TinyCAD bedava devre şeması hazırlama programı

| Mayıs 23, 2016 Tarihinde güncellendi
TinyCAD bedava devre şeması hazırlama programı

TinyCAD GNU lisansı altında dağıtılan C++ ile hızlanmış  elektronik şema çizim programı TinyCAD bedava olmasına rağmen oldukca başarılı ufak tefek eksikleri var fakat kullanımı çok kolay elektronik CAD, EDA programlarının fiyatlarının yüksek olması göz önüne alındığında bir çok alanda şema çiziminde rahatlıkla kullanılabilir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

TinyCAD is a program for drawing circuit diagrams commonly known as schematic drawings. It supports standard and custom symbol libraries. It supports PCB layout programs with several netlist formats and can also produce SPICE simulation netlists.

tinycad-sample-schematic-desing-sema-cizimi

TinyCAD Programını indirebileceğiniz web sitesi: sourceforge-net-projects-tinycad
Extra library kütüphane dosyaları: sfriederichs-TinyCAD-Libraries

TinyCAD Programı ilk açıldığında çizim alanı sade beyaz renkte bu bir çok kişiyi rahatsız edebilir alışık olduğumuz ızgara şeklindeki görünüm için üst menüde “Options” ayar menüsünde “Settings / Show the grid” şeçili olmalı

Şemada kullanılacak malzemeler için üst menüde bulunan “Library” bölümünden “C:\Program Files\TinyCAD\library” klasörü içindeki komponent veri tabanlarını (74TTL.ldb, AC connectors.ldb, IC-OPAMP.mdb vb..) seçiyorsunuz bunlar diğer programlarda alışık olduğumuz malzeme kütüphane dosyaları

Artık sol menüde malzeme listesi yer alıyor şemada kullanacağınız malzemenin üzerinde maus ile çift tıklayıp çizim alanına bırakıyorsunuz elemanı yerleştirdikten sonra aynı elemanı tekrar kullanmak istemiyorsak maus ile sağ tıklıyoruz.

Yol kalınlıkları, malzeme isim numaraları, protel gibi diğer programlarda kullanabileceğiniz pcb net list hazırlama, yazı yazma çeşitli şekiller oluşturma vb. bir çok özellik bulunuyor şemayı hazırladıktan sonra üst menüde “File” bölümünden şemayı programın kendi dosya formatında (.dsn (isis ile ilgisi yok) ) kayıt edebilir resim formatında (png, bmp, emf) dışa aktarabilirsiniz.

TinyCAD kullanımı hakkında örnek bir video hazırladım şema çiziminin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz daha fazla bilgi için programın üst menüsünde “Help” bölümünde “Open TinyCAD user manual” butonuna tıklayın PDF formatında kullanım kılavuzu (ingilizce) açılacak

Yayım tarihi: 2010/10/04 Etiketler: , , , ,2 Yorum “TinyCAD bedava devre şeması hazırlama programı

 1. indüktansindüktans

  bu programın şema dosyaları .dsn uzantılı. proteus dosyalarıda .dsn uzantılı olduğu için tinycad kurduğunuzda birlikte açma programı değişecektir. bilmeyenler için proteus isis ile tinycad dosyaları karışabilir ve sürekli hata mesajlarıyla karşılaşabilirsiniz.
  ihtiyacınız yoksa bunu kurmayın.

  CEVAPLA
 2. mkilickapmkilickap

  Burhan arkadaşım eline sağlık güzel paylaşımlar yapmışsın

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir