1.5 km basit fm verici devresi

| Haziran 1, 2023 Tarihinde güncellendi
1.5 km basit fm verici devresi

Devre oldukca basit anten bobini pcb cizimi ile yapılmış ek bobin kullanmaya gerek yok devrede bir adet transistör bulunuyor bc547 yerine muadili olacak bf serisi transistör ile devrenin daha verimli çalışacağını düşünüyorum.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Anten için 5 santimlik bir tel kullanılabilir ya da malzemecilerde satılan radyo antenleri olabilir fm verici devresi 9 volt pil ile çalışıyor.

fm-transmitter-with-a-range-of-1500m

Bu çok basit kablosuz mikrofonun menzili 1,5 km’nin üzerindedir. Özünde, transistör tabanlı bir dekuplaj kapasitörü aracılığıyla mikrofondan sağlanan sinyalle yeniden ayarlanmış tek transistörlü bir LC osilatörüdür.

Bobin doğrudan baskılı devre kartı üzerinde oluşturulur, ancak bu şekilde yapmak istemezse sıradan boyalı tel ile yapmak mümkündür. 5 mm çapında yaklaşık 5 ve 1 sarımlıdır. Antenin boyu abartılmamalı ben yaklaşık 1 m uzunluğunda sıradan bir tel kullandım ama doğru yönlendirmekte fayda var.

Bu amaçla, Şekil 2’de gösterilen multimetre için basit bir alıcı yaptım. Multimetre 200mV konumuna getirilir ve anten, beklenen alım yönünde yerleştirilir. Ardından, verici antenini alıcıdaki maksimum voltaja çevirirsiniz. Genellikle anteni hafifçe eğmem gerekiyordu ve yaklaşık yarısından diğer tarafa eğdirdim, tahta çubuklar ve yalıtım bandı bunun için çok işime yaradı.

Mikrofon çok hassas değil, bu yüzden mikrofona güç sağlayan direncin (4k7) bağlantısını kestim ve toprağa karşı girişe 10k düzeltici bağladım. Düzelticinin girişine bir volkmen bağladım ve üzerinde AM aralığındaki bazı istasyonları ayarladım, böylece radyodaki diğerlerinden tanıyabildim veya volkmen’de Easy English çalmak güzel.

Açıklanan verici birçok şey için kullanılabilir. Ayrıca kablosuz kontrol için temel olarak kullanılabilir, ancak dikkatli olun! Bu tür bir vericinin çalıştırılması Çek Cumhuriyeti’nde yasaktır ve kullanımının riski size aittir.

NOT: Burada anlattığım her şey doğrudur çünkü mikrofonu ben yaptım ve test ettim. Burada gösterilen aralığı sıradan bir FM alıcısı ile test ettim, bu nedenle daha hassas bir alıcınız varsa, menzil daha da büyük. Deneyler sırasında çok ilginç bir şey buldum:

Burada kil serttir ve bu yüzden menzil çok geniştir, ancak yumuşak kumlu killi yerlerde de denedim ve orada menzil çok daha küçüktü. Güç kaynağı olarak dokuz voltluk bir pil kullanmadım, daha fazla tüketim nedeniyle on iki voltluk bir akümülatör kullandım. Kaynaktan tüketimi azaltmak istiyorsanız transistörün emitörüne bağlı direncin değerini artırmanız mümkündür ancak bu da gücü azaltacaktır.

Kaynak: 1500 metre menzile sahip FM vericisi

1-5-km-basit-fm-verici-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/07/10 Etiketler: , , ,16 Yorum “1.5 km basit fm verici devresi

 1. hakanhakan

  Ustam bu bence .5 km gitmez. Benim yaptığım çıkışı 2n2219a (0,8 W) olan verici var zar zor 1 km gidiyor açık arazide. Bc547 ye baktım 500 mW diyor.

  CEVAPLA
 2. MratMrat

  O değilde sitesinde bir tv vericisi var.Onun hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz?

  CEVAPLA
 3. mahirmahir

  Dipol anten ile 400 metre bile zor. Çünkü şehir içinde ortalama 1km mesafe için 1 watt gerekir.

  CEVAPLA
 4. HasanHasan

  Bc,547 çoğu fm verici devresinde kullanılıyor.. Bunun yerine kolay bulunan başka transistörler söylermisiniz ?

  CEVAPLA
 5. Emre KayaEmre Kaya

  Usta, bu verim alanını artırmak için ne yapabiliriz, yani yayın alanı 10 km çapında olmasını istersek?

  CEVAPLA
 6. emreemre

  murat ve emre beyin sorularının cevaplarını bende çok merak ediyorum yokmu fikri olan

  CEVAPLA
 7. BURAKBURAK

  Ustam paylaşımınız için teşekkürler yerleşim şemasını anlayamadım yüksek çözünürlükte atabilir misiniz?

  CEVAPLA
 8. OnurOnur

  Selam beyler ben 400m ile 1km arasında radyo yayını kurmak istiyorum nasıl yapılır malzeme nasıl olur bana yardımcı olabılır mısınız?…

  CEVAPLA
 9. FurkanFurkan

  Arkadaşlar bu devreler maksimum 1km mesafeye sahip oda açık alanda daha yüksekleri zaten yasak bunun için izin almanız gerekiyor çünkü diğer canlı radyo kuruluşlarının bile maksimum 70 veya 100 km arasında sinyal verebilirsin diye sınırlanıyor bu hem radyo kuruluşlarının para kazanması için ve insan sağlığını etkilememesi için kısıtlanıyor…

  CEVAPLA
  1. ibrahimibrahim

   88-108 dışındaki amatör radyolar için yapabilirsin cezası varmı bilmiyorum ama o kadar kullanan çok kişi tanıyorum ama uyarı bile almadılar

   CEVAPLA
 10. Medyatik adamMedyatik adam

  Bendede fm verici var çalışıyordu ama şimdi çalışmıyor Neyapmam lazım

  CEVAPLA
 11. türker özpınartürker özpınar

  9 voltluk pil ile çalışan bir çıncalık devre ile kaç km yayın yapılabilebilir ki.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir