2X16 LCD Ardışık Pin çözümü CCS C

| Haziran 10, 2023 Tarihinde güncellendi
2X16 LCD Ardışık Pin çözümü CCS C

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda 2×16 karakter LCD’lerle ilgili bir sorunu ele alıcağım.Genelde Pic Basic Pro veya CCS C de 2×16 LCD’lerin data bacaklarını ardışık pinler olarak ayarlamak zorunda kalırız. Bildiğiniz üzere ya d4….d7 kadar yada b0…b4 kadar kullanmak zorunda kalırız.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

CCS C de bunu çözebilecek bir yöntem farkettim. Bunuda sizlerle paylaşmak istedim, genelde ben de bu sorunu yaşadığım zamanlar oldu. Bu lcd dosyası ile sadece 6 bacak kullanacağız ve bu bacakları istediğimiz Pin’e bağlayabiliriz. Lcd dosyamızda Lcd’nin rw bacağı şaseye bağlanmak suretiyle sadece Lcd’ye yazma işlemi uygulanmaktadır.

CCS C ile Pic Programlama kitabının yazarı Serdar Çiçeğin hazırladığı kendi lcd dosyasından da yararlanarak bu lcd dosyasını geliştirdim ve istediğimiz lcd bacağını işlemcinin istedeğimiz bitine bağlıyabilmemiz için gerekli kodları ekledim.

Kullanacağımız lcd komutları şöyle;

lcd_ayarla(); // bu komut Lcd’nin başlangıç ayarlarını yapmak içindir.

lcd_sil(); // bu komut Lcd’yi silmek için kullanılır. Bu komut kullanıldıktan sonra imleç 1. Satır 1. Sütüna gelir.

adres(x,y); // komutuyla imleç istenilen adrese getirilebilir.Bu komutta x sütun bilgisini, y satır bilgisini ifade eder.Lcd’ye yazı yazdırmadan önce bu komutla imleci istediğimiz adrese getirmeliyiz.

lcd_yaz(” “); // komutuyla iki tırnak arasına sadece yazısal ifadeler kullanılabilir.Örneğin bu komutla %sabitleri veya \sabitleri kullanılamaz.

printf(lcd_yaz,” “); // komutuyla yazılar hemde değişkenler gösterilebilir. %sabitleri kullanılabilir.Ancak \sabitleri kullanılamaz .

Örnek isis uygulama devresi;

lcd-2x16-ccs-c-proteus-isis-sample-ornek-devre-ekran

2x16-lcd-ardisik-pin-cozumu-ccs-c

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/08/04 Etiketler: , , ,3 Yorum “2X16 LCD Ardışık Pin çözümü CCS C

 1. hasanhasan

  2 gündür pinleri değiştirmeye çalışıyordum nette karıştırmadık yer bırakmadım.
  Allah razı olsun Gev kardeş.

  CEVAPLA
 2. OsmanOsman

  Merhabalar, ben de lcd (2×16) ile sorun yaşıyorum, almış olduğum lcd’nin 16 tane bacağı var ve ayriyetten yan tarafında anot ve katot işaretleri var, 15. ve 16. bacakları de anot ve katot olarak çalışıyor, vermiş olduğunuz hex dosyası ile aynı şekilde devreyi kurdum ama yazı yazdıramıyorum. Neyi eksik yapıyor olabilirim? LCD nin arkasında PCM1602S-FL-YBS modeli yazıyor

  CEVAPLA
 3. fthsevfthsev

  Kardeşim büyük adamsın:) bende bu sorunu çözmeye çalışıyordum ki senin sayende vakit kaybından kurtuldum. Tekrar teşekkürler..

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir