Elişi Kağıdı ile Basit Baskı Devre Pcb Hazırlamak

| Ekim 15, 2011 Tarihinde güncellendi
Elişi Kağıdı ile Basit Baskı Devre Pcb Hazırlamak

Elektronik ile uğraşan kişilerin belkide en çok üşendikleri aşamalardan birsi Baskı devre PCB yapımı Bu işi Basit ve ucuz olarak yapmak en iyisi olacaktır bir çok yüntem var daha önce yayımladığım Ütü ile Kolay Baskı Devre (pcb) Hazırlama yazısındaki yöntemin benzeri kullanılan Kağıt Elişi kağıdı

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Tüm Detayları ile Özenle Hazırlanmış 6 Sayfalık http://arkaoda.zerreelektronik.com/arkaoda/konu/pratik_baski_devre_yapimi-1.html Pratik Baskı Devre Yapımı yazısını incelemenizi öneririm

Güncelleme: arkaoda.zerreelektronik.com sitesi ne yazıkki kapandı anlatımın tamamı aşağıda

Pratik Baskı Devre Yapımı

Test amaçlı kurduğumuz devreleri breadboard üzerinde deneyebiliriz. Ama uzun süre breadboard üzerinde çalıştıramayız. Her elektronik devrenin bir baskıdevreye ihtiyacı vardır. Baskı devre yapımı bir çok kişinin korkulu rüyasıdır. Dışarıda hazırlatmak ise hem külfetli (düşük adetli sipariş kabul etmediklerinden) hem de uzun zaman almaktadır. İnternette bir çok sitede ütü ile çeşitli kağıtlar kullanılarak baskı devre yapımı anlatılmıştır. Bende bu yazımda kendi uyguladığım tekniği anlatacağım.

Transfer kağıdı olarak ilkokul yıllarımızda çok kullandığımız elişi kağıdını kullanıyorum. Bu kağıdı tüm kırtasiyelerden temin edebilirsiniz. Renk olarak beyaz tercih ediyorum, renkli elişi kağıtları da kullanılabilinir. Baskıyı lazer yazıcımla elişi kağıdının renkli olan tarafına (ön yüzüne) basıyorum. Ütülediğimizde plaket üzerine aynası çıkacağına dikkat edin. Kağıt üzerindeki yazılar ters olmalıdır. Baskı devre çizim programlarında hep üst görünüşle çalıştığımızdan dolayı alt katın çıktısını alırken aynalama (mirror) seçeneğini seçmeyin. Ütüleme işlemi sırasında aynası plakete çıkacaktır.

yazici-elisi-kagidi-pcb-ciktisi

Benim yaptığım gibi bir çok devreyi birleştirip tek bir çıktı alabilirsiniz. Plakete basmayı düşündüğümüz devrenin şemasını keselim.

Plaketimizi maket bıcağı ve cetvel yardımı ile keselim. Plaketin bakırlı tarafından 1 kere çizip bakırsız tarafından 4 -5 kere maket bıcağı ile çizersek plaketimiz kolayca ikiye ayrılacaktır.

plaketimizi-maket-bicagi-ve-cetvel-keselim-plaketin-bakirli

Kestiğimiz plaket üzerindeki lekeleri cif ile temizleyelim.

kestigimiz-plaket-uzerindeki-lekeleri-cif-ile-temizleyelim

Yüzeyin temiz olması tonerin plakette tutunması için önemlidir. Parmak izi ile kirlenmesini önelemek için plaketi köşelerinden tutmaya önem gösterin.

Ütüleme işleminde buharsız ütü kullanmayı tercih ediyorum. Buharlı ütü kullanırsanız plaket buhardan dolayı esneyip kambur olabilir. Özellikle büyük plaketlerin şekli gözle görülür derecede değişmektedir.

pcb-utu-baski-devre-utuleme

Kağıdın tonerli tarafı bakır yüzeye tam oturacak şekilde kapatın. Herhangi bir bant kullanmayın. Bant sıcaklıkla eriyip etrafa bulaştığında çok kötü bir şekil ortaya çıkmaktadır. Ütüleme işlemi başlar başlamaz toner plakete yapışıp kağıdın kaymasını engellemektedir. Plaketin büyüklüğüne göre 2 ile 3 dakika arası ütüleyin.

kagidin-tonerli-tarafi-bakir-yuzeye

Ütüleme işleminden sonra plaketi hemen su dolu bir kap içine koyun. Bir müddet sonra elişi kağıdı yumşayıp plaketi bırakacak kıvama gelir.

Yavaş ve dikkatli bir şekilde kağıdı plaketten ayıralım.

kagidi-plaketten-elisi-kagidi-yumsayip-plaketi

Eğer çıkmamış bir yer varsa bunu baskı devre kalemi ile tamamlayın. Elişi kağıdının bir kısmı plakete yapıştığından dolayı yollar beyaz olmaktadır.

eding-kalem-baski-devre

Sıra plaketimizi asite atmaya geldi. Asit olarak tuzruhu ve perhidrol karışımını kullanıyorum.

Uyarı : Perhidrol ve tuzruhu karşımından dolayı ortaya zehirli gazlar çıkmatadır. Bundan dolayı bu işlemini açık havada yapınız. Yaşınız küçük ise mutlaka bir büyüğünüzden yardım isteyiniz

Plastik bir asit kabı kullanın. 1 ölçek perhidrol, 3 ölçek tuzruhunu kaba boşaltın ve içine plaketi koyun. Eritme işlemini yavaşlatmak için bir miktarda su ekleyebilirsiniz.

pcb-asit-tuzruhu-peridrol-perhidrol-baski-devre-bakir-eritme

Baskı devre plaketinin büyüklüğüne göre açıkta kalan bakır yüzey 3 ile 5 dakika arasında eriyecektir. Erime işlemi sırasında sakına kabın yanında durmayın. Asla ve asla tam üstünden bakmayın, boğazınıza ve gözlerinize zehirli gazlar gider. Birkaç dakikada bir plaketin durumunu gözlemek için kabın yanına gidip gelin.

Açıkta kalan bakır yüzey eridikten sonra plaketi asitten çıkartıp suda yıkayın. Tonerli yüzeyi temizlemek için bulaşık teli kullanabilirsiniz. Tel azda olsa bakırlı yüzeyi çizecektir. Eğer çizik istemiyorsanız cif ile temizleyebilirsiniz.

bakir-yuzey-eridikten-sonra-plaketi-asitten-tel-azda-olsa-bakirli-yuzeyi

Matkapla delikleri deldikten sonra plaket kullanıma hazırdır.

matkapla-delikleri-deldikten-sonra-plaket-matkap

Eğer isterseniz eleman baskıyıda aynı teknikle yapabilirsiniz. Elişi kağıdı kullanıldığında kağıdın parçaları da tonere yapıştığından göze hoş gelmeyen beyaz bir görüntü oluşmaktadır. Eleman baskıyı asetat ile yaparsanız toner daha net ve parlak çıkmaktadır.

Elişi kağıdı suda kolay eridiğinden diğer kağıtlara göre plaketten daha kolay ayrılmaktadır. Bu teknikle birçok plaketi kısa sürede basabilirsiniz.

elisi-kagidi-elisi-kagidi-plaket-bakir-pcb-baski-devre

Yayım tarihi: 2008/10/07 Etiketler: , , , , , ,11 Yorum “Elişi Kağıdı ile Basit Baskı Devre Pcb Hazırlamak

 1. isa_olcerisa_olcer

  elişi kağıtını çıkarmak için suya sokunca suyun etkisi ile kağıttan plakete geçen mürakkepte çıkmıyormu? birde elimizle çıkarmaya çalışırken

  CEVAPLA
 2. AbdullahAbdullah

  lazer yazıcı ile çıktı alıyoruz. Toner sıcaklıkla bakır plakete yapışıyor. Sudan etkinlenmiyor. Suda elişikağıdı yumşadığı için kağıdı kaldırması kolay oluyor. Kağıdı kaldırırken kağıdın çok ince bir tabakası plakete yapışır. Fotoğraflarda herşey açıkca gözükmektedir..

  CEVAPLA
 3. sibernetiksibernetik

  Yazıcının ya da çıktının çözünürlüğü önemli bir etken.Yoksa yolların kenerları kırık kırık oluyor.Perhidrole ise resmen sermaye harcanıyor.Denemedim ama saç boyamada(renk açmada) kullanılan peroksit tabletleri daha konsantre olduğu için katalizör olarak daha verimli ve hesaplı olabilir.Yine demir3klorür de bir başka katalizör olarak öneriliyor kimi kaynaklarda.
  Teşekkürler gevv bu güzel bilgiler için,eline emeğine sağlık.

  CEVAPLA
 4. mertmert

  porçözle çok güzel oluyor 🙂 (not:levent marka porçözle denedim 😉 )

  CEVAPLA
 5. birkanbirkan

  Şimdi arkadaşlar ben daha yeniyim bu bakır plaketi nereden temin edebilirim. Bide bu tuz ruhu karışımı varya sadece porçöz kullansak olmazmı ? bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden iyi çalışmalar.

  CEVAPLA
 6. Kutay(Şişman)Kutay(Şişman)

  Selam Kardeşim ben bu sistemi sürekli deniyorum ama bir türlü olmuyor özellikle Pnp kağıdı ile denedim onunla bile yapamadım yani toner bakır plakete geçmedi bana yardımcı olursan sevinirim yok olamadın kafayı yiyeceğim

  CEVAPLA
 7. kerimkerim

  kutay bey yapmış olduğunuz çalışmada hata olabilir tonerden aldığınız çıktıyı koyultarak tekrar deneyin
  ayrıca bakır plaketi skoc brite süngerleri vardır keçe olan kısmı ilebakır levhanın baskı yapacağınız kısmını keçeleyin ve aseton ile temiz bir peçete ile silin daha sonra baskı ısıtma aşamasına geçin iyice ısınan ve kağıdın diğer tarafında görünen devre çizimi kendini belli edecektir ve son olarak sırasıyla diğer aşamaları takip edin ha unutmadan ısıtmadan sonra kağıdı temizlediniz ama ufak tefek silik yerler var ozaman asetatlı kalem yada keçeli kalemle silinmiiş yada az çıkmış yerleri tamamlayın daha sonra çözeltiye geçin
  allah kolaylık versin selamlar saygılar

  CEVAPLA
 8. MertMert

  Renkli olan yüzü derken yami sarı elişi kağıdı ise sarıolan yüzünemi çıkarcaz

  CEVAPLA
 9. yılmaz aksuyılmaz aksu

  sayın meslektaşım pcb için teşekür ederim direk bilgisayardan pilakete basan makina varmı varsa nasıl alırım selamlar

  CEVAPLA
 10. 658396658396

  geçenlerde 10×15 pertinax ve lazım olan parçaları sipariş etim sipariş ettiğim yer pertinaxı eklemeyi unutmuş bende devreyi yapabilmek için daha önce kullanılmış pertinaxın üzerindeki tüm lehim ve bakır yüzeyi 220 zımpara kulanarak temizledim temizledikten sonra kırtasiyeden aldığım bakır levhayı pertinax üzerine hızlı yapıştırıcı kullanarak yapıştırdım biraz zor oldu ama başardım sonrasında baskıyı transfer edip kullandım.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir