Amplifikatörler ve Osilatörler Hakkında

| Mayıs 22, 2023 Tarihinde güncellendi
Amplifikatörler ve Osilatörler Hakkında

Temel Yükselteç Devreleri, Emiteri Ortak Yükselteç (EOB), FET Fetlerin Yapısı, MOSFET MOSFET ‘lerin Yapısı, Beyzi Ortak Yükselteç (BOB), Kollektörü Ortak Yükselteç (KOB), LC Osilatörler, RC Osilatörler, Multivibratörler

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Amplifikatörler ve Osilatörler Hakkında Görsel destekli detaylı Teorik bilgiler elektronikte bir çok konuda faydası olacaktır. Emeği Geçen Kişilere Teşekkürler.

Emiteri Ortak Yükselteç (EOB) Emiteri ortak yükselteç en çok kullanılan yükselteç türüdür. Transistör uygulamasının %90-95’inde kullanılır. Özellikle ses frekansı yükselteci olarak uygundur.

FET Fetlerin Yapısı NPN ve PNP tipi olarak adlandırılan klasik tip transistörler (ki Kutuplu Jonksiyon Transistör – BJT) alçak giris empedansına sahiptirler. BJT ‘ler, hem elektron akımı hem de delik (bosluk) akımının kullanıldıgı akım kontrollü elemanlardır.

MOSFET MOSFET ‘lerin Yapısı JFET ‘ler klasik transistörlere göre büyük bir gelisme olmasına ragmen bazı limitleri vardır. JFET ‘lerin giris empedansları klasik transistörlerden daha fazla oldugu için, JFET ‘in girisine baglanan sinyal kaynagından çekilen küçük miktardaki ters beyz gate akımı, sinyal kaynagını yükler. Bu yükleme etkisini azaltmak ve frekans cevabını (respond) gelistirmek için JFET’lere göre daha fazla gelismis baska bir alan etkili transistör yapılmıstır.

Beyzi Ortak Yükselteç (BOB) Beyz ‘i ortak baglantılı (kısaltılmısı BOB) yükselteç devresinde, transistörün beyz ‘i giris ve çıkısta ortaktır. Giris, emiter ile beyz uçları arasından, çıkıs ise, kollektör ile beyz uçları arasından yapılmaktadır.

Kollektörü Ortak Yükselteç (KOB) Kollektörü ortak baglantılı yüselteçte, kollektör hem giriste hem de çıkısta ortaktır “Kollektörü ortak baglantının” ilk harfleri alınarak “KOB” kısaltması üretilmistir. “KOB” aynı zamanda. “Kollektörü ortak yükselteç” anlamında da kullanılacaktır. Giris isareti beyz ile kollektör arasına uygulanmakta, emiter çıkıs alınmaktadır.

LC Osilatörler RC osilatörlerle elde edilemeyen yüksek frekanslı osilasyonlar LC osilatörlerle elde edilir. LC osilatörlerle MHz seviyesinde yüksek frekanslı sinüsoidal sinyaller elde edilir.

Temel Yükselteç Devreleri Buraya kadar, transistörün yapısı, nasıl çalıstıgı, yükseltme islemini nasıl yaptıgı ve genel özellikleri incelendi.

RC Osilatörler Kendi kendine sinyal üreten devrelere “osilatör” denir. Böyle devrelere dısarıdan herhangi bir sinyal uygulanmaz. Çıkıslarında sinüsoidal, kare, dikdörtgen, testere disi gibi sinyaller meydana getirirler. Aslında bir osilatör, kendi giris sinyalini kendi temin eden bir yükselteç devresidir.

Multivibratörler Kare dalga veya dikdörtgen dalga meydana getiren devrelere MULTİVİBRATÖR adı verilir. Bu devreler temel olarak pozitif geri beslemeli iki yükselteç devresinden olusur. Genelde çalısma prensibi bir yükselteç iletimde iken digeri kesimdedir.

– Tek kararlı (monostable) multivibratör

– Çift kararlı (bistable) multivibratör

– Kararsız (astable) multivibratör olmak üzere 3 tip multivibratör vardır.

amplifikatorler-ve-osilatorler-hakkinda

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/11/18 Etiketler: , , , , , ,6 Yorum “Amplifikatörler ve Osilatörler Hakkında

  1. FatihFatih

    Bu güzel içerikler için teşekkür ederiz. İyi çalışmalar.

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir