, Ay, Yıl ve hafta içerisindeki gün olarak devam eder. En son olarak Hafta içerisindeki gün (ptesi, salı ..) ayarlandıktan sonra OK tuşuna basılarak Zaman ayarından çıkılır ve Ana menüye dönülür.

SULAMA AYARLARI:Ana menüdeyken yukarı veya aşağı butonlarıyla Sulama ayarları seçilip Ok tuşuna basılarak sulama ayarlarının yapılacağı alt menüye girilir. İlk başta karşımıza Pompa durumu yazan Bi ekran çıkar.

Yukarı ve Aşağı butonları ile Pompanın açık veya kapalı durumun seçeriz. Eğer Pompa durumunu kapalı olarak seçerseniz Pompa hiç çalışmaz. Ok tuşuna basılarak bir sonraki ayara gidilir. burada hangi günler sulama yapılacağı ayarlanır.

İlk başta karşımıza pazartesi gelir. Yukarı butonunu kullanarak pazatersinin yanına çarpı veya onay işareti konulur. Çarpı işareti varsa o gün sulama yapılmaz onay işareti varsa o gün sulama yapılır. Ok tuşuna basılarak bir sonrak gün için ayar menüsü karşımıza gelir. Sırasıyla bütün günler için bu işlem tekrarlanır.

En son pazar günü içinde ayarlama yapılıp Ok tuşuna basılarak Pompanın açılış saati ss ve dd olarak girilir. Ok tuşuna basılarak bu seferde kapanış saati ss ve dd olarak girilir. Ok tuşuna basılarak Sulama ayarları tamamlanır ve Ana menüye dönülür. Bu programda min 1 Dk sulama yapılır.

MANUEL SULAMA: Bu opsiyonel bir özelliktir. Ayarlanılan zamanlar dışında sulama yapılmak istenirse bu menü üzerinde sulama yapılır.

MENÜDEN ÇIKIŞ: Menüden çıkış için kullanılır.

Tüm ayarlar bunlardan ibaret.

Devreyle ilgili bazı resimler;

flower-watering-circuit-lcd-pic

lcd-sulama-devresi-16f876-ds1302-program

sulama-devresi-pcb-ust

Devre hakkında bazı notlar

Devrenin pcbsi mevcuttur ve PCB ölçüleri altınkayanın DT-065 numaralı kutusuna göre çizilmiştir ölçüleri birebir uyumludur.

Kutu: http://www.altinkaya.com.tr/Egimli_Masaustu_Kutular/DT-065.html
Kutunun DXF çizimleri ve PDF dosyası ekteki dosya içerisindedir.

Eğer kutu içerisine montaj yapılacaksa dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Kutu içerisinde yer sıkıntısı olduğu için elektrolitik kondansatörler yatay olarak yerleştirilmelidir. Röle olarak 12V minyon spot röle kullanılmıştır. Fakat normal boyuttaki minyon spot rölelerden kullanırsanız yine sorun çıkarmaktadır bu yüzden elinizden geldiği kadar küçük röle kullanmaya çalışın.

Kutu üzerindeki çıkartmaları ise şu şekilde yapabilirsiniz. Her hangi bir oto aksesuarcıdan bir parça beyaz folyo alın. Bu folyoların bir tarafı yapışkanlıdır. Aldığınız folyoyu yazıcıya girmesi için A4 boyutlarında Kesin. sonra her hangi bir lazer yazıcı ile folyo üzerine çıktı alabilirsiniz. Kutu üzerindeki yapıştırmalarında ölçülerini pdf dosyası halinde ekliyorum.

Ayrıca programa bazı düzenlemeler yapıldı. Bunlardan en önemlisi Röle çalışırken elektrik kesilip tekrar geri geldiğinde röle çalışmıyordu. Tabi günümüzde elektrik kesilmesi çok olası. Şimdiki hali ile röle çalışırken elektrik kesintilerinde sulama saati geçemişse sulama işlemine kaldığı yerden devam etmektedir. Ayrıca yine röle çalışırken menüye girdiğimizde röle durur. Menüden çıktığımızda tekrar çalışır. Bunların haricinde bazı yerlerde iyileştirmeler yapıldı.

Program yazılımı PicBasic ile yazılmıştır. Umarım faydalı olabilmişimdir. Yapacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin

Çiçek sulama projesine ait proteus ares, simülasyon şema pcb, kutu ölçüleri ve picbasic kod dosyaları;

haftalik-programli-cicek-sulayici-devresi-16f876-ds1302

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/03/14 Etiketler: , , , ,52 Yorum “Haftalık Programlı çiçek sulayıcı devresi (16f876 ds1302)

 1. baranbaran

  teşekkürler çok detaylı güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık yapılacakların başında

  daha yeni keşfettim 🙂 bu nasıl bir site böyle çok masrafa gireceğim çook 🙂

  CEVAPLA
 2. bilge orkanbilge orkan

  ellerine sağlık kardeş mükemmel bir çalışma olmuş

  CEVAPLA
 3. AZİZ KÜRŞAT AKBENAZİZ KÜRŞAT AKBEN

  Kardeş ellerine sağlık 220v ile çalışan su motorunu üzerindeki röle ile çalıştırabilir miyiz?

  CEVAPLA
 4. Ferhat YOLFerhat YOL

  Üzerindeki röle ile herhangi bir pompa çalıştırmayı denemeyin. Röle çok küçük. Kontaktör kullanarak büyük güçlü motorları kontrol edin.

  CEVAPLA
 5. serhatserhat

  bu devreyi istediğimiz gibi kullanırız sanırım örneğin saat 19:30 da çevre aydınlatmayı yak 06:30 da söndür gibi gayet iyi bir tasarım ve program olmuş ellerine sağlık güzel bir paylaşım teşekkürler..

  CEVAPLA
 6. 06hrn0606hrn06

  Selam kardeş devre güzel olmuş. kullandığın potun değeri kaçtı onu soracaktm

  CEVAPLA
 7. Adnan KARAAdnan KARA

  Hocam eline sağlık. Öncelikle bunu yapıp kullanan arkadaşlar varmı? Birde kullanabileceğimiz bir pompa kodu verebilirmisiniz.
  Bu pompa 12v arabaların fızkiye pompası olurmu?

  CEVAPLA
 8. Ferhat YOLFerhat YOL

  Röle kontaklarıyla istediğiniz herhangi bir şeyi kontrol edebilirsiniz. Fakat sondaj pompası ve benzeri pompalar için kontaktör kullanılmalıdır. Oto Cam su fıskiye pompasını direk röle kontaklarından çalıştırabilirsiniz.

  CEVAPLA
 9. SonytechSonytech

  Acaba bu devrede bir kere ayar yapınca sürekli çalışıyor mu ? Ekteki dosyada ‘Uzun süreli sulamalar için’ hex dosyası var bunun içinmi tam anlayamdım. Ben bir kere ayar yapıp bütün sene çalışmasını istiyorum. hangi hex kullanılacak çok teşekkürler

  CEVAPLA
 10. Adnan KARAAdnan KARA

  Hocam kusura bakma acemiyim de bunun girişi 220 volt mu yoksa 12 volt mu . Adaptör ile mi elektrik vermemiz gerekiyor yapmaya başlıyorum malzemeleri alacağım da

  CEVAPLA
 11. Ferhat YOLFerhat YOL

  @Sonytech;
  Evet bir kere ayar yaptığın zaman enerji olduğu sürece ayarladığın süre içerisinde sulama yapar.

  @Adnan KARA Devreyi 12 volt ile beslemeniz gerekiyor.

  CEVAPLA
 12. ali murat tenteali murat tente

  [email protected]
  kardeşim malzeme listesini rica etsem mailime veya cevaben…
  yiğenime yapacağım, hocası sergileyecekmiş… (şu zaman saati ayarlamalı prizli olan projeyi yaptım süre ayarlama devresini kesinlikle çalıştıramadım hocası illa bu otomatik sulama projesini yapın sergileyecem tutturmuş senin projen çalışıyor görünüyor)
  copyright konusunda en ufak kuşkunuz olmasın isminiz ve projeniz kime ait olduğu bilinecek mail adresiniz etiketlenecektir…

  saygılarımla

  CEVAPLA
 13. Ferhat YOLFerhat YOL

  Baskı devre
  zerinde tüm malzemelerin isimleri yazıyor. Ona bakarak tüm malzemelerin listesini çıkarabilirsiniz. Burada teker teker yazmamın bir anlamı yok
  Kolay gelsin.

  CEVAPLA
 14. kzmkzm

  Ferhat kardeşim sistem çok güzel olmuş eline sağlık, benim sormak istedigim yatay potun değeri nedir. İlgin için teşekkürler

  CEVAPLA
 15. ozkanozkan

  Merhaba paylaşım için teşkkürler.
  Öncelikle sormak istediklerim.
  1.Gün içerisinde 3 veya daha fazla sulama yapıyormu?( çünkü kısa aralıklarla çok sulama yapacağım damla sulama.)
  2.Örneğin saat 9 da sulamaya başlayacağım saat 10 da bitireceğim yani saat aralıkları uzunmu?
  3.Haftaları kendim tekrar etmem gerekiyormu yoksa 2 hafta 3…..20 hafta ayarlarını koruyup aynı ayarda devam ediyormu…

  CEVAPLA
 16. Ferhat YOLFerhat YOL

  Malesef günde en fazla 1 sulama yapabiliyor. Programda açılışış ve kapanış saati girildikten sonra hergün o saatler arası sulama yapar. Farklı günler için farklı sulama programları yoktur.

  CEVAPLA
 17. Ali Murat TenteAli Murat Tente

  saniye ile çalışan kısa programda cihaz alarm zamanında kusursuz çalışıyor istenilen saniye sonrasında kapatıyor fakat zaman ve takvim devam edip-çalışıp bir sonraki alarm zamanına imkan vermiyor yani cihaz programında kilitleniyor…. sanırım 2-3 komut satırı eklenmesine ihtiyaç var… uzun zamanlı (dakikalı) programınızı çek edip yapılacak düzeltmeyi yapmaya çalışmadım, mümkünse yapılmış halini paylaşırmısınız? malzeme listesini yatay pot değeri için istemiştim yazmışsınız herşey kusursuz çalışıyor elinize bilginize sağlık…

  CEVAPLA
 18. Ferhat YOLFerhat YOL

  Tam olarak anlayamadım Saatmı kitleniyor. Biraz açıklarmısınız..

  CEVAPLA
 19. onur karagunonur karagun

  kardeşim cihazın programını yazarken bazı sıkıntılarla karşılaştım. bilgisayar müh. 2 sınıf öğrencisiyim ve hafta sonlarımı değerlendiriyorum.menü oluşturmak için sürekli if komutları oluşturdum ve program çook uzun oldu ve bu yüzden ram yetmiyor. bu konuda bana yardımcı olurmusun, eksiklerimi görmem gerekiyor.
  e-mail : [email protected]

  CEVAPLA
 20. ali karakusali karakus

  devreyi yaptım çok güzel çalışıyor ama anlıyamadığım tek konu çiçekleri nasıl suluyacağı bu devreyi nereye nasıl bağlarsak çiçekleri sularız yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler herkeze iyi çalışmalar

  CEVAPLA
 21. Ferhat YOLFerhat YOL

  Basit bir pompa düzeneği ile saksılara su pompalamalısın.

  CEVAPLA
 22. sercansercan

  hocam devreyi yaptık ama 12v verince direk buzzer ötüyor burda nerde sorun olabilir acaba??

  CEVAPLA
 23. emre bölmeemre bölme

  ferhat abi bu programın yıllık tetikleme olanını nasıl yaparız..
  demek istediğim örnek 12.02.2015 te röle belirtilen süre çıkış versin ?

  CEVAPLA
 24. MUAMMERMUAMMER

  nornal pot takmak istersek potun ayar kısmı aşağımı yukarı mı olması gerekiyor..

  CEVAPLA
 25. ÇağdaşÇağdaş

  Güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık ancak acemiliğime verin bir soru sormak istiyorum devredeki yatay pot ne ayarlıyor ?

  CEVAPLA
  1. mustafamustafa

   çağdaş o lcd ekranın konstrat ayarı için.devreye ilk enerji verildiğinde ekranı en net olacak şekilde ayarlıyorsun.bir kereliğine.

   CEVAPLA
 26. aliali

  bu devreyler 1-2 saat sulama yapabilir miyiz acaba bilgi verirseniz sevinirim

  CEVAPLA
  1. mustafamustafa

   belirlediğiniz saatler arasında sulama yapabilirsiniz.

   CEVAPLA
   1. aliali

    bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim iyi çalışmalar.

    CEVAPLA
 27. Cemil CanCemil Can

  Çok güzel bir uygulama ellerinize sağlık fakat ben devreyi kurdum şöyle bir sorunla karşılaştım. Lcd’nin ekranı geliyor yazılar çıkıyor fakat menü tuşuna 2sn basılı tuttuğum halde hiç bir tuş işlemiyor.buton bağlantılarına pic ile bağlantısına, voltajlara baktım hiçbirinde sorun yok fakat tuşlar çalışmıyor neden olabilir acaba ? okulda proje için bu devreyi tasarladım ve çok az vaktimiz kaldı ilgilenirseniz çok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler.

  CEVAPLA
 28. Aziz Kürşat AKBENAziz Kürşat AKBEN

  Devreyi okulumda 15-30 dk lık bahce sulamada kullanmak istiyoruz (Sistem Analizi Ödevi) Nasıl yaparım yardımcı olurmusunuz.

  CEVAPLA
 29. UgurUgur

  Öncelikle emeği geçenlere teşekkür ederim. Proje çok güzel olmuş. Simulsyon ortamında kusursuz çalışıyor. Lakin isis ve ares dosyaları birbirleri ile uyumsuz. Acaba devreyi ISIS ortamındaki devreye göre mi yoksa ARES ortamındakine göre mi yapacağız. Ben ARES ortamındakini denedim. Ama çalıştıramadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Bu devreyi kurup çalıştırabilen var mı?

  CEVAPLA
 30. kaankaan

  Emeği geçen herkesin gerçekten eline sağlık,kendi bahçemiz için kullanmayı düşünüyorum,ISIS de denedim gayet iyi çalışıyor,fakat yazılımını gerçekten merak etmiyor değilim..

  Program PicBasic ile yazılmış,acaba yazılımını da görebilir miyiz ? microC de olur.. nasıl bir kodlama olduğunu merak ettim.
  teşekkürler

  CEVAPLA
 31. MuammerMuammer

  Sistem analizi ödevi olarak yapmıştım geçen sene…. Emeği geçenlere teşekkürler…

  CEVAPLA
 32. nazifnazif

  sa devreyi yapıp tamamladım ama lcd ışık var görüntü yok bunun sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim. (not: kısa devre kontrolü yaptım kısa devre yok,konsrat ayarı için pot ile oynadım düzelmedi)

  CEVAPLA
 33. Ömer IşıkÖmer Işık

  Başarılı bir proje elinize sağlık ama pic yazılımını nerden bulabiliriz acaba ?

  CEVAPLA
 34. Aydın Emre AyanAydın Emre Ayan

  Merhaba ben bu devreyi kurdum ve çalıştırdım gayet sağlıklı çalışyor elinize sağlık, fakat bir problemim var ekran görüntüsünün yarısı silik çıkıyor ve görüntü dalgalanıyor. sizden farklı olarak yaptığım, güç kaynağı olarak direk 5 volt kullandığım için güç devresi elemanlarını kullanmadım, fakat böyle bir sıkıntı olunca ayrı bir kartta kurup 12 voltla besledim devre yine çalıştı fakat sorunum çözülmedi, pot olarak 5k pot kullandım, potu görüntü alabildiğim şekilde ayarlıyorum fakat yarısı silik ve dalgalı bir görüntü elde edebiliyorum en iyi ihtimale, ekran olarakda mavi jhd162a kullandım. Eski bir konu ama birileri fikir verir umarım tekrar elinize sağlık

  CEVAPLA
 35. Hakkı ÇınarHakkı Çınar

  ferhat kardesim biz günde iki defa suluyoruz programı ona göre yazsan olmazmı olur ise cok güzel olur

  CEVAPLA
 36. Gökhan AydinGökhan Aydin

  Kodu düzenlenebilir şekilde vermemenizin nedeni nedir acaba

  CEVAPLA
 37. gevvgevv

  @Gökhan Aydın dosya içinde kaynak picbasic kodları var bunlar .Bas uzantılıdır picbasic derleyicisi ile düzenleye bilirsiniz

  Yorumunuzda diğer yazdıklarınızı sildim işi bilmeden kendinizce kurmuşsunuz. Neyse düzenlenebilir kodlar var yazarımıza bir teşekkür edersiniz artık

  CEVAPLA
  1. Gökhan AydinGökhan Aydin

   .bas dosyasının pıc basıc oldugunu bılmıyordum oda css c gıbı cok dosyalı bırseydır dıye dusundum sadece css c ıle ugrastıgım ıcın daha o kadar usta degılım kusura bakmayın 🙂 ama sayenizde onuda ögrendim direk silmiş olsaydınız öğrenemezdim teşekkürler…

   CEVAPLA
 38. ali aktaşali aktaş

  backup pili takılı ve dolu olduğu halde devrenin enerjisini kesip verdiğimde saat tarih sıfırlanıyor yazılımdan kaynaklı olabilir mi?

  CEVAPLA
 39. gürkan köseoğlugürkan köseoğlu

  merhaba hocam öncelikle proje çok iyi olmuş elinize sağlık yalınız hocam bir şey sormak istiyorum. ayarları yaptıktan sonra hafızaya kaydetmek istiyorum eproom yani bunu nasıl yapabilirim. birde 16f877 kullanabilir miyim?

  CEVAPLA
 40. TayfunTayfun

  Eline sağlık çok güzel haftalık dijital zaman roleden banada lazim yardimci olursaniz sevinirim

  CEVAPLA
 41. ÜnsalÜnsal

  Devreyi kurdum ve çalıştırdım. Gayet güzel çalışıyor. Elinize sağlık.

  CEVAPLA
  1. Gürkan KÖSEOĞLUGürkan KÖSEOĞLU

   Belirtilen port hatası gözüküyor derlemede

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir