Ubuntu 12.04 üzerinde Proteus kurulumu

| Mart 21, 2021 Tarihinde güncellendi
Ubuntu 12.04 üzerinde Proteus kurulumu

Ubuntu, Linux tabanlı ve Debian geleneğini temel alan bir işletim sistemidir. Ubuntu’nun hedefi ortalama bilgisayar kullanıcılarına kullanımı ve kurulumu oldukça kolay, güncel ve güvenli bir işletim sistemi sunmaktır. Ubuntu, 20 milyonu aşkın kullanıcısıyla dünyanın en gözde Linux dağıtımıdır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Labcenter Electronic firmasının bir ürünü olan Proteus görsel olarak elektronik devrelerin simülasyonunu yapabilen yetenekli bir devre çizimi, simülasyonu, animasyonu ve PCB çizimi programıdır. Klasik workbench’lerden en önemli farkı mikroişlemcilere yüklenen .HEX dosyalarını da çalıştırabilmesidir. Proteus gün geçtikçe genişleyen bir model kütüphanesine sahiptir.

Proteus programı sanal bir laboratuvardır. Her türlü elektrik/elektronik devre şemasını Proteus yardımıyla bilgisayar ortamında deneyebilirsiniz. Devredeki elemanların değerlerini değiştirip yeniden çalıştırır ve sonucu gözlemleyebilirsiniz. Bu program, binlerce elektronik eleman içeren devre tasarımlarının üretiminde bile kullanılabilmektedir. Elektriksel hata raporu hazırlayabilmekte, malzeme listesini çok düzenli bir şekilde verebilmektedir.

Proteus windows tabanlı bir program olduğu için Linux işletim sistemi üzerinde kurulum yapmadan önce “wine”[1] isimli windows emulatör’ ün kurulması gereklidir.

[1] wine : http://www.winehq.org/

Wine kurulduktan sonra “proteus-setup.exe” dosyasına sağ tık ile “Wine windows Program Loader” komutu verilmelidir.

Bu adımdan sonra standart kurulum izlenerek işlem tamamlanır.

resim1-wine-ile-yukle-komutu-verilir-proteus-isis-ubuntu

resim2-next-standart-kurulum-yapilir-proteus-isis-ubuntu

resim3-standart-kurulum-yapilir-proteus-isis-ubuntu

resim4-standart-kurulum-yapilir-proteus-isis-ubuntu

resim5-kurulum-tamamlandi-ve-calistirildi-proteus-isis-ubuntu

resim6-calculator-ornek-simulasyon-calistirilir-proteus-isis-ubuntu

Yayım tarihi: 2012/05/16 Etiketler: , , ,4 Yorum “Ubuntu 12.04 üzerinde Proteus kurulumu

  1. yasaryasar

    ben kurdum sonra hata verdi logo gösterip kapanmalar falan sonra hiç açılmadı.. pek sağlıklı çalışmıyor linux üzerinde .

    CEVAPLA
  2. gnukarabatakgnukarabatak

    Proteus 7.10 sürümünü Xubuntu 13.10 Linux işletim sistemi üzerinde wine 1.7 versiyonu ile kurup denedim. Gayet sıkıntısız bir şekilde çalıştı. Az bir yavaşlama hissedilebilir ama bilgisayarı benimki gibi 7 yıllık bir dizüstü değilse bunu fark etmezsiniz bile. Örnek olarak da “16F628 ile 8×32 sütun kayan yazı /8x32xtalli/8×32.DSN” Pic uygulamasını test ettim şakır şakır çalıştı. Varsa çalışmayan bir şey wine ekibi ters mühendislik harikası çalışmalarıyla bu işleri artık sorun olmaktan çıkarmıştır.

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir