Unipolar Step Motor Sürücü 20 Amper

| Haziran 25, 2023 Tarihinde güncellendi
Unipolar Step Motor Sürücü 20 Amper

20A’ya kadar Unipolar Step Motor sürücü devresi. Maksimum güç 20A, Maksimum 100V ile çalışır, Aşırı sıcaklık koruması, Yarım adım ve tam adım çalışma.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Unipolar Step Motor Sürücü devresi L297 entegresi üzerine kurulu L297 çıkışı mosfetler ile güçlendirilerek yüksek güçlü motor sürümü sağlanmış. Atölyede Mach 3 ile testler yapılmış.

IC2A LM2903 termostat olarak çalışıyor. R22 NTC soğutucuya monte edilmiştir sıcaklık 65 °C’nin üzerine çıktığında, karşılaştırıcı L297 etkinleştirme hattını aşağı çekerek kapatacaktır. Sıcaklık R23 ile ayarlanır. 22k yaklaşık 65C, 19K 70C vb. 20 Amper Unipolar Step Motor Sürücü projesine ait şema pcb çizimleri ve LTSpice simülasyon dosyası var.

irfp4410z-ltspice-unipolar-stepper-driver-l297

Tek kutupluları kullanmamanın büyük bir nedeni, mevcut bozulma üzerinde çok az kontrolünüzün olması veya hiç kontrolünüz olmamasıdır. Motordan makul bir hız alabilmek için, sargıyı kapattığınız anda manyetik alanın bir an önce çökmesini sağlamalısınız. FET’lere snubber diyotlar eklemek, bu bozulmayı ciddi şekilde engelleyecektir, bu nedenle bu bir seçenek değildir. Burada birkaç ezoterik yöntem tartışılmaktadır. Mevcut çürüme hakkında daha fazla bilgi için, TI’dan bu ek nota bakın .

Sonunda daha basit bir çözüm var; Güç mosfetleri, entegre bir gövde diyotu içerir. Modern FET’ler, bu diyotu bir zener gibi davranacak şekilde ayarladı. Fete çığ düşene kadar voltajın yükselmesine izin verilir. FET’lerin maksimum derecelendirmelerini aşmadığınız sürece bu döküm, yıkıcı değildir.Seçilen FET, IRFP4410 , 90 derece ortam sıcaklığında maksimum, tekrarlayan 50mJ Kulağa sahiptir. Arıza gerilimi tipik olarak 120 V’tur. Bir sargıyı kapattığınızda, aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi, geri tepme diyotta dağılır.

Maksimum 20A ile çalışır
Maksimum 100V ile çalışır
Aşırı sıcaklıkta kapanır
Yarım adım ve tam adım

L297 artı 4011, aşağı yukarı L297 ek notlarından alınmıştır. Vsense satırlarında bobinler için de yer ayırdığımı unutmayın. Kullanılırlarsa, küçük olmalıdırlar, yani ferrit boncuklu bir bağlantı. Ayrıca yerleşik saati kullanmak için yer ayırdım, ancak harici bir saat kullanırken, RV2 ve R3’ü atlayın ve C3 için bir bağlantı kullanın. Harici saat daha sonra P8’e beslenir.

U4, yaklaşık 10 saniyelik bir zaman sabitine sahip bir tek kararlıdır. Gelen darbeler tarafından tetiklenir, böylece çıkış normalde yüksektir ve Q7 kapalıdır. 10 saniye işlem yapılmadığında, çıktı düşer ve Q7 işlemeye başlayarak Vref’i yaklaşık %60 düşürür. Bu, sürücüyü ve motorları daha soğuk tutmak içindir.

IC2A basit bir termostattır. R22 soğutucuya monte edilmiştir ve sıcaklık 65C’nin üzerine çıktığında karşılaştırıcı dönerek L297 etkinleştirme hattını düşük seviyeye çeker. Ayrıca CNC yazılımına (P8’in 4 numaralı pimi aracılığıyla) ve üç sürücüde de ortak olan bir gösterge ışığına ESTOP sinyali verecektir. Purists, üç rezistörün metal film olması gerektiğini söyleyebilir, ancak günün sonunda aynı partiden dirençler alırsanız, muhtemelen yeterince eşleşirler. Ayrıca, sürücü çok ısındığında kapandığı sürece, tam sıcaklık o kadar da önemli değildir. Sıcaklık R23 ile ayarlanır. 22k yaklaşık 65C’dir, 19K 70C’dir vb.

Kaynak: dalton.ax/stepper

unipolar-step-motor-surucu-20-amper

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2020/02/17 Etiketler:Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir