Yeni Nesil LED ve LED Paneller Hakkında

| Temmuz 14, 2014 Tarihinde güncellendi
Yeni Nesil LED ve LED Paneller Hakkında

Merhaba Elektronik Severler, sizlere iki satır yazmayı özledim ve sizlerleyim. Bu sefer ders yok kısa bir makale yazmak istetim.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Konumuz yeni nesil reklam tabelaları sanırım hepiniz sık sık rastlamaya başladınız bu kayan yazılara ve gerçektende dikkat çekiyorlar diye düşünüyorum. Bu düşüncemden ötürüde makalemi bu konu üzerine oluşturmaya kara verdim ve sektördeki elektronik severlere bir çıkarım yapmalarına yardımcı olmasını ümit ediyorum

LED PANELLER ile YENİ NESİL REKLAMIN GELİŞİM SÜRECİ

80’li yıllarda başlayan ülkemiz reklam serüveni önceleri vitrin camlarına ve duvarlarına küçük reklamlar yazılmasıyla başladı ve sonrasında levhalara yazılar resimlere levhalardan yaratıcı düşüncelerle gelişen değişik reklam tabelalarına 2000’li yıllarla birlikte dijital baskılı tabelalara dönüşmüş ve reklam piyasası oldukça hareket kazanmıştır. Reklam ihtiyacının artması mevcut tabela sayısının artmasına neden oldu. Bu durum görüntü kirliliği ve ayırt edilirliği zor bir hal oluşturmaya başladı. Bunun sonucu olarak iş yerleri algısal ayırt edilebilirliği yüksek reklam tabelalarına ihtiyaç duyulmaya başladı ve tam bu sırada imdada led ve led aydınlatma ürünleri yetişti.

Led çekici özellikleri neticesinde reklam ve aydınlatma sektörünün göz bebeği konumuna yükseldi. 2000 yılından itibaren tek tük led kayan yazı ve küçük ebatlarda led ekranlar boy göstermeye başladı. Tatbikî maliyet açısından çok cazip değildi bu sebeple daha az maliyetli LED’i reklam tabelaları , animasyonlu led tabelalar ve tatbikî tüm kesimlerce yüzbinlerce metre tüketilen şerit LED’ler ilgi odağıydı. Artık led her yerde . 2009 – 2010 yollarından sonra iç piyasada bile rahatlıkla temin edilebilen p10 paneller ilgili ilgisiz bir çok sektörde bu işi yapmak isteyenlerin imdadına yetişti. Ve artık kayan yazı her yerde her sektörde, her iş alanında kendini gösterdi.

Genel Bilgiler

Tek maliyetle sınırsız reklam imkanı sunan led ekranların temel malzemesi P10 led paneller led kontrol kartına bağlanıp uygun adaptör bağlantısının ardından çalışır hale geliyor birkaç saatte montaja hazırlanıyor. Kontrol kartı üzerine çalışan Tf kontrol kartlarının Powerled programı ile tf A3,tf s3u,tf c,tf c3u ,tf wifi m, tf gsm modellerinde kontrol kartları kolayca yükleniyor dikkat çekici reklam tabelası oluyor. Tf kontrol kartlarının çeşitli niteliklere sahip kontrol kartları bağlanarak çeşitli özellik ve değişik ebatlar kazandırılıyor. Bu özellikler internetten led kontrolü, wireless led kontrolü, gsm hattı üzerinden led kontrolü olarak sıralanabilir. Yine bu alanda faaliyet gösteren hd ve bx kontrol kartları da ürün seçeneklerinde oldukça iddialı. Tek renkli ekranlardan renkli ekranlara dönüşümün yaşandığı Şu günlerde yaygınlaşan renkli led video ekran kullanımına kolay çözüm hd kontrol kartlarından HD c1 ve hd C3 kontrol kartlarıyla çözüm bulurken tf kontrol kartlarından renkli ekrana kolay çözüm için vta 01 i satışa sundu. Çok büyük ebatları desteklemeyen bu kontrolcüler küçük ebatlar için en uygun çözümü hd kartlar sunmakta.

Otolarda ve güzergah panolarında da led panel vazgeçilmez bir üründür. Gündüz güneş altında bile net görünebilen led panellere tf bus 2 kontrol kartı veya bx sersi bx-5ut kontrol kartı kullanıldığında otobüs güzergah sistemine dönüşmekte ve esnek kullanım imkanı sunmaktadır. Otobüs güzergah sistemlerinde diğer ekranlardan fark olarak 5 volt dönüştürücüler kullanılması gerekir.

GRAFİK PANEL LED KAYAN YAZILAR (P10 led Panel)

P10 Grafik paneller 16cmx32cm ebatlarında birbirleri ile merkez uzaklığı 10mm olan 512 adet oval led kullanılarak üretilmiş ve matrissel grafik gösterme esasına uygun tasarıma sahiptir.Her bir panel üzerindeki bütün ledler 5V adaptör voltajında çalıştığında 4Amper akım çeker.

Gelişen led teknolojisi neticesinde her bir led 8mA akım çekmesine karşın MCD değeri oldukça yüksek ışık yayar bu ışık seviyesi gündüz güneş gören yerlerde bile çok yüksek görsellik ve farkedilebilirlik sunmaktadır.bu görselliği artıran bir başka faktör ise panellerde kullanılan ledlerin 120-140 derece açıya sahip oval ledlerden üretilmiş olmasıdır. P10 paneller belirli standartlara uyularak üretildiğinden modüler bir haldedir ve değişik ebatlarda projelendirmek oldukça kolaydır.

Led paneller kullanılarak oluşturulan bu paneller TF serisi kontrol kartları,bx serisi kontrol kartları veya hd serisi kontrol kartlarından ekran ebat ve istenilen özelliklere uygun seçilecek bir kart ile kolayca kullanıma hazırlanılabilir. Bu kartlardan özellikle tf serisi oldukça popülerdir. Tf kartlarının programı Powerled oldukça kolay kullanımı ile dikkatleri üzerinde toplamıştır. Oluşturulan ekrana istenilen puntoda ve istenilen fontta yazı yüklenebilir kolayca silinip değiştirilebilir. Ayrıca saat tarih sıcaklık geri sayım Gün sayacı olarak kullanım imkanı sunmaktadırlar.

LED GRAFİK KAYAN YAZILARIN DİĞERLERİNDEN FARKLARI V EÜSTÜN ÖZELLİKLERİ

Led grafik paneller Modüler bir sistemdir ve panellerden meydana gelir ve her bir panelin piksel aralığı 10 mm’dir ve bu ölçüye ve renk çeşidine göre adlandırılır. P10R 10mm kırmızı panel p5 RGB led Panel-5mm renkli panel gibi…Kolay montaj ,kolay teknik servisliği sunmaktadır. IP65 standartlarında üretilen bu paneller dış ortamda yağmur ,kar, su serpintisi vs gibi etkenlerde su geçirmez niteliklerdedir uygun kasalama ve üretim aşamalarında sonra neredeyse ıp67 standartlarında led kayan yazı üretilebilir.(uygun led kasası panel yerleşimleri silikon takılacak ve vidalarının tamamı sıkı bir şekilde takılacaktır bu taktirde ekran su ile bile rahatlıkla yıkanabilir

Ayrıca bu yöntemle üretilen ekranlar resim grafik,animasyon ve hatta video gösterebilir hale gelmiştir. Harici özellikler eklenmesine müsait tasarlanan kontrol kartları bir çok özelliği üzerinde dahili olarak barındırmaktadır. Ekran tekbir yazı için kullanılabileceği gibi tek 2 3 8… 16 ekran parçası ayrı ayrı kontrol edilebilmektedir.

www.enesled.com
Aytaç Dürgen
544 924 28 87
[email protected]
[email protected]
TOROSLAR / MERSİN

Yayım tarihi: 2014/07/12 Etiketler: , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir