Elektrikli Çit Devresi

| Mart 21, 2021 Tarihinde güncellendi
Elektrikli Çit Devresi

Elektrikli Çit Devresi vahşi ortamdaki hayvanlara karşı korumak için 20 KV’a kadar ayarlanabilir düşük güçlü yüksek voltaj üretmek için tasarlanmış. Çıkış akımı sınırlı olduğu için büyük zarar vermez, ancak kesinlikle tıbbi (kalp vb.) problemleri olanlar çok dikkatli olmalıdır. Bu nedenle, böyle bir cihazı test ederken, kurarken ekstra özen göstermeli ve tüm önlemleri almalısınız.

Elektrikli Çit Devresinde endüksiyon bobini sürmek için kullanılan değişken bir frekans, değişken genişlikte darbeler üretmek için iki 555 zamanlayıcı entegresi kullanılmış (Mini PCB versiyonunda 1 adet NE556 entegresi kullanılıyor).

Elektrikli Çit Devresin de VW-Bosch endüksiyon bobini kullanılmış. Güç kaynağı 12v DC. Frekans ve darbe genişliği, iki potansiyometre kullanılarak ayarlanabilir. Frekans, yüksek voltajlı atımların ne kadar sıklıkla üretileceğini ve bu şekilde çevre teline besleneceğini belirlerken, atım genişliği, sargıya beslenen enerji miktarını etkiler.

Çıkışı test ediyorsanız, darbe genişliğini ayarlayarak cihazı minimum güce ayarladığınızdan emin olun. Yüksek güçteki şoklar zararlıdır!

Elektrikli Çit Devresinin iki versiyonu var ilk versiyonda görseller ile detaylı açıklama var ikinci versiyonda devrede bir kaç değişiklik yapılmış ayrıca bir çok ülkeden gönderilen uygulama görüntüleride paylaşılmış.

Elektrikli Çit Devre Şeması

elektrikli-cit-devresi-electric-fence-circuit-schematic

elektrikli-cit-yapimi-electric-fence-circuit

Not: Google üzerinde elektrikli çit kurulumu ve elektrikli çit bağlantısı olarak arama yaptığınızda sistem ve tellerin bağlantısı hakkında detaylı bilgiler, resimli anlatımlara ulaşabilirsiniz.

Kaynak: pocketmagic.net/electric-fence-circuit-for-perimeter-protection/

Alternatif Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-26172a.zip

Yayım tarihi: 2019/08/25 Etiketler: ,8 Yorum “Elektrikli Çit Devresi

 1. Kaan

  Bir kaç soru…
  Flyback trafoların üzerinde ayar potu ne işe yarıyor ?
  220v yürüyen ışık (flamanlı ampul ile) mümkün en kaliteli ve minimâl devre mevcut mu ?
  Şimdiden teşekkürler…😇😇

  CEVAPLA
 2. Kaan kasım

  Hocam flay back trafosuyla kullanmak istiyorum bu devreyi
  Ortalama kaç metre iletim yapabilir ?

  CEVAPLA
  1. gevv Yazar

   yazar 1..2km demiş okurlardan biri 700 metrede sorun yaşamamış. telin kalınlığı önemli ne kadar kalın olursa mesafe o kadar uzar

   CEVAPLA
 3. Mustafa

  Selamın aleyküm elektrikli çiti fındık bahçesinde domuzlar için kullanmayı planlıyorum elimde galvaniz tel var iş görürmü acaba

  CEVAPLA
 4. Mustafa

  Sağolasın Ahmet baya tel vardı değerlenmiş olacak kuzen gelsin başlıyorum

  CEVAPLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.