Bipolar step motor sürücü pic16f628 lmd18245

| Haziran 2, 2023 Tarihinde güncellendi
Bipolar step motor sürücü pic16f628 lmd18245

Bipolar step motor sürücü devresinde bir adet pic16f628 2 adet lmd18245 (3 amper 55volt) köprü bağlantılı motor sürücü entegresi kullanılmış. Yazar CNC freze projesinde kullandığından bahsediyor. Projenin kaynak kodları (micropascal) ve pcb çizimleri var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bir CNC freze makinesi inşa etmenin ilk günlerinde, tek kutuplu motorları beslemeleri sürmek için güçlü unsurlar olarak düşünmüştüm. Ancak zamanla unipolar motorların olanaklarının çok sınırlı olduğunu ve tek avantajlarının daha kolay kontrol edilebilmeleri olduğunu keşfettim.

Bununla birlikte, uyarıcının basitliği için vergiler, daha kötü dinamik parametreler ve aynı zamanda performans seçenekleridir, iki kutuplu bir motorda genellikle sargıların seri mi yoksa paralel mi düzenleneceğini seçmek mümkündür. Bipolar motor ise 2 adet H mustku gerektirir ve bu nedenle tasarımı ve kontrolü daha zahmetlidir.

Neyse ki, zaten bip sesinin bir fazının tam kontrolü olan National Semiconductor’dan LMD18245 devresini satın almak mümkün. motor. Akan akımı belirlemek için kullandığımız DA dönüştürücü için 4 giriş, dönüş yönü için bir giriş ve PWM düzenlemesini ayarlama imkanı içerir. Maksimum sürekli akım, 55V’luk bir voltajda 3A’dır. Fiyatı pek rağbet görmese de öte yandan bu IO için 470 Kc olması bir çok dertten kurtaracaktır.

Doğası gereği tembel biri olarak, önce internette kullanılabilir bir şey aradım ve tam da ihtiyacım olan şey olan PICstep projesiyle karşılaştım. Şemayı yalnızca motor üzerinden gerekli akımı değiştirmek için kullanabileceğim jumperlarla tamamladım, bu, yer değiştirmelerde aynı motorlara sahip değilseniz bir avantajdır.

cnc-picstep

Ancak sorun, evde sahip olmadığım ve hatta Microchip f.ASIX temsilcisinin teklifinde bulunmadığı kullanılmış PIC16F628A’nın versiyonu olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden HEX dosyasını A olmadan PIC’e yüklemeyi denedim ve garip bir şekilde, en azından std. burulma telafisi olmayan donanım yazılımı sürümü. Hala SW’ye müdahale edebilmek ve dedikleri gibi tamircilik yapabilmek istediğim için, test için yeniden yazmaya çalıştım, ancak Belgrad’dan MikroElektronika’dan mikroPascal’ın yakın zamanda yayınlanan 3.2 sürümünü kullandım.

Program, orijinal PICstep projesiyle uyumludur, ancak tam adım modunu sildim ve bunun yerine 1/16 mikro dövme ekledim. Tüm modlar, faz akımının sinüsoidi mümkün olduğu kadar sadık bir şekilde kopyalamaya çalıştığı sözde burulma telafisini kullanır. Programda motor bağlantı kesme zaman aşımı 60s olarak ayarlanmış fakat kaynak kodlarını farklı bir değerle çevirirken sorun yok.

Ne yazık ki, derleyicinin tüm seçeneklerini tanımak için henüz fazla zamanım olmadı, bu nedenle program çok açık bir şekilde yazılmış ve hem zamanı hem de MCU’nun dahili belleğini boşa harcıyor. Ancak, işlevsellik üzerinde hiçbir etkisi yok gibi görünüyor. Fırsat doğar doğmaz, bir programcı olarak bundan utanmak zorunda kalmamak için programı bir şekilde iyileştirmeye ve hızlandırmaya çalışacağım :-), çünkü şimdi Word’de HTML oluşturmak gibi görünüyor :).

step-motor-driver-lmd18245

Şimdiye kadarki testlerde, bu şekilde sürüş, o ana kadar denediğim her şeyi aşıyor. Hem maksimum devir hem de üretilen tork açısından. Burulma dengelemesinin kullanılması, işleme aletine iletilebilen titreşimlerin üretimini de azaltır. Diğer bir avantajı da köprülerin aşırı ısınmasını önleyen PWM düzenlemesidir. Soğutucular yalnızca daha büyük akımlar için gereklidir. Test sırasında köprüleri 20V voltajla besledim ve ayarlanan akım 1,5A ve motor sargısının direnci 1,5 ohm idi. Yani normalde her çıkış aşamasının 28W ısıtması gerekir. Bu durumda, yaklaşık 32 cm^2 alana sahip soğutucular (elimde başka bir şey yoktu) sadece belli belirsiz ılıktı. Uyarıcı ayrıca, sargıyı kısa devre yapan “fren” olarak işaretlenmiş bir giriş içerir ve motor, her zamanki gibi, basitçe fazların bağlantısının kesilmesinden çok daha serttir.

Kaynak: cncnet.info/view.php?cisloclanku=2006050002

bipolar-step-motor-surucu-pic16f628-lmd18245

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/08/03 Etiketler: , , , , ,1 Yorum “Bipolar step motor sürücü pic16f628 lmd18245

  1. MetinMetin

    elimde 2 adet hdd içinde bulunan bldc (fırçasız) birisi 4 diğeri 3 giriş veya çıkışı bulunan motor mevcut bunları sürebilmek için elinizde kontrol devre şamsı varsa paylaşırmısınız

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir