3 Eksenli CNC Makine Matkab

| Haziran 17, 2023 Tarihinde güncellendi
3 Eksenli CNC Makine Matkab

CNC Makine klasik LPT port kontrollü olsada tüm detayların, ayarlamaların verilmesi ve düzenli bir proje olmasıyla ilgimi çekti ne yalan söyliyeyim bir tane yapmak istedim 🙂 yazar CNC makinesini ile baskı devre kazıma, baskı devre delme, ahşah üstüne kazıma vb. gibi işlerde kullanıyor.. Matkab için DREMEL 300 kullanmış ek olarak kazıma, delme işlerinde çapakların etrafa dağılmaması için basit fanlı bir süpürge yapmış hostumu matkabın ucuna monte etmiş..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

CNC Makinenin kasası ve diğer bölümleri sunta ve sac parçalardan yapılmış tüm ölçüler verilmiş CNC kontrolü için KCAM 4 kullanılmış port ayarları var ayrıca CNC üzerinde pcb kazımak için sprint layout üzernide G-kod çıktısı almak resimli olarak anlatılmış

Ev yapımı 3 eksenli bir CNC makinesinin (Hobby CNC) elektroniği ve mekaniği

Çalışma alanı 330 * 220 * 120 mm
5 “sürücülerden basamaklar + PWM
Makinenin kendisi suntadan yapılmıştır
Pratik doğruluk 0,1 mm
Baskı devre kartları bir patlama ile frezelenir ve delinir. Şimdiye kadar ahşap, plastik, alüminyum işlemeye çalıştım • Ön paneller, gravür, kesim
Nasıl örnek – eloksallı alüminyum üzerine gravür

home-electronics-mechanics-3-axis-cnc-machine-hobby-cnc

kcad-cnc-printed-circuit-board-mills-drills-step-motor-cnc

Kaynak: https://radiokot.ru/lab/hardwork/33/

3-eksenli-cnc-makine-matkab

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/10/08 Etiketler: , , , , , , , , ,11 Yorum “3 Eksenli CNC Makine Matkab

 1. aksakaksak

  Kardeşim emeğine sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş bir sorum olacak elektronik ve haberleşme mühendisliği son sınıf öğrencisiyim bu projeyi bitirme tezi olarak hazırlamak çok zorlar mı beni

  CEVAPLA
 2. FeridunFeridun

  Bu cihazı yapmaya başladım. sonuna geldim . motor beslemelerini(34063 lü) kısmı kullanmadım. her motora ayrı ayrı değil tek kaynaktan besleme verdim. sadece lojik ve sürücü kısmı kullandım. Kart şu an çalışıyor. ama keşke motor bağlantı yönleride verilseydi. sanki motorun biri ters dönüyor gibi. tezgah bitipte step motorları bağlayınca herşey belli olacak

  CEVAPLA
 3. FeridunFeridun

  Motor bağlantısını çözerseniz sistem süper işliyor. bağlantıları ters çevirerek motor montaj yönünü değiştirebilirsiniz . yada mach3 ayarlarından :). sistem çalışıyor 1.6 A steplerle 20×30 tezgah yaptım çalışıyor. ayrıca kart 20 tl den ucuza maloldu. stepler hurdalıktan vs vs derken 100 tl den ucuza cnc yapabilirsiniz.

  CEVAPLA
  1. YusufYusuf

   Bu kartların fiyatı 250 TL den başlıyor. Siz toplamda 100 TL diyorsunuz. Bunu nasıl başardığınızı anlatırmısınız?

   CEVAPLA
   1. FeridunFeridun

    Verilen linkte kart şeması var ustam. ben mc34063 lü step beslemelerini dizmedim . beslemeyi ayrıca verdim. lojik entegreleride 7805 ile besledim. kart bana 20 tl ye falan maloldu. step motorları 1.2 A, 5-6 V 15 adet aldım hurdalıktan 10 tl. vidalı mil olarak M6 kullandım. metresi 8-10 tl. ben 8 tl lik aldım.bana 1 tane yetti. couplin yerine boru ve vidalı kelepçe kullandım. en fazla 5 tl. limit switch 6 adet 1.5 tl. somunlar 3 tl tuttu.
    Mdf ler elimde vardı. eski mobilya parçaları. (olmasada 1 metre kare mdf ne tutarki.) ve kesim için 10 tl. raylar tanesi 7 tl den. 6 adet =42 tl. rulmanlarıda tanesi 1.5 tl 3 adet. rulmanları diğer steplerden sökebilirdim ama kıyamadım.
    biraz vida ve elinizde olan 12-18 v yazıcı adaptörü. eski yazıcıdan sökülmüş 18 v dc motor(pcb kazımak için yeterli) ve ucuna madren (3 tl).
    bu kaba bir hesap. elinizde olan malzemelerle rakam dahada düşebilir.
    http://www.pminmo.com/3axisPIC/3axisPIC.htm adresindeki kart ve akım sınırlayıcı ile daha verimli ve yüksek güçlü step kullanılan cnc yapılabilir.

    CEVAPLA
    1. YusufYusuf

     Açıklama için teşekkür ederim. Benim sıkıntım elektronik. Kart ile ilgili söylediklerinizi pek anlamadım. Eğer kartta kullandığınız parçaları liste olarak verebilirseniz ve birde devre şeması verebilirseniz (kendi yaptığınız devrenin) size bol bol dua ederim :). Tabi şu hurdalığın adresinide alsam hiç fena olmaz. Kayseri’de hiçbir hurdalıkta step yok. İlgi gösterip cevap yazdığınız için teşekkür ederim.

 4. AltanAltan

  motorun ters dönmesi sorun değil,ayarlardan bir tık ile dönüş yönünü çevirebilirsiniz,emek isteyen zorlu bir projedir, yılmamanız ümidiyle…

  CEVAPLA
 5. FeridunFeridun

  http://goo.gl/lZeIw

  Konu içinde verilen adreste zaten kart şeması ve pcb var. bende bu yazıda verilen kartı yaptım. liste yapmadım maalesef. ama ben sana http://www.pminmo.com/3axisPIC/3axisPIC.htm adresindeki kartı ve akım sınırlandırma devresini öneririm daha sağlıklı. ben geç gördüm yoksa kesin pminmo daki kartı yapardım. konya hurdacılar sanayine beklerim. eski yazıcı disk sürücü vs. istemediğin kadar step çıkar sana.

  CEVAPLA
 6. FeridunFeridun

  Kasayı mdf veya suntadan yapmayın. 2-3 haftada çatlaklar oluşuyor. hem makinada hem kafanızda. en iyi metal kas.

  CEVAPLA
 7. YahyaYahya

  Merhaba

  Kesin olarak yapan varmı bende başlayacağım öğrenciyim para boşuna gitmesin :P.

  CEVAPLA
 8. FeridunFeridun

  Pminmo daki kartı kullan daha kullanışlı olur. tabi daha ucuz olur. akım sınırlama için 12 v beslemede ben 12 v 20 w ampul kullanıyorum. böylece akım sınırlamada ucuz oluyor 🙂 ;). vidalı milleri nasıl halledersin bilmiyorum ama ben m6 mil için bir arkadaşa derlinden somun yaptırdım. öyle kullanıyorum. yüksek hareket hızlarında delrin sorun yapar bilgin olsun. iyi bir planlama ile 100 tl ye bile çıkabilirsin bu işten. boşa gitse bile çok şey öğrenirsin.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir