Bir Oyuncak Olarak LCD

| Mayıs 30, 2023 Tarihinde güncellendi
Bir Oyuncak Olarak LCD

Biz elektronikçiler, elektronik devrede ne olup bittiğini anlamak, elektronikten pek anlamayan insanlara tasarladığımız dizaynın çıkış ya da giriş verilerini göstermek için genellikle LCD kullanırız. Aşağıda örnek bir LCD çıktısı görebilirsiniz. LCD nedir, ne değildir, nasıl çalışır bunu wikipedia‘dan araştırabileceğiniz gibi Hi-Tech Pic Programlama Kitabımı indirerek de kullanımı hakkında bilgi ve örneklere ulaşabilirsiniz.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Ben ise bu yazıda klasik LCD örnekleri vermektense ilginç sayılabilecek bir kaç LCD uygulamamı sizlerle paylaşmak istedim.

1) Tek Bir LCD’yi Birden Çok Mikrodenetleyici ile Kontrol Etmek

tek-bir-lcdyi-birden-cok-mikrodenetleyici-ile-kontrol-etmek

Yukarıda görüleceği üzere iki adet Pic16f628a mikrodenetleyicisi bir adet LCD’yi kontrol etmektedir. Şema dikkatli incelenirse mikrodenetleyiciler arasında iki adet kontrol kablosunun bağlı olduğu göze çarpacaktır. Bu kontrol kablolarının görevi iki mikrodenetleyici arasında senkronizasyonu sağlamak ve birisi LCD’yi kontrol ederken diğerinin işleme girmesini engellemektir.

Ayrıca bu yöntem kullanılırsa OR kapılarından kurtulmak için o an LCD’ye yazım yapmayacak mikrodenetleyicinin LCD kontrol bacaklarını dinleyici moduna almak yeterli olacaktır. Buradaki dinleyici mod, logic-0 değildir.

2) Birden Çok LCD’yi Tek Mikrodenetleyici ile Kontrol Etmek

birden-cok-lcdyi-tek-mikrodenetleyici-ile-kontrol-etmek

Yukarıdaki örnekte ise mikrodenetleyici olarak kullanılan Pic16F628a ile altı adet LCD, 3-Wire metodu ile kontrol edilmiştir. Bunun için 74HC595 entegresinin enable ucu her bir LCD’yi kontrol etmesi amacıyla kullanılmıştır. Ayrıca LCD’lerin verilen bilgileri hafızada tutması nedeniyle genellikle kayan yazılarda kullanılan tarama yöntemi bu çalışma için söz konusu olmamıştır.

Genel itibari ile devrenin çalışma yapısı şu şekildedir;

-Tüm LCD’ler aktif edilerek ilk LCD ayarları yapılmıştır,
-Daha sonra yazım yapılacak LCD seçilerek, yazılacak yazı gönderilmiştir.
Ayrıca 74HC595’lerden kurtulmak isteyenlere LCD’lerin enable uçlarını kullanmalarını öneririm.

LCD’lerle ilgili her türlü soruya ve öneriye açığım. Eğer kontrol edemediğiniz bir LCD’niz varsa yazıya yorum yaparak ulaşır ve bir adet sample gönderirseniz sorununuzu çözmeye çalışırım.
Herkese iyi çalışmalar.

Proteus simülasyon ve kod dosyaları;

bir-oyuncak-olarak-lcd

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/03/13 Etiketler:Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir