Açık Kaynak USB Osiloskop Projesi

| Haziran 11, 2023 Tarihinde güncellendi
Açık Kaynak USB Osiloskop Projesi

Yazılımsal ve donanım olarak tüm kaynakların paylaşıldığı açık kaynak usb osiloskop projesi uygulamaya ait kaynak C kodları (PIC16F690), CPLD Lojik dosyaları, bilgisayar programına ait kodlar (REALbasic) eagle şema ve pcb çizimleri bulunuyor usb bölümü FT245RL üzerine kurulu sistem genel olarak Xilinx XCR3128XL CPLD ve PIC16F690 üzerine kurulu baskı devresi çok iyi tasarlanmış..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

oscilloscope-USB-Controller-Configuration

usb-osiloskop

Tasarım, basit bir denetleyici rol oynayan, bilgisayardan USB üzerinden gönderilen ayarları yükleyen ve bunları CPLD’deki kontrol kayıtlarına saatleyen bir PIC mikrodenetleyici (16F690) içerir. PCB üzerindeki JP2 başlığı, uygun bir programlayıcıyla birlikte Microchip’in ücretsiz MPLAB yazılımından, Hi-Tech’in HI-TIDE’ından veya bu sitedeki PIC programlarından birinden PIC’yi programlamak için kullanılan standart bir ICSP konektörüdür.

CPLD Programlama

Osiloskoptaki işin çoğu Xilinx programlanabilir mantık IC’si (bir XCR3128XL CoolRunner 2 CPLD) tarafından yapılır. Bu, Xilinx’in ISE yazılımının ücretsiz WebPack versiyonu kullanılarak yapıldı (sürüm 7’yi kullandım), şematik giriş ve bazı VHDL kodları kullanılarak yapıldı.

CPLD, Xilinx’in standart JTAG pin çıkışına sahip bir JTAG başlığı (JP1) kullanılarak programlanır. Bir PC’niz, yazılımı indirme sabrınız (bu birkaç gigabayttır!) ve bir programlayıcınız (Xilinx’in web sitesinde bir yerde basit bir paralel bağlantı noktası tasarımı vardır) varsa, o zaman bu muhtemelen çipi programlamanın en güvenilir yoludur.


USB Denetleyici Yapılandırması

Donanımla ilgili son görev, USB denetleyici IC’yi yapılandırmaktır. İyi haber şu ki, özel bir programcıya gerek yok ve yazılım ücretsiz. Bazıları için kötü haber, bir Windows kopyasının gerekli olmasıdır (diğer teknikleri araştırmak için FTDI’nin web sitesine bakın).

Önce buradan Windows sürücülerini kurun: http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm (yine de Osiloskopu çalıştırmak için bunu yapmanız gerekecek (Windows’ta kullanmayı planlıyorsanız!) sonra FTDI’nin MProg yazılımını buradan kurun: http://www.ftdichip.com/Resources/Utilities/MProg3.0_Setup.exe

Son olarak osiloskopu bir USB bağlantı noktasına takın (bunu yapmadan ve bilgisayarınızı havaya uçurmadan önce üzerinde başka testler yapmak isteyebilirsiniz – bunun gerçekten olmaması gerektiği konusunda endişelenmeyin) ve ardından yapılandırma dosyasını yükleyin (bkz. “Oscilloscope FT245R. ept.zip” dosyasını MProg programına yükleyin ve ‘mevcut tüm aygıtları programlamak’ için şimşek simgesini tıklayın (Not: Takılı olabilecek başka aygıtların olmadığından emin olmak isteyebilirsiniz. FTDI’nin USB denetleyicileri!).

oscilloscope-screenshot-oscilloscope-mk-1-designs

Kaynak: 1710.co.uk/cms/projects/21-oscilloscope/32-oscilloscope-mk-1-designs

acik-kaynak-usb-osiloskop-projesi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/10/30 Etiketler: , , ,2 Yorum “Açık Kaynak USB Osiloskop Projesi

  1. günaygünay

    amatörler için evdeki uygulamalarda yapılabilecek devre ama pic harici diğer entegreleri piyasada zor bulunur…

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir