50W Peltier ile 12 Volt Beslemeli Mini Buz Dolabı

| Mayıs 20, 2023 Tarihinde güncellendi
50W Peltier ile 12 Volt Beslemeli Mini Buz Dolabı

Mini buz dolabı projesi en basit şekilde çok az malzeme kullanılarak yapılmış 1 adet 12v 50 watt peltier termal anahtar, CPU soğutucusu, 12v fan ve 2 konumlu anahtar ek olarak güvenlik için 10 amper sigorta kullanılıyor. Aslında buz dolabı soğutma için kullanılacağı için iki konumlu anahtara ihtiyaç yok eğer ısıtma içinde kullanılacak ise işinizi kolaylaştırır anahtarın görevi peltiere verilen voltajın kutuplarını değiştirmek..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Buz dolabı kabini için hazır satılan, izolasyosyonu yapılmış ürünleri kullanabilirsiniz “termos çanta” olarak biliniyor veya mantolama köpüğü ile kendiniz yapabilirsiniz.

Peltier nedir, Peltier nasıl kullanılır gibi sorular hakkında detaylı bilgiler için Peltier Termoelektrik Soğutucu Nedir Nasıl Çalışır yazısını inceleyin.

Soğutucu Fan soğutmalı bir soğutucu ile donatılmış bir peltier efekt modülüne dayanmaktadır. İki metal plaka arasına sıkıştırılmış bir dizi P-N bağlantısından oluştuğunu söylemek yeterli. Bağlantı noktalarından bir şekilde akım geçirin ve ısıyı emerler – plakalardan biri diğerinden çok daha fazla soğur. Akımı diğer yoldan geçirin ve tersi olur, soğuk olan plaka ısınır.

Peltier’i (bu, Peltier Effect cihazının kısaltmasıdır!) başka bir nesneye termal olarak bağlarsanız, o nesne Peltier’e giden beslemenin kutbuna bağlı olarak soğur veya ısınır. Bu nedenle bir Peltier hem soğutma hem de ısıtma için kullanılabilir.

Parça Listes

1 Peltier modülü
1 6’lı paket plastik soğutucu
1 3 mm kalınlığında alüminyum plaka, soğutucuya uygun boyut
Araç çakmak fişli uygun fig-8 bağlantı kablosu
Sıralı sigorta yuvası ve 10A sigorta (çakmak fişi ile entegre edilebilir)
Soğutucu bileşimi
1 DPDT anahtarı, 5A DC kontakları (isteğe bağlı)

peltier_sogutucu

Peltier anahtar bağlantı Şeması

peltier_termal_anahtar_sigorta

Peltier Alüminyum sogutucu ve fan bağlantıları

peltier_cpu_fan_sogutucu_aleminyum

Kaynak: http://www.siliconchip.com.au/cms/A_30311/article.html

50w-peltier-ile-12-volt-beslemeli-mini-buz-dolabi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/05 Etiketler: , , , , , ,4 Yorum “50W Peltier ile 12 Volt Beslemeli Mini Buz Dolabı

  1. bilgibakkalibilgibakkali

    gittigidiyorda Peltier soğutucu satılıyor 10 lira civarında 50 watt olanlar daha büyükleride var 400 watt gibi dc elektrik verildiğinde 1 yüzey soğuyor öteki yüzey ısınıyor

    CEVAPLA
  2. cokutcokut

    merhaba! arkadaşlar benim bitirme tezim sıcaklık sensörü ile peltier sıcaklık konrolu.elim bir peltier var arkadaşımdan aldığım fakan ilgini datasheet gibi herhangi bşy yok boyutlar 2x2cm üstünde sadece 1012552 numarası var internette baktım bulamadım. V(max)ve I(max) ne olmalı ?bilgilsi olan arkadaşlar lütfen yardım etsin.teşekkür ederim

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir