USB Nimh Nicd Pil Şarj Devresi

| Mayıs 14, 2023 Tarihinde güncellendi
USB Nimh Nicd Pil Şarj Devresi

Devre LM393 Op-amp üzerine kurulu bilgisayarın USB portundaki 5 volt ile 2 adet AA NiMH, NiCd pili şarj edebiliyor. Şarj akımı 470mA devreye ait pcb çizimi ve detaylı bilgi (ingilizce) var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

USB Nimh Nicd Pil Şarj Devresi hakkında özet çeviri;

Bu Nimh Nicd Pil şarj cihazının kalbi, LM393 çift voltaj karşılaştırıcısının yarısı olan Z1a’dır. Çıkış (pin 1), değişken veya düşük olmak üzere iki durumdan birinde olabilir.

USB Nimh Nicd Pil Şarj Devre Şeması

usb_pil_sarj_devresi

usb-charger-circuit-testing-pil-sarj-devresi

Şarj sırasında, R1, R2 ve R4, Z1a’nın ters evrilmeyen girişinde (pin 3, Vref ) yaklaşık 1.26V veren üç yollu bir voltaj bölücü oluşturur .

TR1, şarj edilen hücreler ile doğrudan temas halinde olan bir termistördür. 25 ° C’de (77 ° F) 10kΩ’luk bir dirence sahiptir, bu da her 1C ° (1.8F °) için sıcaklıkla yaklaşık %3.7 oranında ters olarak değişir.

Hücreler tamamen şarj edildikten sonra, şarj akımı ısı şeklinde tam anlamıyla boşa gidecektir. Hücre sıcaklığı yükseldikçe TR1’in direnci düşer. 33 ° C’de (91 ° F), direnç yaklaşık 7.4 kΩ olacaktır, bu da Vtmp’yi yaklaşık 1.26V yapar ve bu da Vref voltajına eşittir . Zamana karşı pil voltajı. Voltaj zirve yaptığında hücreler doludur ve şarj cihazı kısa süre sonra kapanır.

Z1b, LM393 entegresinde ki diğer karşılaştırıcıdır ve şemaya yakından bakıldığında, Z1a ile aynı karşılaştırmayı gerçekleştirdiği ortaya çıkar. Bununla birlikte, şarj transistörünü sürmek yerine, şarjın devam ettiğini gösteren bir LED’i çalıştırır. R6, LED’e giden akımı yaklaşık 10mA ile sınırlar. LED’i kendi karşılaştırıcısından çalıştırarak LED akımının Vref üzerinde hiçbir etkisi yoktur .

İlk testler için, 5V güç kaynağı kullanmanızı öneririm.

Güç uygulandığında, LED’in kapalı, ışık vermediğini kontrol edin. Açıksa, TR1’i bir anlık kısa devre yapmak için 330Ω direnç kullanın (bu, devrenin hücrelerin aşırı derecede ısındığını düşünmesine neden olur). LED sönmezse, bir sorun var demektir.

LED kapalıyken, GND ve Vref (Z1’in pin 3’ü) arasındaki voltajı ölçün . Bu yaklaşık 2.37V olmalıdır. Kesin besleme voltajına ve direnç değerlerindeki değişime bağlı olarak biraz daha fazla veya daha az olabilir. Ayrıca Vtmp’deki (pin 2) voltajı kontrol edin . Oda sıcaklığında bu, sıcaklığa bağlı olarak 1.60V ila 1.85V aralığında olmalıdır.

Şimdi, tercihen kısmen veya tamamen boşalan bir çift eşleşen AA NiMH hücresi yerleştirin. İkinci hücreyi yerleştirir yerleştirmez, LED yanmalıdır. Vref voltajını tekrar ölçün ; şimdi yaklaşık 1.26V olmalıdır. Güç kaynağına yerleştirilen yükün neden olduğu besleme voltajı düşüşü nedeniyle Vtmp de biraz değişmiş olabilir.

Şimdi piller şarj oluyor ve pil terminallerindeki voltaj artmalıdır. Bir süre sonra artış hızının yavaşlaması gerekir. Piller yaklaşık %75 şarja ulaştıkça artış hızı tekrar hızlanacaktır. Son olarak hücreler% 100 şarja ulaştığında voltaj düşmeye başlayacak ve hücreler ısınmaya başlayacaktır. 15 ila 20 dakika sonra şarj cihazı kapanmalıdır. Hücreler rahatsız edici derecede ısınırsa ve şarj cihazı kapanmadıysa, bir sorun vardır.

During charging, R1, R2, and R4 form a three-way voltage divider which yields about 1.26V at the non-inverting input of Z1a (pin 3, Vref). TR1 is a thermistor that is in direct contact with the cells being charged. It has a resistance of 10k at 25°C (77°F), which varies inversely with temperature by about 3.7% for every 1C° (1.8F°). R3 and TR1 form a voltage divider whose value is applied to the inverting input (pin 2, Vtmp). At a temperature of 20°C (68°F), TR1 is about 12k, which makes Vtmp about 1.76V.

The charger in this project is designed to charge two AA NiMH or NiCd cells of any capacity (as long as they are the same) at about 470mA. It will charge 700mAh NiCds in about 1.5 hours, 1500mAh NiMHs in about 3.5 hours, and 2500mAh NiMHs in about 5.5 hours. The charger incorporates an automatic charge cut-off circuit based on cell temperature, and the cells can be left in the charger indefinitely after cut-off.

usb-battery-charger-schematic usb-pil-sarj-devresi-baski-devre-pcb usb-charger-placement

Size: 3.8″L x 1.2″W x 0.7″H (9.7cm x 3.0cm x 1.5cm).
Cells: Two AA, NiMH or NiCd
Charging Current: 470mA
Charge Termination Method: Battery Temperature (33°C)
Trickle Current: 10mA
Power Source: Desktop, Laptop, or Hub USB port
Operating Conditions: 15°C to 25°C (59°F to 77°F)

Pil Akımı Şarj Süresi
700mAh NiCd 1.5saat
1100mAh NiCd 2.5saat
1600mAh NiMH 3.5saat
2000mAh NiMH 4.5saat
2500mAh NiMH 5.5saat

Kaynak: USB Powered AA NiMH and NiCd Battery Charger

usb-nimh-nicd-pil-sarj-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/03/04 Etiketler: , ,35 Yorum “USB Nimh Nicd Pil Şarj Devresi

 1. tanertaner

  devredeki TR1 diye gösterilen direnç mi? direnç ise değeri nedir?

  CEVAPLA
 2. adminadmin Yazar

  gerekli açıklama eklendi TR1 10k thermistör pilin altında kalıyor ısı algılama için

  CEVAPLA
 3. muratmurat

  selamlar arkadaşlar devre için teşekkür ederim. size bişey sormak istiyorum bewn bu devreyi yapacağım fakat devrede sorun çıkarsa(kısa devre veya daha başka sorun)usb ye veya pc ye zararı ne olur söylerseniz sevinirim devre kolay fakat ters giden bişey olursa diye korkuyorum

  birde termistör diyince benim bildiğim bi ntc var birde ptc (termokupl falan da varda onlar birazda sanayi tipi) acaba burada kullanılan termistör ne tip. öğrenciyim mazur görün (bilmemek değil öğrenmemek ayıp demişler 😀 tekrar teşekkür ederim.

  CEVAPLA
 4. ümitümit

  kısa devre olursa usb portun arızalanır.+5volt koruma direncinden geçiyor.kısa devre olduğunda koruma direnci yanar.kolaylıklada değiştirilebilir.onun haricinde pc ye zarar vereceğini sanmıyorum

  CEVAPLA
 5. gevvgevv Yazar

  ntc kullanabilirsiniz bir çok şarj çihazında ntc gördüm pillerin oturtulduğu bölümün hemen altında olur (kutu içinde) ayrıca devrenin besleme (usb 5 volt) girişine 550..600ma sigorta bağlanırsa daha güvenli olur

  CEVAPLA
 6. ömerömer

  Ben bu devreye 220 volt girişi ekledim trafo sadece 9 v a düşürüyor ben gerilim bölücü iki dirençle 5v a indirdim bu şekilde devreye bağlasam bir sorun yaşarmıyım yardımcı olurmusunuz

  CEVAPLA
 7. AykutAykut

  Bu devre 2 AAA tipi piller için yapılabilirmi?
  Bir şey daha yada pil 3 tane Pil şarj Edilebilirmi?
  cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
  😉

  CEVAPLA
 8. ramazanramazan

  ömer sen diyoesunki trafo ile 9 volta düşürdüm trofolar ac düşürücülerdir trafo çıkışını önce dc ye çevir daha sonra direnç yardımıyla 5 v indir ac 9 v olmaz

  CEVAPLA
 9. ramazanramazan

  arkadaşalar devreyi kurdum ama

  dolu pil takıyorum sürekli led yanıyor boş taktığımda yanmıyor

  led pil doluncamı yanıyor yoksa devre ye elektrik verdiğimiz zaman pil boş olsada yamıyormu

  yoksa devreyimi yanlış yaptım yardımcı olurmusunuz

  CEVAPLA
 10. ugurugur

  arkadaşlar devreyi kurdum ve çalştırm ben 5voltta tlf bataryası şarj ediyorum
  devre pil takılı olmadığı zaman led yanıyor boş bir pil takıldığında led sönüyor pil doldğunda tekrar yanıyor devre bu şekilde çalışıyor ledin pil takılı iken şarj esnasında sönük olması lazım …. emeğinize sağlık teşşekkürlerimi iletirim

  CEVAPLA
 11. receprecep

  ben devreyi kurdum yanlız transistör ısınıyor… acaba devreyi yanlış mı yaptım.. bide usb yi pc ye takınca led yanıyor…

  CEVAPLA
 12. muratmurat

  devreyi yaptım, transistorun ısınması devrenin çalıştığını gösteriyor…fakat 2,3 a lık pilleri taktığımda, maksimum 1,5 saat şarj ederek kesiyor ama piller tam dolmuyor, sebebini bilen varmı?
  devrede bd244 kullanılabilir ama soğutucu gerek

  CEVAPLA
 13. ozanozan

  merhaba arkadaşlar ben bu şarj aleti ile 3 tane aaa pili şarj edebilirmitim devrede değişiklik yapmaya gerek varmı

  CEVAPLA
 14. OlcayOlcay

  Arkadaslar birsey sormak istiyordum ?

  ilk once turkcem sayif oldugu icin uzul dilerim ama insallah anarsiniz nedemek istedigme

  Soru su >
  Benim bir kaynak var ve degisik voltage uretiyor 1 volt ve 15 volt arasi gidip geliyor
  simde bu dengisis voltage da nasil bir aku sarj edebilirim ?

  tesekurler
  Olcay

  CEVAPLA
 15. CeyhunCeyhun

  Devre denendi mi acaba bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkürler.

  CEVAPLA
 16. muratmurat

  Selam ustad ben bu projeyi anlatildigi gibi yaptim butun mazemeleri eksiksiz aldım aynısı yanlız tip 32 yoktu 42 kulandım resimdeki gibi monta ettim ikincisi değişik olan 0.1 uf 10v olacaktı bulamadım 01uf 50v kulandım bunu harici bütün kondansatör değerlerini aynı kulandım ama bir türlü olmadı çalışmıyor.

  Led in ayaklarinda + var biri – biri + olması lazım artı yönünden gelen + doğru – yönünden gelen de + neden diye düşündüm anlayamadım ohm leride resimdeki gibi ekledim gold taraflarına baktım gold çıkış oluyor galiba onlarıda aynen resimdeki gibi lehimledim ama bir türlü çaliştıramadım.

  Kafam hep şu LM393N ye takıldı hangi tarafı doğru anlayamadım çevirip iki türlüde lehim yaptım ama olmadı neden acaba aslında çok önemli değilde ben bu site sayesinde can sıkıntısını gidermek için kendime bir hobi seçtim ilk denemede olmadı ama inanki 3 gündür denemediğim kalmadı bütün bu konuyla ilgili siteleri baktim burada da inceledim orjinal sitesinede baktım çıldırdım en sonuda yanlış nerede yapmış ola bilirim kesinlikle pil sarj yuvasına akım gitmiyor ama termistörü elektirik doğru değerde geliyor bilmiyorum daha ne yazayım bana bir akıl ver bilirmsin yoksa rafamı kaldırayım bu nu başka bir devremi yapayım bana bir yol gösterin şimdiden teşekkürler

  CEVAPLA
 17. gevvgevv Yazar

  @murat hocam keşke biraz daha erken saatlerde yorum yazsaydınız 🙂 şema hazırlardım ama saat şuan 00:10 bu gün baya yorgunum

  projeyi rafa kaldırmayın yarın akşam işten geldiğimde sizin için devrenin basit 3d şeklinde çizimi hazırlarım daha kolay kontrolleri yaparsınız

  iyi çalışmalar

  CEVAPLA
 18. muratmurat

  üstadım sana çok teşekkür ederim yardımların için bekliyor olacağım 3d yardımını şimdiden teşekkürler.

  CEVAPLA
 19. muratmurat

  üstadım teşekkür ederim bu çok işime yaradı benim hatalarımda otomatik ortaya çıktı yeni yayınladığın 1 resim her şeyi ortaya koymuş süper teşekkür ederim ustam bunu bugün tamamlayıp size sonucunu yazacağım teşekkürler.

  CEVAPLA
 20. MuratMurat

  biraz geç oldu ama bu arada bazı işlerim çıktı devreyi tamamladım çalışıyor hatayıda buldum kendimce lm393 bağlantı hatası yapıyormuşum onuda halletim isik yandı ışığı artırdım ışık söndü ama alamadığım pil yuvasına sanki enerji gelmiyor şimdilik bilmiyorum iki tane aa aku alıp deneyeceğim

  CEVAPLA
 21. halilhalil

  arkadaşlar devreyi yaptım pil yuvasına enerji geliyor ama led yanmıyor neden olabilir acaba?

  CEVAPLA
 22. muratmurat

  Selam arkadaşım yukarda gevv arkadaşın vermiş olduğu şemaya göre yaparsan hiç sorun olmaz.

  Ocak 27, 2011, 22:01 tarihli cevaptaki resim birde neden yanmadığın bilemeyeceğim çok fazla bilgim yok ama şunu söyleye bilirim sana ya dirençler yanlış ya da ln393 yanlış başka bir yanlişın olduğunu sanmıyorum devreni kontrol et bir de bir kaç yazı daha okudum bunun hakında sende dışarıda arastır google babada gevv ustadımın pek zamanı olmuyor

  CEVAPLA
 23. CANERCANER

  arkadaşlar hangi devre doğru çalışan hangisi doğru gev hocam verdiğin 3d çizim hemen ben baskı devresini çizeceğim bu konuda yorum yazabilirmisin

  CEVAPLA
 24. gevvgevv Yazar

  @caner verdiğim çizim değişik değilki yazıda ki devrenin aynısı sadece daha kolay anlaşılması için basit çizimini yaptım

  CEVAPLA
 25. CANERCANER

  gevv hocam peki verilen baskı devre çalışıyormu ???

  CEVAPLA
 26. emreemre

  mrb arkadaşlar kısmet olursa devreyi bugün yapıyorum. çalışması hakkında size bilgi vereceğim. herkese kolay gelsin…

  CEVAPLA
 27. cancan

  Merhabalar, elimde 10nf kondansatör var, 100nf yerine kullansam bir problem olur mu acaba?

  Teşekkürler.

  CEVAPLA
 28. serdarserdar

  Merhaba arkadaşlar. Ben bu devreyi yaptım fakat hiçbir şekilde led yanmıyor. Ayrıca ben bu devreyle 4 tane AA pil şarj edebilir miyim? pillerin tanesi 2600mah.

  CEVAPLA
 29. AdemAdem

  Kablo girişi yerine Micro-USB soketi lehimlenebilir. Bu sayede bilgisayar yerine cep telefonu adaptörleri ile kullanabiliriz. Hem de aletin kenarından sarkan bir kablo olmaz. Uygun bir zamanda gerekli eklemeyi yapabilirim.

  CEVAPLA
 30. SemihSemih

  Merhabalar devreyi yaptım fakat les kısmını anlayamadım boşta olunca led yanmıyor boş pil takınca led yanıyor nasıl olması gerek led neye göre yanıp sönüyor ?

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Merhaba evet ikinci pili takınca led yanacak yazıyı güncelledim özet çeviri ekledim

   iyi çalışmalar

   CEVAPLA
   1. SemihSemih

    Teşekkürler. O zaman devrem doğru çalışıyor bir sorun yok demektir.

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir