Fairchild Flyback SMPS Trafo Tasarım Notları

| Haziran 17, 2023 Tarihinde güncellendi
Fairchild Flyback SMPS Trafo Tasarım Notları

SMPS Trafo Tasarım Notları Fairchild firması tarafından hazırlanmış notun tamamı ingilizce fakat görseller ile desteklenmiş ve karmaşık değil biraz gayretle çözülebilir sarım yönleri katlar vb. bir çok bilgi verilmiş.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Flyback için Uygulama Notu Trafo Tasarımı Değerlendirmesi

Flyback örtücüler için verimlilik, çıkış regülasyonu ve EMI gibi performansı belirleyen en önemli faktör trafodur. Normal trafodan farklı olarak, flyback trafosu doğal olarak flyback dönüştürücü için enerji depolama, kuplaj ve izolasyon sağlayan bir indüktördür.

Genel transformatörde, akım hem birincil hem de ikincil sargıda aynı anda akar. Ancak flyback transformatörde çekirdekteki enerji şarj olurken sadece birincil sargıda, çekirdekteki enerji boşalırken ikincil sargıda akım akar. Enerji depolama kapasitesini artırmak için genellikle çekirdek arasına boşluk konur.

flyback-coverters-transformer

flyback-converter-transformer-smps-current-flows

flyback-converter-general-transformer-smps-secondary-winding
smps trafo sarımı, smps transformer winding, flyback transformer

Application Note Transformer Design Consideration for off-line Flyback

For flyback coverters, the transformer is the most important factor that determines the performance such as the efficiency, output regulation and EMI. Contrary to the normal transformer, the flyback transformer is inherently an inductor that provides energy storage, coupling and isolation for the flyback converter. In the general transformer, the current flows in both the primary and secondary winding at the same time. However, in the flyback transformer, the current flows only in the primary winding while the energy in the core is charged and in the secondary winding while the energy in the core is discharged. Usually gap is introduced between the core to increase the energy storage capacity.

Flyback SMPS Trafo Tasarım Notları dosyası:

fairchild-flyback-smps-trafo-tasarim-notlari

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/11/10 Etiketler: , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir