Atari USB Joystick Adaptörü PIC18F24K50

| Kasım 7, 2023 Tarihinde güncellendi
Atari USB Joystick Adaptörü PIC18F24K50

Devre Atari tarzı Joysticklerin USB bağlatısına olanak tanır. Her iki bağlantı noktasında da standart joystick’leri, Paddle ve Sega Mega drive game pad’lerini destekler.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Atari USB Joystick Adaptörü Özellikleri:

  • Aynı anda iki Atari / C64 / Amiga vb. dijital joystick’i destekler
  • 1000 Hz’e kadar güncelleme hızıyla tam hızlı USB (*)
  • Her iki bağlantı noktasında da Paddle destekler
  • Her iki bağlantı noktasında da SMS, Megadrive 3 ve 6 düğmeli gamepad’leri destekler
  • Windows, Linux ve Mac’te çalışır (standart HID oyun kumandası, sürücüye gerek yoktur)
  • Tüm önemli emülatörlerde çalışır (birkaçını saymak gerekirse VICE, CCS64, WinUEA, Stella)
  • Yükseltilebilir yazılım (Microchip uyumlu HID önyükleyici)
  • Denetleyici türünü otomatik olarak algılar, ürün yazılımını değiştirmeye gerek yoktur

Adaptör donanımı, entegre tam hızlı USB’ye sahip PIC18F24K50’yi temel alır. Optimum performans sağlamaya çalışırken devre mümkün olduğunca basit tutulmuştur.

PIC18F24K50, B portunda entegre çekme dirençlerine sahiptir. E portunda da dahili çekme vardır (yalnızca bir pin mevcuttur, RE3). Yazar İlk önce bunu kullanmayı denemiş başarısız olmuş. Sebebi ise /MCLR devre dışı bırakılsa bile o pinin +5V’nin üstüne getirilmesi programlama moduna girilmesine ve PIC18F24K50’in resetlenmesine sebep olmasıymış. Bu nedenle, bir joystick’i adaptöre bağlarken joystick kablosundaki statik yük bazen PIC18F24K50’nin sıfırlanmasına ve USB’nin yeniden başlatılmasına neden olabilir. Diğer pinlerden farklı olarak /MCLR’de VCC’ye ESD diyotu yoktur. /MCLR’den VCC’ye harici çekme direnci ve hatta kapasitif bağlantıyı korumak için küçük bir kapasitör eklenmiş.

USB Joystick Adaptörü Devre Şeması

Circuit Dual Atari Joystick Adapter Schematic

A ve C bağlantı noktaları harici çekme gerektirir. Harici çekmeler gerçek C64 kumanda kolu bağlantı noktalarına uyacak şekilde seçilmiştir. Her iki portta da pin 6’da (ateş butonu) harici çekmeler kullanılır. Bu, otomatik ateşlemenin tüm kumanda kollarında doğru şekilde çalışmasını sağlar. Bazı otomatik ateşleme devrelerine +5V hattından değil, bağlantı noktasının yukarı çekilmesinden güç sağlanır.

Mevcut pinler olduğundan +5V sağlamak için port başına iki pin kullanılmış. Bu, port başına 50 mA’ya kadar besleme yapılmasına veya alternatif olarak bir pinin akım sağlamak için ve diğerinin A/D girişi olarak kullanılmasına ve voltajın düşmesine neden olacak şekilde çok fazla akım çekilip çekilmediğini kontrol etmeye olanak tanır.

Jakadapter bir önyükleyici kullandığından güncellemeler için PIC programlayıcısına gerek yoktur. USB kablosunu bağlarken joystick 1 ateşleme butonunu basılı tutarak bootloader moduna girebilirsiniz. Daha sonra USB HID önyükleyici sayfamda önerilen güncelleme araçlarını kullanabilirsiniz .

Atari Style Controllers Usb It Supports Standard Joysticks Paddles Sega Megadrive Gamepads

Kaynak: kair.us/projects/jakadapter/index.html

Atari USB Joystick Adaptörü PIC18F24K50

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2023/11/07 Etiketler: , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir