Basit Uzaktan Kumanda Test Cihazı

| Mayıs 31, 2023 Tarihinde güncellendi
Basit Uzaktan Kumanda Test Cihazı

Aşağıda şemasını verdiğim devre bir uzaktan kumanda test cihazı devresidir. Devre ile her türlü IR uzaktan kumandaların çalışıp çalışmadığını anlayabiliriz. Devrede bir adet TK19 alıcı göz, bir adet devreli buzzer, bir adet led ve bir adet 1 Kohm direnç kullanılmıştır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devre 5V ile çalışmaktadır. Her hangi bir uzaktan kumandanın IR Led’i (kızılötesi led), devrenin TK19 alıcı gözüne yaklaştırılıp kumandanın herhangibir tuşuna basıldığında eğer uzaktan kumanda sağlamsa devre tamamlanır buzzer kesik kesik öter ve led yanıp söner.

TK19 Alıcı Devre Şeması;

uzaktan-kumanda-test-devresi-tk19-alici

Baskı Devre PCB Yolları;

uzaktan-kumanda-test-cihazi-pcb uzaktan-kumanda-test-cihazi-baski-devre

Devrenin Üstten Görünüşü;

uzaktan-kumanda-test-devresi-tk19-devre-ust uzaktan-kumanda-test-devresi-tk19-devre-ust-2

Devrenin çalışma videosu;

Devrenin diptrace programında hazırladığım uygulama dosyaları;

basit-uzaktan-kumanda-test-cihazi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/05/04 Etiketler: , , , , ,23 Yorum “Basit Uzaktan Kumanda Test Cihazı

 1. FxDevFxDev

  Peki bu sisteme bir de mikroişlemci ekleyerek her bastığımız tuş sonrasında kumandanın ne bilgi gönderdiğine bakılamaz mı?

  CEVAPLA
 2. hacıhacı

  Merhaba. Bir sorum olacak bu devrede led yerine bir role koyup devreye kondansatör eklesek her hangi bir kumanda ile başka şeyleri kontrol edebilirmiyiz (misal odamın lambasını kumandalı yapabilirim odamda televizyon yok ) ha birde kumandayı yakından tutmak zorundamıyız ?

  CEVAPLA
 3. yağızyağız

  @FxDev evet güzel bir fikir devre dediğin gibi geliştirilebilir kumandanın gönderdiği bilgileri lcd ekranda okumak gibi.üzerinde çalışmak lazım.

  @hacı devreyi biraz modifiye edersek dediğini yapabiliriz. yeni projelerim arasında buda var. kumandaya bir defa basıldığında röle kontakları çekecek.tekrar basıldığında bırakacak. yapımı bittikten sonra siteye koyarım. Ayrıca kumandayı yakından tutmak zorunda değilsin.

  CEVAPLA
 4. HasanHasan

  Arkadaşlar denedim oluyor ama bir yanlışlık var. 1. resimde buzzer e uğramıyor + kutup ama 2. resimde uğruyor doğru olan 2. resim yani baskı devre doğru 🙂

  Ses videodakinden çok daha az çıkıyor.

  Birde yukarıdaki yazıda “Devre 5V ile çalışmaktadır. ” demişin. En son yorumundada “Yani 3 yada 4,5 Volt” demişin kaç volt ben 4 pil ile çalıştırdım.

  CEVAPLA
 5. yağızyağız

  @Hasan
  resme dikkatli bakarsaan görürsün buzzerin + ucu pilin + ucuna bağlı…sisin az çıkmasıda kumandanın frekansına göre değişiklik gösterir…5V TK19’un maksimum çalışma voltajıdır.3V yada 4,5 voltlada çalıştırılabilir farketmez….

  CEVAPLA
 6. HasanHasan

  Evet gördüm bağlıymış ama delikli karta yapanlar anlamayabilir . Ben direnç koydum ama ses çok az çıktıgı ve ledinde az yandıgımı gözlemliyince dirençin ayaklarını lehimledim 🙂

  CEVAPLA
 7. esraesra

  Devreyi kumandadan sinyal geldiğinde sürekli yanan şekilde nasıl yapabiliriz.Sinyal geldiğinde rölenin sürekli çekip sinyal durdugunda ise bırakmasını istiyorum

  CEVAPLA
 8. HüseyinHüseyin

  @Esra
  Kumandadan gelen sinyal kesikli olduğu için led yanıp sönüyor. Eğer normal bir ir led alıp normal bir led gibi direncini ve beslemesini verip kumanda yerine onu kullanırsanız devredeki lediniz ışını gördükce sürekli yanar.

  Benim sorum ise şu. Ben bu alıcının mesafesini artırmak istiyorum. Şöyle 5-6mt den algılamasını istiyorum. Nasıl yaparım acaba. Alıcının cıkısını opampla sürsem olurmu?

  CEVAPLA
 9. İLKERİLKER

  Amaç uzaktan kumandayı test etmekse…
  Cep telefonunuzun kamerası ile uzaktan kumandanın önüne bakarken tuşlarına basın :))

  CEVAPLA
 10. TolgahanTolgahan

  Ben bu devreyi 36 khz tk19 ile yaptım
  kumandaya basmadığım halde led sürekli yanıyor.
  bunun sebebi ne olabilir 36 khz etkilemiş olabilirmi?

  CEVAPLA
 11. muhammetmuhammet

  merhaba bu deyreyi yeni çalışmalarınızda röle koyup daha güzel sonuçlar edinecektiniz acaba yaptınız mı yeni devreyi

  CEVAPLA
 12. erol1952erol1952

  sevgili dostum ben yeni öğreniyorum.yardımcı olursan seviniyorum.

  CEVAPLA
 13. AkifAkif

  Devreyi aynen uyguladım fakat ses o kadar az ki kulağımı yaklaştırmam gerekiyor birde led çok kısık yanıyor buzzeri sökünce düzeliyor 2sini aynı anda başaramadım ses az olduğu için ledi tercih ettim sonuç mükemmel 🙂

  CEVAPLA
 14. hacıbeyhacıbey

  Hocam bir sorum olacak. Üzerinde 5 tane buton olan bir uzaktan kumanda yapmam gerekiyor. Kumanda üzerindeki butonlara basıldığında deney tablası(ufak cadet seti) üzerindeki ilgili led sürekli olarak yanacak tekrar bastıgımda sönecek.

  Uzaktan kumanda yapımında kullandıgın malzemeleri sayarmısın?
  Ben kumanda için 1 adet alıcı 1 adet verici aldım. ana board delikli bakır levha mı kullandın ? Bendeki alıcı parçanın üzerinde 3 tane ayak var (7-2 , 5-4 , 3-1) üzerindeki numaralar bu şekilde, birde üzerinde 2 tane ufak metal çıkıntı var. Vericide sadece mavi renkte led gibi. uzaktan kumandanın gücünü pilden sağladın sanırım? Senin devre şemasındaki gibi yapsam olurmu ? yoksa ayrı bir ayar çekmek gerekir mi?

  CEVAPLA
 15. selcukselcuk

  Aykut Taşdelen hoca bu video’da kumanda kodlarının osiloskopta nasıl görüntülendiğini göstermek istemiş. Video güzel ama osiloskop olmadan bunu öğrenmenin bir yolu varmı ?

  CEVAPLA
 16. Muhammet YasinMuhammet Yasin

  Çok acil yardıma ihtiyacım var IR alıcı verici ile sayıcı devresi yapmak istiyorum bunun için röle kullanmıyorum sadece entegreler. Amacım şu IR ledden kızılötesi gelmediğinde tk-19 çıkışından 5v versin kızıl ötesi geldiği müddetçe çıkış 0V olsun bunu yapabilir miyim yada bana yardımcı olabilecek var mı?

  CEVAPLA
 17. Mustafa AkgülMustafa Akgül

  Benim aradığım site giriş kapılarının açılması bariyer açılması panjur açıolması ile ilgili her kumandayı test edebilecek bir cihaz vaarmı. Her kumandanın ayrı frekansı olduğundıan bazı kumandalar kopyalanmış gibi oluyor ama uygulamada kopya kabul ettediğini görüyorum. Bununla ilgili bir cihaz varmı
  mustafa akgül

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir