BEKA-MAX Type S-EP 4 Pompa Kontrol Devresi (Klon) PIC16F628

| Haziran 27, 2023 Tarihinde güncellendi
BEKA-MAX Type S-EP 4  Pompa Kontrol Devresi (Klon) PIC16F628

BEKA-MAX Type S-EP 4 pompa, çeşitli mekanizma ve ekipman birimlerinin merkezi yağlanması için kullanılır. BEKA-MAX Orjinal pompa kartında Arızalanan IMS 559. 392 entegresi bulunmadığı için yazar PIC16F628 mikrodenetleyicisi kullanarak klon pompa kontrol devresi yapmış. BEKA-MAX Type S-EP 4 Pompa Kontrol projesine ait kaynak Mplab asm ve hex kodları sprint layout ile hazırlanan pcb çizimi var. Açıklama kaynak siteden alınmıştır Hazırlayan: Андрей Сахненко

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

beka-max-type-s-ep-4-pump-control-board

Motor kontrol devresini ele alalım. BTS113A transistörünü anahtar olarak kullanarak basitleştirmek istedim. Ancak L1 üzerine kurulu güç filtresiyle ilgili tutarsızlıklar vardı. Kalite kaybı olmadan sadeleştirme mümkün olmadığı için bırakmak zorunda kaldım.

Ancak anahtarlama regülatörü LN1076 biraz anlaşılmaz davrandı. LED darbeli modda çalışırken (1 saniyelik bir frekansta yanıp söner), çıkış voltajı yaklaşık bir voltluk bir dalgalanma genliğine sahip bir testere şeklinde yüzerdi. LED akım tüketimi sadece 3mA’dır. Ancak, dengeleyici 250mA ile yüklenmişse, çıkış voltajında ​​yaklaşık 0,01V gibi hafif bir düşüş olmuştur.

LM7805L’yi kullanarak sorun çözüldü +5V çıkış voltajı stabil hale geldi. Röleyi (40mA) açmak bile herhangi bir dezavantaj yaratmadı. Ve röle ve kontrolün güç kaynağı devrelerini ayıran D6 ve D7 diyotları kaldırıldı.

pic16f628-clone-beka-max-type-s-ep-4-pump-control-circuit

LM7805L’den sonra kurulan büyük kapasite, PIC16F628 mikrodenetleyici’yi yaklaşık bir saniye çalışır durumda tutar. Bu, tüm zamanlayıcı kayıtlarını PIC16F628 mikrodenetleyici’nin kalıcı belleğine kaydetmek için yeterlidir. Sonuç olarak, iki diyot yerine bir sabitleyici yerleştirildi.

Ayrıca, motor koruması (24V 12W), aşırı yük için düzenleme yapıldı. Yapılan testlerde (yağ hattı tıkalı) pompa fazla yük olmadan 0.4A akım tüketirken 400 kg/cm^2 patlayıcı valfi itti. Ve hiçbir motor arızası vakası olmadı.

Ayrıca zamanlayıcı ayarlarına ve çalışma göstergesine girmek için sistemi değiştirmedim. Her şeyi fabrika versiyonunda olduğu gibi bıraktım. Duraklatma modunda LED’i açık bırakan tek şey, çünkü başka bir zaman pompanın açık olup olmadığını bilmiyorsunuz.

diy-beka-max-type-s-ep-4-pump-control

Zaman ayarlarının tüm parametreleri orijinal versiyonda olduğu gibi korunmuştur.

Yağlama 1 – 16 dak. Adım 1 dk.
0,5 – 8 saat duraklayın. 0,5 saatlik adım

Güç kapatıldığında gerçekleştirilen işlevler: Geçerli saati ve çalışma modunu PIC16F628 mikrodenetleyici’nin belleğine kaydetme.

Güç uygulandığında: Zamanı ve çalışma modunu geri yükleme. Bir LED aracılığıyla yağlama modunun gösterilmesi. 1 sn aralıklarla ateşlenir. Duraklatma modu göstergesi, LED sürekli yanıyor.

Güç kaynağı 15V’nin altına düştüğünde: Geçerli saati ve çalışma modunu PIC16F628 mikrodenetleyici’nin belleğine kaydetme. Düşük güç göstergesi, – LED’in aralıklı ışığı (aralık 0,2s).


Program hakkında birkaç söz.

Watchdog zamanlayıcı uygulanmadı, pompa arızalanmaya başlarsa, bu, yağlanan ünitelerden sıkılan fazla yağ miktarı ile hemen görülecektir. Yani, çalışma sırasında WDT, mikrodenetleyici’yi programın başlangıcına sürekli olarak sıfırlayacaktır ve bu aynı zamanda yağlayıcı miktarına da yansıyacaktır.

Güç kaynağındaki tüm geçici olayların zaten tamamlanmış olduğunu umarak bir güç sıfırlama MCLR’si uyguladı. Ayrıca, mikrodenetleyici’nin başlatılmasından hemen sonra çalışan kayıtların temizlenmesi işleviyle çalışan alt rutinin, güç verildikten sonra mikrodenetleyici modüllerinde geçici işlemlere zaman verdiği için çok faydalı olduğunu da belirtmek isterim.

Düğme, ana program döngüsünde sorgulanır ve yaklaşık 20 ms’dir. Taşma yalnızca TMR1’i kesintiye uğratır. 0,5 s’de zaman standardının oluşumu bunun üzerine kuruludur. Dahili osilatörün kararlılığı yeterlidir ek kristal kullanımadı. Kronometre ile TMR1 ön ayar değerlerinin hassas seçimi yapıldı.

24V üzerinde bir voltaj düşüşünden sonra mikrodenetleyici’yi yeniden başlatmak için bir dakikalık bir duraklama getirildi. EEPROM hafızasında gereksiz girişler olmayacak şekilde yapılmıştır. Senaryoya göre 24V’luk gerilim 15V’a düştüğünde pompadan gücün kesilmesi olarak kabul edilir. mikrodenetleyici, zamanlayıcı kayıtlarını kaydeder. Alanı kaydet, ~ 1 dk için zamanlayıcı tetiklenir.

Bu süre zarfında mikrodenetleyici’yi besleyen kondansatör tamamen boşaltılmalıdır. Kayıtta sadece bir başarısızlık varsa, o zaman 1 dakika sonra. program “start” vektörüne gidecektir.

Kaynak: chipmk.ru

BEKA-MAX Type S-EP 4 Pompa Kontrol Devresine ait şema, pcb ve kod dosyaları;

beka-max-type-s-ep-4-pompa-kontrol-devresi-klon

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2021/12/09 Etiketler: ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir