CD4060 İle Basit Zamanlama devresi

| Şubat 21, 2014 Tarihinde güncellendi
CD4060 İle Basit Zamanlama devresi

Bir tane CD4060 entegresi ile gerçekleştirilmiş bir zamanlayıcı devre… yapımı basit fakat iyi çalışan bir devredir. Denemelerde başarılı olmuştur. Çizim incelendiğinde T1 transistörünün beyzi bir yere bağlanmadığı görülmektedir. Bu bağlantı entegrenin 7 no’lu ayağına bağlanır ise yaklaşık yarım Saniye ile bir saniye arası zamanlama yapmaktadır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

cd4060-timer

5 no’lu ayağa bağlanır ise zaman iki katına çıkar. Aşağıya doğru sıralanan ayaklardan ihtiyacınızın gerektirdiği kadar gecikme için istediğiniz ayağa bağlamanız mümkündür. İsterseniz buraya bir komitatör koyarak daha da kullanışlı hale getirebilirsiniz. 15 no’lu ayak ile 1 no’lu ayak arası bilerek fazla aralıklı bırakıldı. Bir numaralı ayak çıkışi onbeş nolu çıkışın dört katıdır.

Diğer aralıklarda ise iki katıdır. Üç numaralı ayak çıkış olarak kullanılır ise yaklaşık on sekiz dakikaya kadar gecikme gerçekleşmektedir. Eğer bu gecikme zamanı teterli olmaz ise R2- R4 ve C1’in değeri artırılarak gerekli gecikme sağlanılır. Daha büyük zamanlamalar için bir adet CD4040 kullanılarak gecikme zamanı bir haftayı aşacak kadar uzatılabilir. Role çıkışına istediğniz yükü bağlayabilirsiniz. Devre periyodik olarak çalışmaktadır. Tabi arada bekleme yapacaktır. Bu süre ise açık kalma süresi kadar olmaktadır.

İyi çalışmalar.

Yayım tarihi: 2014/02/21 Etiketler: , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir