dsPIC30F3012 Güç Frekansı Monitörü

| Haziran 1, 2023 Tarihinde güncellendi
dsPIC30F3012 Güç Frekansı Monitörü

Güç Frekansı Monitörü (PFM), AC güç frekansının yüksek çözünürlüklü ölçümü için kullanılan MicroChip dsPIC30F3012 mikro denetleyici tabanlı bir cihazdır. Güç Frekansı Monitörü, bir RS232 arabirimi kullanan bir bilgisayarla kolayca iletişim kurar. Güç Frekansı Monitörü, tüketici gücünün frekansını ölçmek için kullanılır. Frekans aralığı 30 ila 80 Hz arasındadır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

ABD’de güç frekansı standardı 60 Hz’dir. Dünyanın diğer birçok bölgesinde güç frekansı standardı 50 Hz’dir. Bu frekansın doğru bir şekilde ölçülmesi, diğer senkronize olmayan bölgelere kıyasla yerel bölgenin elektrik şebekesinin göreli kararlılığının bir göstergesini sağlayabilir.

power-frequency-monitor-schematic

Verilerin Güç Frekansı Monitöründen istenen aralıklarla indirilmesi için PC yazılımı kullanılır. Veriler isteğe bağlı olarak, Şekil 3’te gösterildiği gibi diğer Güç Frekansı Monitörlerinden alınan verilerle birlikte bir web tarayıcısında bir şerit grafik üzerinde görüntülenmek üzere İnternet üzerinden bir veri tabanına ve web sunucusuna yüklenebilir.

MicroChip dsPIC30F3012 mikro denetleyici, entegre giriş yakalama çevre birimi, UART (RS232), SPI (Seri Çevresel Arayüz) ve entegre EEPROM özellikleri nedeniyle seçildi. Test edilen prototipler, bu mikro denetleyicinin büyük bir güvenilirliğe ve performansa sahip olduğunu göstermektedir. dsPIC30F3012, ben prototipleri geliştirirken öğrenme eğrimin kötüye kullanılmasına dayanacak kadar dayanıklı olduğunu da kanıtladı!

Sistem açıklaması

Aşağıdaki Şekil 1, Güç Frekansı İzleme sisteminin bir blok diyagramıdır. Sistem girişi herhangi bir standart elektrik prizindendir. Yerel elektrik prizlerine ve prize taktığınız ülkeye göre değişen frekanslara bağlı olarak farklı AC-AC trafoları kullanılabilir.

system-block-diagram-power-frequency-monitor

AC girişi küçük 120/9 V trafo ile 9 VAC(rms) değerine düşürülür. Transformatörden gelen 9 VAC, bir tam dalga köprü doğrultucuya ve bir yarım dalga doğrultucuya bağlanır. Tam dalga doğrultmalı çıkış 5 VDC’ye ayarlanmıştır, sistem bileşenlerine güç vermek için kullanılır ve frekans kare dalgasını üretmek için bir referans voltajı olarak kullanılır.

Yarım dalga doğrultucu çıkış “darbeleri” bir MCP6292 İşlemsel Amplifikatöre beslenir. Darbeler, voltaj karşılaştırıcısı olarak Op Amp kullanılarak bir kare dalgaya dönüştürülür. Darbe voltajı Vref’ten (yaklaşık 3 VDC) düşük olduğunda, Op Amp’in çıkışı 0 V’tur. Darbe voltajı Vref’ten büyük olduğunda, Op Amp’ın çıkışı 5 V’tur. 10 MHz sağladığı için MCP6292 seçildi, yüksek çözünürlük, tepki. Op Amp’in çıkışı, mikro denetleyicideki Giriş Yakalama pimine bağlanır. Aşağıdaki Fotoğraf 1, yarım dalga doğrultucu sinyalinin Op Amp tarafından bir kare dalgaya dönüştürülmesini göstermektedir.

The Power Frequency Monitor (PFM) is a MicroChip dsPIC30F3012 micro controller based device used for high resolution measurement of AC power frequency. The Power
Frequency Monitor communicates easily with a computer using a RS232 interface.

PHzMon – Power Line Frequency Monitor 10/09/07 SPI and EEPROM Unit Tests completed ASCII commands “0”..”9″ UART PC Interface Input Capture Options Internal Fast RC Oscillator @ 7.37 MHz _FOSC(CSW_FSCM_OFF & FRC); Watch Dog OFF Enable MCLR reset pin and turn off the power-up timers. Disable Code Protection Using External Clock Oscillator @ 12.000 MHz * PLL4 = 48 MHz

The MicroChip dsPIC30F3012 micro person was elite for its embedded signal acquire encircling, UART (RS232), SPI (Programme Skirting Interface), and unsegregated EEPROM features. The prototypes reliable shew that this micro individual has uppercase reliability and performance. The dsPIC30F3012 has also proven to be lasting enough to overcome the revilement of my learning contour patch I formulated the prototypes! The nucleus division of the Land Oftenness Lizard is the Semiconductor dsPIC30F3012 micro somebody. The micro somebody uses an extraneous 12.000 MHz timepiece protection. The dsPIC30F3012 has an mixed Signal Enamor fringy that is organized to make an disrupt on the slip strip of the foursquare

Power-Frequency-Monitor-MicroChip-dsPIC30F3012

dspic30f3012-rs232-interface-power-frequency-monitor

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/05/26 Etiketler: , , ,1 Yorum “dsPIC30F3012 Güç Frekansı Monitörü

  1. mehmetmehmet

    ngilizce dilinden Türkçe diline çeviri

    Güç Frekansı Monitör (KMY) AC güç frekansı yüksek çözünürlüklü ölçüm için kullanılan bir mikroçip dsPIC30F3012 mikro denetleyici tabanlı bir cihazdır. Güç Frekansı Monitor bir RS232 arayüzü kullanarak bir bilgisayar ile kolayca iletişim kurar.

    PHzMon – Power Line Frekans Monitör 10/09/07 SPI ve EEPROM Birim Testleri ASCII “0” komutları tamamlandı .. “9” UART PC Arabirimi Giriş Yakalama Seçenekleri Dahili Fast RC [email protected] MHz _FOSC (CSW_FSCM_OFF & FRC); Watch Dog KAPALI MCLR reset pin ve power-up sayaçlarını kapatmak etkinleştirin. Dış Saat [email protected] MHz * PLL4 = 48 MHz kullanarak devre dışı Kodu Koruma

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir