Bilgisayar CPU RAM Göstergesi PIC18F2550

| Haziran 14, 2023 Tarihinde güncellendi
Bilgisayar CPU RAM Göstergesi PIC18F2550

Bilgisayar CPU RAM Gösterge devresi pic18f2550 mikrodenetleyici üzerine kurulu USB haberleşmesi ile bilgisayarın kullandığı CPU ve RAM değerini % olarak 2×16 lcd ekran üzerinden görüntülüyor ayrıca saat bilgisini de veriyor. Bilgisayar yazılımı Microsoft Visual Studio 2010 C# ile mikrodenetleyici yazılımı ise HiTech C18 ile hazırlanmış tüm kaynak kodlar ve devreye ait eagle pcb, şema çizimleri verilmiş.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

pc-case-usb-lcd-pic18f2550-usb-hid-lcd-cpu-ram

IC18F ve Windows tabanlı USB Generic HID cihazları için Açık Kaynak Çerçevemin ilk sürümü için, bir LCD için bir USB arayüzü kullanarak kitaplığın nasıl kullanılacağına dair hızlı bir örnek yaptım. Artık kitaplığın ikinci sürümünü tamamladığıma göre, LCD projesini bir PC kasasının 5,25 inç sürücü yuvasına sığacak tamamen bağımsız bir LCD modülüne dönüştürme..

Bu proje, LCD modülünün, C# USB Generic HID kitaplığı çevresinde yazılmış PIC sabit yazılımı ve Windows ana bilgisayar yazılımı ile birlikte nasıl oluşturulabileceğini açıklamaktadır. Örnek ana bilgisayar kodu için CPU ve bellek kullanımı, geçerli saatle birlikte LCD’de görüntülenir. Donanım, LCD’nin kendisiyle aynı boyuttadır ve birçok uygulama için ana bilgisayardan güç alan kompakt bir LCD sağlamak üzere doğrudan ATM1602B 2*16 LCD modülünün arkasına monte edilebilir.

Donanım tasarımı son derece basittir ve verilen PCB resmi kullanılarak veya bir stripboard/breadboard üzerinde oluşturulabilir. Devre, 20 Mhz rezonatörlü bir PIC18F2550 ile LCD ekran ve USB için gerekli bileşenlerden oluşmaktadır.

Denetleyici kartını oluşturmak için gereken PCB resmi, bu makalenin sonundaki zip dosyalarında mevcuttur.

Devre kartı esas olarak SMD cihazlarını kullanır (delikten geçen cihazları aynı alana sığdırabilmenize rağmen, delik delmek için çok zaman kazandırır). Ayrıca USB bağlantısı, tüm modülü çok ince ve az yer kaplayan bir SMD mini USB konektörü aracılığıyla sağlanır. Yalnızca üstteki bakır katman kullanılır (ve herhangi bir atlama teli gerekmez), dolayısıyla bu, tek taraflı bir PCB ile kolayca yapılabilir. İşte tamamlanmış tahtanın bir resmi:

Kontrast kontrol potansiyometresi, LCD ekran monte edildikten sonra kolayca ayarlanmasını sağlamak için kartın altına monte edilmiştir. Diyot, kartın üstüne veya altına lehimlenebilir; Bitmiş modülün daha düzgün görünmesi için üstte tutmaya karar verdim.
Donanım yazılımı

Firmware , PIC18F ve Windows (Sürüm 2_0_0_0) tabanlı USB Genel HID cihazları için Açık Kaynak Çerçevemde bulunan yazılıma dayalıdır ve ana bilgisayarın ekranı temizlemesine, imleci hareket ettirmesine, metin çıkarmasına ve bir LCD ekrana ‘ham’ bayt. Ham bayt komutu, ana bilgisayarın LCD’ye özel komutlar gönderebilmesini sağlar, böylece PIC sabit yazılımını değiştirmek zorunda kalmadan özel LCD karakterleri gibi şeyleri uygulayabilirsiniz (ATM1602B ile mümkün olan iletişim hakkında biraz bilginiz varsa). . Ayrıca, 4*16 ekran gibi daha büyük sürümlerle iletişim kurmak için aynı üretici yazılımını kullanmamanız için hiçbir neden yoktur. Tek bir sürücü yuvası kapağının arkasına sığabileceği için 2*16’yı seçtim.
Windows barındırma yazılımı

Ana bilgisayar yazılımı, Visual Studio C# 2010 kullanılarak yazılmıştır ve Windows 7 ile test edilmiştir (ancak Vista ve XP ile düzgün çalışması gerekir).

Ana bilgisayar yazılımı, performans sayaçlarını uygular ve uygun metin dizilerini PIC bellenimine iletir. Mekanizma çok basittir ve kendi ekran bilgilerinizi uygulamak istiyorsanız son derece esnek olmalıdır.

Ek olarak, USB HID kitaplığının 2. sürümü, ana bilgisayar kodunda gösterilen, USB belleniminden ana bilgisayara hata ayıklama günlük akışı örneği uygular.

Ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi uygulama, Windows’un yerleşik performans sayaçlarını kullanarak hem CPU’yu hem de bellek kullanımını izler. Ek olarak, USB aygıt yazılımından gelen canlı akış hata ayıklama bilgilerini gösteren bir hata ayıklama metin kutusu vardır (bu, daha karmaşık aygıt yazılımı tasarımı ve hata ayıklama için son derece yararlıdır).

Kaynak: waitingforfriday.com/index.php/PC_Case_USB_LCD

bilgisayar-cpu-ram-gostergesi-pic18f2550

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/07/14 Etiketler: , , ,1 Yorum “Bilgisayar CPU RAM Göstergesi PIC18F2550

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir