Delikli Prob

| Nisan 19, 2023 Tarihinde güncellendi
Delikli Prob

Multimetre ile ölçümlerde işe yarıyacak bir uygulama olmuş. Ölçü aleti problarına 0.8mm veya 0.9mm delik açıp devre kartlarında direkt header pinlerine takarak ölçüm yapılıyor. Veya montajı yapılmamış kondansatör, direnç vb. elektronik komponentlerin ölçümü içinde kullanılıyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Gerçi çeşitli ek aparatlar, prob setleri var ama eldekini değerlendirme, geliştirme için iyi bir örnek olmuş. Bu uygulama eski aşınmış problarda yapılmış sanırım delme işleminde yeni proba zarar vermemek için…

reusing-the-tips-of-old-multimeter-probes

Kaynak: virtuatec-eletronica.blogspot.com (kapalı)

Yayım tarihi: 2023/04/19 Etiketler:6 Yorum “Delikli Prob

 1. NazmiNazmi

  Probların ucunu boşuna delmeye gerek yok. Kasa tipi PC güç kaynaklarının “12v GND 5v” çıkışlı güç soketinin dişi pinlerini yuvasından çıkarıp bunu direk multimetre prob uclarına takabiliyorsunuz. buraya istediğiniz aparatı yapabilirsiniz ve işiniz bitince çıkarılır. kendim bu şekilde kullanıyorum.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Haklısınız @Nazmi bey ölçü aleti problarına tak sök aparatlar yaparak bir çok ek özellik kazandırılabilir ama bu uygulamanın direkt olması çok iyi tak sök yok.

   CEVAPLA
 2. ipli jetonipli jeton

  Bazı probların dip kısmında m4 diş açılmış oluyor. Bendeki problarda da bu dişlerden var.
  İki tane m4 insert somun aldım. Bunları krokodilin arka kısmındaki kablonun dış kılıfını sıkan kısımlara yerleştirip biraz sıkıştırma biraz da lehimle sabitledim. Lazım olduğunda probun ucuna döndürerek takıyorum. İşi bitti mi geri çıkarıyorum.

  resim-1

  resim-2

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Güzel işcilik olmuş. Benim ölçü aletide o şekilde ben hazır somunlu krokodil ucu almıştım ama sök tak uğraştırıyor. @Nazmi beyin söylediği yöntem daha kolay farklı işlerde bir çok defa kullandım ama ölçü aleti için hiç denememiştim.

   CEVAPLA
 3. OzanOzan

  Multimetrenin problarına o delikleri açmak kalite matkap ve uç ister. Güzel işçilik. Yapılan ölçüme ve sıklığına göre değişir ama pek kullanışlı gelmedi

  CEVAPLA
 4. EvrenEvren

  Aslında kullanışlı işi bozan probun akım kapasitesini çok fazla düşürüyor akım ölçümlerinde sorun yaratır azda olsa delik çapına göre probun omajınıda yükseltebilir

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir