Haftalık programlı çiçek sulama devresi (16f876 picbasic pro)

| Haziran 5, 2023 Tarihinde güncellendi
Haftalık programlı çiçek sulama devresi (16f876 picbasic pro)

Uyguladığım proje Ferhat YOL arkadaşın daha önce ortaya çıkardığı projenin değişik bir versiyonudur. Programın içinde 3 adet sulama fonksiyonu mevcut. Uygulama pic16f876 mikrodenetleyici üzerine kurulu gösterge için 2×16 lcd ekren kullanıldı yazılım picbasic pro ile hazırlandı

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

LOW(0-20sn) MEDUIM(21-40sn) HIGH(41-59sn) devrenin menüsü ingilizce ve saaat (TIME) ayar bölümüne girildiğinde ayar yapmadan çıkılabiliyor.

İsis devre şeması;

cicek-sulama-devresi-proteus-sis-programli-sulamalar

Uygulama videosu;

Çiçek sulama projesine ait proteus simülasyon, ares pcb baskı devre ve pic basic pro kod dosyaları;

haftalik-programli-cicek-sulama-devresi-16f876-picbasic-pro

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/01/02 Etiketler: , , , ,25 Yorum “Haftalık programlı çiçek sulama devresi (16f876 picbasic pro)

 1. RamazanRamazan

  Ferhat Kardeşim Merhaba

  öncelikle gözden kaçırdığım nokta için özür dilerim; yukarıdaki açıklama yazısında “uyguladığım proje haftalık programlı çiçek sulama devresinin değişik bir versiyonudur” şeklinde bir ibare yer almasına rağmen sanırım açıklayıcı olamadı. “haftalık programlı çiçek sulama devresinin” cümlesinin altına senin yaptığın proje linkini koymak gerekir. Sayın site yöneticisinden ricam bunun yerine getirilmesi ve açıklama kısmına FERHAT arkadaşın daha önce ortaya çıkardığı projenin değişik bir versiyonu olduğunun notu düşülmeli. Tekrar özür dileyerek emeğinize karşı yapılmış kasıtlı bir davranış olarak algılamamanızı rica ederim. Site yönetime yazıyı gece 3 gibi hazırlayıp gönderdiğim için saatin geç olmasında kaynaklı ortaya çıkan bir durum.

  CEVAPLA
 2. Ferhat YOLFerhat YOL

  Açıkçası böyle düşünmeniz beni mutlu etti. Devreniz ile ilgili sormak istediğim bir nokta var. Menüleri neden ingilizce yaptınız. Buna pek anlam veremedim doğrusu
  İyi çalışmalar

  CEVAPLA
 3. RamazanRamazan

  anlayışınız için çok teşekkür ederim. menüyü bu şekilde yapmamı bir arkadaş istedi. o yüzden ingilizce olarak yazdım. bu arada uygulamda karşılaştığım bir iki sorunu sizinle paylaşmak istioyrum, projenin mimarı olarak. saat ayarı kısmına girilip saati ayarladık ama halen ayar menüsünde iken tekrar saat ayarı kısmına girince ekranda çok farklı değerler çıkıyor. birde saat ayarı kısmına girince ayar yapmadan çıkmak için bir fonksiyon eklenebilir. bu konuyu burada tartışıp bu projeyi daha görsel ve kullanışlı hale getirmeyi teklif ediyorum! siz ne dersiniz.

  CEVAPLA
 4. Ferhat YOLFerhat YOL

  Bilmiyorum projenin son halini inceledinizmi ama bu aralar proje üzerinde epey uğraştım ne zamandır kullanıyorum. Projede bir çok değişiklik yaptım dosyaları güncelledim bir bakın isterseniz.

  CEVAPLA
 5. RamazanRamazan

  yaptığınız devrenin kısa süreli olanı elimde mevcuttu. orada da bahsettiğim sıkıntılar vardı. Ama uzun süreli olan devrede bu sıkıntılar yok. ayar kısmında saat ayarında geri adımlara gelinebiliyor. bu güzel şöyle bişey yapsak bunun yanıda SET ve OK tuşuna aynı anda basılınca ayarlanma yapılmadan çıkılabilir. bir nevi CANCEL işlemi gibi.

  CEVAPLA
 6. Ferhat YOLFerhat YOL

  Belki şöyle olabilir.
  menüdeyken diyelim saat ayarlama menüsündeyken set tuşuyla bi önceki ayara gidebiliyorduk.Saat menüsündeyken en ilk başta yani saatın ayarlandığı bölümde set tuşuna basarak yapılan değişikler kaydedilmeden ana menüye dönülebilir. Aynısı sulama ayarları içinde geçerli

  CEVAPLA
 7. RamazanRamazan

  evet bu daha kolay olur. OK tuşu ile ileri gidip SET tuşu ile geri geleceğiz. en başa geldiğimzide SET’e basarsak çıkacaz. bu güzel 🙂

  CEVAPLA
 8. Cengizhan KarbayCengizhan Karbay

  İyi günler, projenizi uyguladım hemen hemen bitti ancak elektriğe bağladığımda lcd ışığı yanıyor ama yazılar gözükmüyor acaba neyi yanlış yapıyorum? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  CEVAPLA
 9. Ferhat YOLFerhat YOL

  Lcd kontrastını ayarladınızmı. Kontrast potuyla oynamayı deneyin.

  CEVAPLA
 10. RamazanRamazan

  merhaba

  -devrenin besleme voltajını kontrol edin.(5v olduğunu görün)
  -lcd kontrast ayarının yapılıp yapılmadığını kontrol edin.
  -devre yollarını kontrol edin kısa devre olmasın?
  -imkanınız varsa pici ve lcd yi çalışan başka bir devrede kontrol edin(picin programını uygulayacğınız devreye göre değiştiriniz)

  şuan aklıma gelen bunlar. bunları uygularsanız en azından sorunun kaynağına tespit edebiliriz.

  CEVAPLA
 11. Cengizhan KarbayCengizhan Karbay

  lcdyi başka devrede denedim çalışıyor bağlantılar da sorunsuz kontrol ettim aklıma pic’in programıyla ilgili bir hata geliyor ama kontrast ayarı yapmadım o giriş boş şu an ondan olabilir mi ?

  CEVAPLA
 12. Ferhat YOLFerhat YOL

  Kontrast ayarı bacağını boş bırakırsanız ekranda bişey göremezsiniz. Buraya 5K lık bir pot bağlamalısın.

  CEVAPLA
 13. RamazanRamazan

  Ferhat arkadaşında dediği gibi kontras ayarı kısmını pot bağlayın. görüntü varsa bile göremezsiniz ekranda…

  CEVAPLA
 14. Cengizhan KarbayCengizhan Karbay

  bu hızlı cevap verip ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. hemen deneyeceğim tekrar çok teşekkürler iyi günler.

  CEVAPLA
 15. EmrahEmrah

  Merhaba,
  Kullandığınız LCD ye benzer bir LCD bende de var. Fakat çalıştıramadım. ( LCD = ATM1602A ). Kafamı karıştıran ekranın hem altında hem üstünde 16 şar olmak üzere 2 tane bağlantı noktası var. LCD bağlantı noktalarıyla ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  CEVAPLA
 16. RamazanRamazan

  Bahsettiğin bağlantı tipinin tek farkı LCDni iki yönlü olarak karta monte edilebilmesi. Onun dışında hiç bir özelliği yok. devre çalışmıyorsa;
  -LCD nin kontrast ayar potunu kontrol edin. (önemli)
  -baskı devrenizdeki bağlantıları kontrol edin kısa vs olmasın.
  -picin osilatör, besleme ve reset bacaklarını kontrol edin.
  -bunlara rağmen yine çalışmıyorsa imkanınız varsa başka bir devrede LCDyi ve Pici kontrol eidn!

  CEVAPLA
 17. sadosado

  arkadaşlar bende yaptım bu devreyi ama çalışmadı lcd de görüntü var her şeyi yapabiliyorum ayarları falan ama saat çalışmıyor neden olabilir yardımcı olabilirmisiniz.

  CEVAPLA
 18. RamazanRamazan

  Saat çalşımıyorsa 32,768 kristali kontrol et. RTC nin bağlantılarını kontrol et. yine çalışmazsa RTC ve 32,768 kristali değiştir.

  CEVAPLA
 19. ErkanErkan

  Arkadaşlar devreyi hazırladım fakat programı 16F876A ya yükledim ,LCD ekranda görüntü alamadım, acaba 16f876 ya yüklesem sorun çözülürmü yardımcı olursanız sevinirim..

  CEVAPLA
 20. Ferhat YOLFerhat YOL

  Yazılımı yükleyebildiyseniz eğer 16F876A ilede çalışması gerekir. Siz ilk önce GLCD kontrast potuyla oynayın. Görüntü gelmesi gerekir.

  CEVAPLA
 21. Furkan AydoganFurkan Aydogan

  Usta devreyi yaptım 12 volt verince sürekli buzzer ötüyor sorun ne olabilir ? teşekkürler.

  CEVAPLA
 22. echoecho

  arkadaşlar bu devrenin kodlarını ccs c de yazan varmı acaba

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir