Ahşap Yakma Makinesi Yapımı

| Mart 31, 2018 Tarihinde güncellendi
Ahşap Yakma Makinesi Yapımı

Profesyonel Ahşap Yakma Makineleri kadar şık görünmesede ucuza kullanışlı Ahşap Yakma Makinesi yapabilirisiniz. Bunun için AT, ATX güç kaynağı veya yüksek güçlü trafo kullanabilirsiniz.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Ahşap Yakma kaleminde kullanılan tel direnci yüksek olan krom nikel resistans teli olmalı. Direkt voltaj vermek teli fazla ısıtacağı için bir güç kontrol, dimmer devresi gerekli..

Örnek çalışmada yazar 555 entegreli basit bir PWM kontrol devresi kullanmış ATX güç kaynağının 12v çıkışı (sarı kablo) ile devreyi besliyor akımı yüksek olan 5v (kırmızı kablo) ile ahşap yakma kalemini çalıştırıyor.

Not: 3.3V çıkışını (turuncu kablo) kullananlar da var.

R1 1k potans ile telin ısısı ayarlanabilir 555`li devrenin besleme voltaj hattına veya mosfetin gate bacağına bir buton eklenip kalemin üzerine monte edilirse daha iyi olur sadece çizim yaparken tele voltaj verilir.

ATX Güç kaynağının tam güç vermesi, korumaya geçmemesi için 5v hattına yük bağlamak gerekli uygulamada 100-ohm yüksek güçlü direnç kullanıldığı söylenmiş 100-ohm 10w taş direnç kullanılabilir.

Not: 100-ohm işe yaramazsa 2 adet 100-ohm 10w taş direnci paralel bağlayıp kullanın Q1 N Kanal mosfet için IRF3205 kullanabilirsiniz.

Ahşap Yakma Makinesi Kontrol Şeması AT, ATX

ahsap-yakma-makinesi-pyrography-power-supply-wood-burning-atx

Ahşap Yakma Makinesinde Çıkma UPS trafolarını kullanmak için öncelikle DC doğrultma eklemeli genelde UPS trafoları 2X7….10V-AC arası voltaj veriyor yüksek güç için orta ucu şase olarak kullanıp diğer uçlara güçlü diyotlar bağlamalı diyot olarak PC güç kaynaklarının 5V çıkışında bulunan MB3045 diyotu kullanılabilir PWM kontrol devresinin güç kaynağı farklı bir kaynak olabilir 12v adaptör vb.

yukarıda ki örneklere göre UPS trafosu voltaj değeri yüksek ama güç kontrol devresi kullanıldığı için ayarlamayı yapabiliriz fakat mosfetin gücünü arttırmak, soğutucusunu büyütmek gerekecek ayrıca diyotuda soğutucuya bağlamalısınız tabiki soğutucu montajında izolatör kullanmayı unutmayın bakınız: Isı iletimi ve izolatörler

Ahşap Yakma Makinesi Kontrol Şeması UPS Trafo

ahsap-yakma-makinesi-pyrography-power-supply-wood-burning

Not: Trafo uçlarını bulmak için UPS Trafosunu değerlendirmek yazısını inceleyebilirsiniz. Elinizdeki trafonun akü şarj için veya kart beslemesi için extra yüksek voltajlı (12v, 15v) çıkışı varsa bunu köprü diyot ile doğrultup 7812 li regülatör devresi ekleyerek PWM kontrol devrenizi besleyebilirsiniz

Uygulanan devrenin şeması çok küçük olduğu için yeniden çizdim farklı PWM kontrol devreleride kullanılabilir ; 555 İle Yüksek Güçlü PWM , 555 Timer Pwm 12Volt 50Watt Motor Lamba kontrol , PWM 150 Amper HHO Elektroliz Kontrol veya ucuz hazır modüller…

Ahşap Yakma kalemi için arızalı havya modifiye edilip kullanılabilir veya resimlerde göründüğü gibi bir ahşap sapa klemens takılıp kullanılabilir.

wood-burning-controler-schematic

12v-5-3v-wood-burning-controler-schematic

http://www.lavieenbois.com/html/pyrograveur_eng.htm

Yayım tarihi: 2018/03/31 Etiketler: , ,2 Yorum “Ahşap Yakma Makinesi Yapımı

  1. seronseron

    O plastik klemensin sıcaktan erimemesi için maket bıçağı ile doğranıp sadece içindeki metal tutacaklar kullanılabilir. Kolay kesiliyor.

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir