USB Beslemeli Stereo FM Verici Devresi (BH1417F)

| Haziran 12, 2023 Tarihinde güncellendi
USB Beslemeli Stereo FM Verici Devresi (BH1417F)

FM Verici devresi BH1417 entegresi üzerine kurulu laptop bilgisayar üzerinde kullanılmak için USB beslemeli olarak tasarlanmış masaüstü bilgisayarlar içinde kullanılabilir.. neredeyse tüm malzemeler smd tip kullanılmış baskı devre boyutu oldukca küçük tutulmuş osilatör için 7.6mhz kristal kullanılıyor yayın yapılacak bantlar ise kademeli olarak dip swic ile seçiliyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

fm-transmitter-laptop-usb-fm-transmitter-circuit-pll

Dizüstü bilgisayar için fm verici

Ses çıkışını bir kablo ile harici bir dizüstü bilgisayar yükseltme cihazına bağlamak her zaman kolay ve bazen imkansız olabilir. Bu amaçlar için, Şekil 1’de gösterilen FM verici devresini kullanabilirsiniz. Düşük frekanslı sinyal, FM radyolu herhangi bir ses cihazını (stereo, araba CD’si, MP3, DVD oynatıcı vb.) alabilen yüksek frekansa dönüştürülür. .), normal bir radyo istasyonu olarak.

Verici gücü, sinyalinin birkaç on metre içinde güvenilir bir şekilde alınması için yeterlidir. Cihazın temeli, tipik bir şemaya dahil edilen bir çip BH1417F’dir. Bu cihaz, pilot tonun bileşik bir stereo sinyalini c, PLL’li RF üretecini ve güç amplifikatörünü oluşturmak için gerekli tüm devreleri içerir. Ayrıntılı bir açıklama [1]’de verilmiştir. Model parametreleri çipleri:

– Besleme voltajı 4 … 6;

– Akım tüketimi 20 mA;

– Çalışma sıcaklığı aralığı -40 … +85 °C;

– Bir dizi ses frekansı 20Hz … 15kHz;

– 40 dB kanal ayrımı;

– THD %0,1.

Yayın sinyal çipinde taşıyıcı frekansların oluşumu, 4-bit paralel arayüz kontrolü ile stabilize edilmiş bir kuvars rezonatör Z1 (7.6MHz) PLL-sentezleyici taşır. SA1 … SA4 anahtarlarının konumunun değiştirilmesi 14 ayrık frekans alabilir. Değerleri tabloda listelenmiştir.

Bu cihaz PLL kararlıdır, L1’i yeniden yapılandırmak zorunda kalmadan yalnızca alt bantlardan birinde (87,7MHz … 88,9MHz veya 106,7MHz … 107,9MHz) çalışır. Yapısal olarak, cihaz 50 x 23 mm’lik bir devre kartı üzerindedir ve içinden 5V sağlanan bir USB konektörü ile donatılmıştır. Fotoğraflar, baskılı devre kartı biriminin görünümünü göstermektedir.

PCB, 1.0 mm kalınlığında cam elyafından yapılmıştır. Tüm dirençler, indüktör L2 ve Seramik Kapasitörler – SMD, 0805. VT1, VT2 olarak, en az 100 statik kazançla yüzeye montaj için npn transistörleri kullanabilirsiniz. 7,6 MHz’de kristal “Quartz” 50m mağazasından satın alınabilir metro istasyonundan “yol tutkunları” (Sh Meraklılar, 31). Ayrıca daha az kıt olan 7.68 MHz frekansını da kullanabilirsiniz. Bobin döngü osilatörü L1, 6 mm sargı uzunluğunda 4,5 dönüşe sahip 0,6 mm çapında 4 mm çapında kalaylı bakır telden bir çerçeve üzerine sarılmıştır. Çekirdek kesme çerçevesinde yüksek ferrit.

Böyle bir pano probleminin bağımsız üretimi ve kurulumunun oldukça karmaşık olduğu belirtilmelidir. Baskılı devre kartının daha basit bir versiyonu [2]’de bulunabilir. İlk açıldığında ve ayarlandığında, bir laboratuvar kaynağından 5,1 V güç sağlanır. Başlamak için, vericinin çalışacağı SA4 alt aralığı anahtarını seçin. Ardından, SA3’ü kapatın (bir mantıksal birim olması için DA1 devrelerinin 17 piminde) ve SA1 ve SA2’yi ekleyin (15 ve 16 pimlerinde mantık sıfırları olmalıdır) L1 çekirdek bobinlerini ayarlayarak Pim 7 voltajı 2,8 V’a getirin.

Bundan sonra, FM alıcısı, alt bant içindeki PLL yakalamanın kararlılığını kontrol eder. Bunu yapmak için, SA1 … SA3 anahtarlarının konumunu değiştirerek, tüm alt bant frekanslarında iletilen sinyalin alıcısını kontrol edin. Sonuç olarak, R1 ve R2 dirençlerinin maksimum bozulmamış sinyali seçilir (yapısal olarak giriş jakının içinde bulunurlar). Cihaz tercihen ince bir sac metal ekranın içine yerleştirilir, belki bundan sonra L1’in ayarlanması gerekir. Bir adet tel anten ve MGTF-0 olarak, 07 boyu yaklaşık 80cm’dir. Paraziti önlemek için çalışma frekansını seçerken, bölgenizdeki FM radyo istasyonları ve televizyon kanallarını yayınlayan en az 200 kHz tarafından savunulması arzu edilir.

fm-transmitter-for-laptop-bh1417f-2

fm-transmitter-for-laptop-bh1417f-3

fm-transmitter-for-laptop-bh1417f-1

Kaynak: progm.nm.ru/w11.html

Yayım tarihi: 2012/01/22 Etiketler: , ,3 Yorum “USB Beslemeli Stereo FM Verici Devresi (BH1417F)

 1. HakanHakan

  max2606 piyasada bulamadım bulsaydım bende böyle birşey yapmayı düşünüyordum.

  CEVAPLA
 2. kenankenan

  Bunun usb beslemeli ve pc hoparlor cikisini baglanabilecek bir devresi yada hazir urun olarak varmi?

  CEVAPLA
 3. hakanhakan

  arkadaşlar elinde böyle bir şeyi olan varmı veya bu şekilde olanı varsa bana yazabilirmi

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir