All pic programmer basit ucuz seri port programlayıcı

| Haziran 8, 2023 Tarihinde güncellendi
All pic programmer basit ucuz seri port programlayıcı

Zamanında seri port üzerinden çalışan bir sürü pic programlayıcı yapılmış temelde hepsi aynı sayılır bunlardan popüler olanalardan biriside “all pic programmer” diğer seri programlayıcılara göre daha stabil icsp çıkışı, vdd seçim bölümleri var programlanacak pic mikro denetleyiciler ayrı soketler üzerinden yapılabiliyor programlayıcı devre 15v dc ile çalışıyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

pic-prog-rs232-prog-all-pic-programmer-ciruit-devre-pcb

Allpic programmer adından da anlaşılacağı gibi, 8, 18, 28 ve 40 pinli paketlerdeki (16C5x serisi ve bazı eski sürümler hariç) PIC’lerin hemen hemen tüm sürümlerini ve ayrıca Eeprom-e serisini içeren bir PIC mikrodenetleyici programcısıdır.

Bu programlayıcı hakkında dikkat edilmesi gereken çok önemli nokta, 12f6XX, 16F62X,… gibi yerleşik bir dahili osilatöre sahip denetleyicileri doğru bir şekilde programlamasıdır, ki bu diğer birçok programcıda böyle değildir!

Eski programcı modellerinde (Pony, Jdm,…) Microchip tarafından tavsiye edilen ve Vdd +5V voltajının yalnızca Vpp +13V programlama voltajının oluşturulmasından sonra görünmesini gerektiren prosedür izlenmedi. Önceden dahili osilatör (IntRC I/O) ve dahili sıfırlama (MCLR) açık olarak programlanmışsa, PIC’yi programlama moduna ayarlamak ve yeniden programlamak yalnızca bu öngörülen prosedürle mümkündür!

AllPIC bu öngörülen prosedürü takip eder, ancak aynı zamanda 5V ve 13V voltajlarının ters sırasını gerektiren eski kontrolörler için bir “Vdd select” jumper’ına sahiptir! 12F62x ve 16F62x serisi denetleyiciler bu sürümden desteklendiğinden, önerilen yazılım IcProg v1.05 veya sonraki sürümüdür.

Jumper JP1: bağlıysa, LED2’nin yanmasıyla görülebilen Vdd (+5V) voltajı sürekli olarak mevcut olacaktır. Bu mod, EEPROM’ların yanı sıra dahili osilatörü (16f84, 16F87x) olmayan tüm PIC’ler içindir.

Tüm yeni mikrodenetleyiciler için, JP1’in kaldırılması gerekir ve bu modda VDD (+5V) yalnızca programlama sırasında Vpp(13V) programlama gerilimi sağlandıktan sonra görünür. Bu çalışma modu, 16f627, 16f628, 12F629, 12F675… PIC’leri için gereklidir.

Jumper JP2: EEPROM 24Cxx için Yazmaya karşı koruma modunu seçmeye yarar.

Not Programlayıcı, 16C5x serisi ve diğer bazı özel Mikroçip mikrodenetleyiciler için tasarlanmamıştır.

pcb-placement-microchip-pic-programmer-rs232-Projekti-AllPIC-programator

Devreye ait şema, pcb, malzeme listesi var.

all-pic-programmer-basit-ucuz-seri-port-programlayici

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/05/29 Etiketler: , , ,11 Yorum “All pic programmer basit ucuz seri port programlayıcı

 1. FurkanFurkan

  Pic 18f serisi programlanabilir mi bunda ? açıklamada genel olarak 12 ve 16 serisi yazılmış.

  CEVAPLA
 2. PervizPerviz

  Resimde görünüyor 18dil pic yuvası! düşünüyorum programlayacak!

  CEVAPLA
 3. HüseyinHüseyin

  selam herkese bu devreyi yapmaya karar verdim yapıp çalıştıran varmı acaba

  CEVAPLA
 4. PervizPerviz

  Arkadaşım çalıştıra bilirsen lütfen yaz. bende yapmak istiyorum

  CEVAPLA
 5. tamircihasantamircihasan

  bu devre usb to rs 232 dönüştürücülerle leptopta bence kullanılabilir. çünki devrede harici besleme var ve usb to rs 232 dönüştürücüden gelen 5v programlama gerilimi devredeki transistörler sayesinde pice 13v olarak uygulanıyorsa ve usb to rs 232 dönüştürücünüz aktif pin olarak sadece txd rxd pinlerinden ibaret değilse çalışma olasılığı çok yüksek…

  CEVAPLA
 6. FatihFatih

  geçen mayıs (2012 mayısı) ayında yaptım ama çalışmadı,defalarca gözden geçirdim ama olmadı.çalıştırabilen varsa yazsın lütfen.

  CEVAPLA
 7. akifbedii berberakifbedii berber

  ben yaptım çalışmadı yardım edin lütfen

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir