18F452 ile GLCD resimli menü (kronometre)

| Mayıs 28, 2023 Tarihinde güncellendi
18F452 ile GLCD resimli menü (kronometre)

18F452 İLE GLCD RESİMLİ MENÜ

PIC18F452 mikrodenetleyicisi kullanarak GLCD üzerinde resimli menü hazırlamak için öncelikle bilgisayarımızda gerekli resimleri çiziyoruz. Ben bu işlem için MS Paint programını kullandım zaten çok profesyonel bir çizim programına ihtiyaç yok sonuçta siyah-beyaz resim oluşturacağız. Resim üzerine gerekli yazıları BITMAP2LCD – Basic Edition programı ile ekleyip resmi hez kodlara çevireceğiz. Aşağıda MS Paint ile hazırlanmış 128X64 bitmap resimleri görüyorsunuz.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Şekil-1 Kronometre Ekranı Şekil-2 Kronometre Kayıt Ekranı Şekil-3 Hakkında Ekranı
kronometre-ekrani kronometre-kayit-ekrani hakkinda-ekrani

BITMAP2LCD – BASIC EDITION PROGRAMININ KULLANIMI

Programı http://bitmap2lcd.com/pages/en.html adresinden indirebilirsiniz. Kullanımı biraz karışık olmakla birlikte birçok ekstra özellik barındırmaktadır. Programı bilgisayarınıza kurduktan sonra aşağıdaki adımları kullanarak resim oluşturabilirsiniz.

ADIM 1

Bu adımda ilk olarak File > View / create / select project folders penceresini açarak proje dosyalarının nereye oluşturulacağını belirtiyoruz daha sonra LCD Matrix >128 x 64 seçeneğini seçip File > Load a bitmap or JPEG file menüsünü kullanarak MS Paint ile oluşturduğumuz bitmap dosyasını açıyoruz.

18F452 bitmap2lcd 1

ADIM 2

Resmimizi açtıktan sonra < Select a system font and size > butonuna tıklıyoruz ve Font Panel penceresi ekrana geliyor. Daha sonra < Write text with selected system font > butonuna tıklayarak metin yazmak istediğimiz yere tıklıyoruz ekrana gelen kırmızı kutu içine metnimizi yazıyoruz ve enter’a basıyoruz.

18F452 bitmap2lcd 2

ADIM 3

Tüm işlemler bittikten sonra Output > Generate table of constant menüsünü kullanarak resme ait hex tablosunu çıkartıyoruz. Hex tablosunu istediğimiz formatta oluşturmak için Output > Show / hide table data configurations menüsünde değişiklik yapıyoruz. CCS C için 0x00 formatında 8 sütun halinde bir tablo oluşturmamız gerekiyor.

18F452 bitmap2lcd 3

Table data configuration sekmesinde aşağıdaki gibi değişiklik yapıyoruz.

18F452 bitmap2lcd 3_1

ADIM 4

Output > Generate table of constant işleminden sonra program hex kodları oluşturuyor. File & Encoder Manager penceresinde görüntülenen kodları Save table and Doc file butonuna tıklayarak kaydediyoruz. Daha sonra ister kaydedilen header dosyasını CCS C programına dahil ediyoruz yada dosyadaki hex tabloyu kopyalayarak programda kullanıyoruz.

18F452 bitmap2lcd 4

18F452 İLE GLCD RESİMLİ MENÜ (ŞEMA)

Devreyi kronometre ve kayıt devresi olarak tasarladım ama malum okullar açılıyor kronometre ve kayıt kısmına fazla vakit ayıramadım. En azından bu tür resimli menülerin nasıl oluşturulduğu ve kullanıldığı hakkında ufakta olsa tecrübe kazandım. Daha sonraki günlerde inşallah daha gelişmiş projelerle karşınıza çıkarım 😀 Şu an için menülerde gezebilir ve aktif menüyü açabilirsiniz. Menüde gezmek için ok tuşlarını, aktif menüye ait kodu çalıştırmak için MENU tuşunu kullanabilirsiniz. Ama sadece Hakkında kısmında sitenin reklamı var diğer kısımlar şimdilik boş 😀

KOLAY GELSİN…

Şekil 4: Devre Şeması

pic18f452 grafik lcd kronometre

Projenin kaynak proteus simülasyon ccs c ve diğer dosyalar;

18f452-ile-glcd-resimli-menu-kronometre

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2009/09/28 Etiketler: , , , , , ,4 Yorum “18F452 ile GLCD resimli menü (kronometre)

 1. ferd-iferd-i

  FxDev Diyor ki:
  1/10/2009 01:10

  Pice bir eeprom takmanın vakti gelmiş

  kesinlikle 😀

  CEVAPLA
 2. ozanozan

  işte bu yaa gerçekten çok teşekkürler aradığım program buydu.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir