12V DC to 24V DC (Elektor)

| Ocak 15, 2024 Tarihinde güncellendi
12V DC to 24V DC (Elektor)

Elektorun bu uygulamasını yine PCB tasarımını beğenmeyip kendim tekrardan düzenledim. 🙂 Hatta sitede aynı şemanın başka bir varyasyonu da mevcut.
( 12 Volt 24 Volt DC DC Konvertör Devresi BUZ11 )

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Amaç devre kartının daha küçük olması ve soğutucu olayından kurtulmak. Bu yüzden ısınan iki elemanı lehim yüzeyinden montajlayıp soğumaları içinde yeterli bakır yüzey alanı bıraktım. Tam yük altında iken bile en az ısınan parça mosfet, schottky diyot daha fazla ısınıyor en çok ısınan ise bobin.

Devre 40 kHz gibi bir aralıkta çalışıyor buna rağmen tasarımcıları osilator kısmında BF serisi eleman seçmişler, vardır bir bildikleri itiraz etmeyeceğim ama yerine kendi uygulamamda BC547 kullandım sorun olmadı. Piyasada satılan KTC9018 gibi ve muadillerini de kullanabilirsiniz.

Şemada belirtilen transistörlerin aynısı şart değil, aklınıza yatan muadilleri deneyebilirsiniz. Tereddüt ettiklerinizi sorun yanıtlamaya çalışırız. Ayak bağlantılarına dikkat edin yeter.

12V DC to 24V DC Devre Şeması

12v To 24v Converter Circuit

Mosfet olarak (AOD412 N-Channel) bozuk bir PC anakartından söktüğüm eleman kullanıldı. Mosfetin Vds değeri en 30V olsun çünkü pc anakartlarında 18-20V civarında olanları da var. Schottky diyot ve bobin ise bir pc güç kaynağından alındı.

Çıkış akımı en fazla 1.5 Amper olarak belirtilmiş ama ben denemelerimde çok az bir gerilim düşümü ile 2 Amper alabildim hatta bir kaç volt düşme ile 3 Amperleri gördüm.

Şemada T4 olarak belirtilen transistörün baz ayağındaki dirençlerin değerini değiştirerek devreye çıkış gerilimi ayarlanabilir özelliği de eklenebilir hatta bir denemesini yaptım.

Bu noktaya bir trimpot bağlayarak ayar imkanı sağlandı. Fakat bunu deneysel bir özellik olarak gördüğümü belirteyim çünkü gerilimi değiştirdiğim esnada yük altında iken bazı sorunlar çıktı.

O yüzden deneyimli olmayan arkadaşlar bu ayar imkanına pek güvenmesin ama yinede öğrenmek için test amaçlı kurcalayabilirsiniz.

Çıkışına pahalı cihazlarınızı bağlamayın mesuliyet kabul etmem.

Test etmek için büyük watt değerine sahip taş dirençler veya 24 – 36 volt gibi yüksek wattlı ampüller takılabilir. Elinizde elektronik yük cihazı varsa daha da güzel tabiki.

12v Dc To 24v Dc Elektor Pcb

Dc To Dc Converter Power 36 Watts Efficiency 90 12v 24v

12V DC to 24V DC PCB ve kaynak dosyalar;

12V DC to 24V DC (Elektor)

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2024/01/15 Etiketler: , ,4 Yorum “12V DC to 24V DC (Elektor)

 1. seronseron

  Gayet temiz bir çalışma. 2 Ampere kadar akım çekilebiliyorsa yeterli bence. Push-pull katına neden ihtiyaç duyulmuş orasını anlamadım ama olsun devre düzgün çalışıyorsa sıkıntı yok.

  CEVAPLA
  1. Süleyman DOĞANSüleyman DOĞAN

   boost conveter olduğu için herhangi bir osilatör lazım bunu da ucuza push pull ile yapmışlar.

   CEVAPLA
   1. Adnan coşkunAdnan coşkun

    sanırım seron mosfeti süren iki transistörün pushpull bağlantısını soruyor,
    osilatör olarak flip flop T1ve T2 kullanılmış,
    mosfetin gate ucunu sıfıra çekmek için faz terslenmiş. (Pushpull)

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir