128 Kullanıcılı LCD Göstergeli Şifreli Kilit PIC16F628

| Mart 17, 2024 Tarihinde güncellendi
128 Kullanıcılı LCD Göstergeli Şifreli Kilit PIC16F628

Şifreli elektronik kilit devresi PIC16F628A 128 kullanıcı kadar şifresini kaydedilebilmektedir. Kullanıcılar istedikleri zaman şifrelerini değiştirebilir. Bu şifreleri saklamak için PIC16F628 ile harici Eeprom 24c08 kullanılmış. Sistem mesajlarını görüntülemek için 2×16 LCD kullanılıyor. Basılan rakamı ve yazma sırasını belirtmek için “bip sesleri” çıkaran bir piezoelektrik buzzer kullanılıyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Tuş takımı için daha önce paylaşılan “Elektronik Şifreli Kilit Devresi” yazısında ki bağlantı sistemi veya telefon tuş takımı kullanılabilir.

Sistem çıkışı, kapı üzerinde bulunan kilidi kontakları aracılığıyla kontrol edecek bir röle kullanır. Genel olarak devre basittir. Güç kaynağına gelince, röle için 12 volt, devre için 5 volt sağlamalıdır. Geleneksel olarak transformatörler, doğrultucular ve kapasitörler ile, 7805 ile regüle edilerek veya anahtarlamalı kaynaklar kullanılarak yapılabilir. Bu seçim hobiciye kalmıştır.

128 Users Combination Lock Lcd Display Pic16f628 Eeprom 24c08 Keylock Circuit Schematic

Sisteme erişim sağlamak için 8 haneli şifrenin girilmesi gerekmektedir. Doğruysa (veya kayıtlıysa), kapı kilidini etkinleştirmeniz gerekir; ‘ERİŞİM SERBEST BIRAKILDI’ ve ‘–HOŞGELDİNİZ–’ mesajı görünecektir. Çıkış için birkaç saniye süren ve ardından tekrar kapanan bir gecikme ayarlandı. Ayrıca ASM kodunda çıkışın darbeli veya sürekli aktif olmasıı seçebilirsiniz.

Şifre hatalı ise “YANLIŞ ŞİFRE” mesajı görünecektir. 3 denemeden sonra, güvenlik nedeniyle sistem 1 dakika süreyle bloke edilir. Bu süre ve mesajlar ASM kodundan değiştirilebilir.

Kullanıcılar için şifreler nasıl kaydedilir?

Birisinin şifre yöneticisi olarak atanması gerekir. Her kullanıcıya geçici bir şifre vermenizi sağlayan ‘yönetici şifresi’ olacaktır (ASM’yi derlerken bu şifreyi zaten herkes tarafından bilindiği için farklı bir şifreyle değiştirmeniz gerektiğini unutmayın).

Yönetici şifresini girdiğinizde sistem, daire numarasını ve geçici şifreyi oluşturan 5 ek rakamı isteyecektir. Örn. apt 45 – ADM şifresini girin (bu ASM’de ‘#741593#’ şeklindedir), ardından ‘045xxxxx’ girin; burada ‘x’, 0 ile 9 arasında herhangi bir sayıdır. Bu şifre mutlaka verilmeli ve kullanıcının hemen başka bir şifre ile değiştirmesi gerektiği anlatılmalıdır.

Kullanıcı şifresini başka bir şifreyle nasıl değiştirebilir?

‘#yyy759#’ yazarak genel bir şifre kullanarak, burada y = apartman numarası. Örn. daire 4 – ‘#004759#’ girin. Değiştirebilmeniz için eski şifreniz istenecektir. Apartman şifresini doğru girdikten sonra sizden yeni şifre girmenizi isteyecek ve ardından onay isteyecektir.

Tüm kullanıcıların bu genel şifreyi bilmesi gerekir, böylece zaman zaman şifrelerini değiştirebilirler. Yazarken bir ‘bip’ sesi duyulacaktır. İşlemler arasında daha uzun bir ‘bip’ sesi duyulacaktır. Diğer bir özellik ise yazmaya başladığınızda herhangi bir nedenle durduğunuzda 20 saniye sonra sistemin sıfırlanmasıdır. LCD aydınlatma, bir tuşa basıldığı anda açılır ve bir süre yazı yazılmadığında kapanır.

Kaynak: picsource.com.br/archives/3694

128 Kullanıcılı LCD Göstergeli Şifreli Kilit PIC16F628

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2024/03/17 Etiketler: , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir