555 İle Yüksek Güçlü PWM

| Mart 21, 2021 Tarihinde güncellendi
555 İle Yüksek Güçlü PWM

Şemada gördüğünüz devrede, popüler bir entegre olan NE555 kullanılmıştır. Bu entegrenin PWM özelliği kullanılarak bir DC motor ve/veya bir lamba PWM darbeleri ile sürülmüştür. Motor ile lambanın birlikte kullanılmasının amacı ise N kanal bir mosfet kullanılarak güçlü bir çıkış elde edilmesindendir. Tabi ki bunu kendi kararınıza göre değiştirebilir yada kaldırabilirsiniz. PWM ise, bir pin üzerinden elde ettiğimiz genişliği değişebilen bir pals’dir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

power-pwm-circuit-555-smp60n06-pwms

Devre RV1 potansiyometresi üzerinden %0,5 ile %99,5 arasında oldukça kararlı çalışmaktadır. Şemada ise RV1 potansiyometresi bu pals genişliğini, yani frekansı ayarlamak için kullanılmıştır. Tabi burada C1 kondansatörünün değeride önemli olup bu iki malzemenin değerleri değiştirilerek belirli frekans aralığında değer sağlanabilir. C1 kondansatörünün şarj ve deşarj olması D1 ve D2 diyodları tarafından gerçekleşir.

U1’in Q çıkışı D1, D2 ve RV1 döngüsü içerisinde gerçekleştiği için RV1 potansiyometresi merkez bir konumda iken (%50) C1 kondansatörü geç deşarj olur. C1, RV1 potansiyometresi ve D2 diyodu üzerinden daha hızlı deşarj olur. Ancak bu işlem RV1’in merkez konumdan daha düşük bir konumda olmasında gerçekleşir ve konum düştükçe lamba kararır ve motor yavaşlar. Zıt bir durumda ise işlemler tam tersine işler.

Not : Devre hız kontrolü açısından küçük bir matkap olarak kullanılabilir. Yada motor yada lamba yerine bir led grubu bağlanabilir.

Yayım tarihi: 2012/01/23 Etiketler: , , , ,5 Yorum “555 İle Yüksek Güçlü PWM

 1. GürkanGürkan

  Merhabalar, öncelikle paylaştığınız devreler için çok teşekkür ederim.Benim sorum şu olacak.Bu devre tarafınızdan denenmiş bir devre midir?
  Saygılarımla

  CEVAPLA
 2. rahmi özdemirrahmi özdemir

  selamlar hocam merak ettiğim bir konu var mosfet gate bacağına 555 in pin 7 deşarj pininden besleme yapılmış aslında kare dalga üreten 3 nolu pinden neden almıyoruz kafam karıştı sağolun

  CEVAPLA
  1. oktay kandemiroktay kandemir

   Merhaba
   Şema alışılagelmiş olandan farklı. Pin7 deşarj için kullanılmamış.
   Şarj ve deşarj , çıkış katıyla sağlanıyor , böylece pwm ayarı geniş oluyor.
   Çıkış ise bi filip flop elde edilir ve 1 ve 0 lardan oluşur. FF çıkışlarından Q pin3 gider , Q’ ise açık kollektör çıkışıyla terslenerek pin7 ye gider.
   Basitçe değilin değili kendisidir mantığıyla pin3 teki çıkışın aynısı (kare dalga) olur.
   Kolay gelsin.

   CEVAPLA
 3. Mustafa demirciMustafa demirci

  Hocam Merhabalar bldc motoru MOSFET ve ne555 kullanarak sürebilirmiyiz selamlar

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba,

   sadece ne555 li uygulama yok gelende ne555 ile drv10866 bldc motor sürücüsü ile kontrol devreleri var

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir