Theremino Sistemi

| Ocak 20, 2024 Tarihinde güncellendi
Theremino Sistemi

Theremino, bilgisayarları gerçek dünyaya bağlayan Açık Kaynaklı bir sistemdir. Uygulamalar müzikten öğretime ve bilimsel araştırmaya kadar uzanır. Benzer sistemlerden (örneğin Arduino) farklı olarak sistem anında çalışır ve herhangi bir firmware programlaması gerektirmez.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Theremino Sistemi – Müzik aletleri

Theremino, mikro programlanabilir denetleyiciye sahip bir kart (Arduino gibi) değil, Giriş Çıkış cihazıdır. Ve hala Arduino modüllerini kullanabilirsiniz. Theremino sistemi aynı zamanda hızlı tepkiler gerektiren “gömülü” sistemlere (örneğin drone’lara) da uygulanabiliyor .

İletişim mimarisi yenilikçidir. Diğer benzer sistemlerden farklıdır. Kullanıcı, programlamayı bilmeden bile, her türlü fiziksel niceliği ölçmek için modülleri yapılandırabilir: sıcaklıklar, radyasyonlar, manyetik alanlar, depremler, kirleticiler, servoları, motorları, led lambaları, fırınları, solenoid valfleri, röle, robotlar, CNC makineleri, 3D yazıcılar, lazer kesim ve gravür vb.

Arduino Theremino Bilgisayarlari Gercek Dunyaya Baglayan Acik Kaynakli Bir Sistemdir

Theremino Sistem Cihazları

Tabletlerin ve PC’lerin gücü, InOut modüllerinin esnekliği ve yüzden fazla uygulamadan oluşan ekosistemin tamamı, Theremino sistemini “farklı” kılıyor. Theremino sistemi Arduino’nun bir kopyası değildir. Pek çok kişi In-Out modüllerinin şekline aldandığı için bunu belirtmek istiyoruz. Kuşkusuz ki Arduino’nun klonlarına benziyorlar.

Theremino ismi bile istemeden bu yanlış anlaşılmayı beslemiştir. Pek çok kişi inanmıyor ama gerçek bu. İsim seçildiğinde hiçbirimiz Arduino’nun varlığından haberdar değildik ve isim sadece Leon Theremin ve Giriş Çıkışı’na atıfta bulunuyordu. Theremino sisteminin amacı ve felsefesi öğretme ve işbirliğidir. Amaç satmak değil, iyi projeler yapmak.

Theremino Arduino ile benzer (veya uyumlu) mu?

Hayır, ikisi çok farklı sistemlerdir. Arduino , zaman zaman özel bir ürün yazılımı ile programlanması gereken bir “Tek kartlı mikro denetleyicidir”. Örneğin, bir sıcaklığı okumak istiyorsanız, aygıt yazılımını bunu elde edecek şekilde programlarsınız. Sıcaklık iki ise, aygıt yazılımını iki okuyacak şekilde değiştirir ve yeniden programlayabilirsiniz.

Theremino , fare veya yazıcı gibi bir “giriş-çıkış cihazıdır”. Modülleri bağlayarak, aygıt yazılımını programlamaya gerek kalmadan anında çalışır.

Arduino , PC ve işletim sistemi olmadan kendi başına çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Theremino işletim sisteminin, PC işlemcisinin ve yardımcı işlemcinin gücünü de kullanır.

“KODLAMA YOK” işlemini mümkün kılan şey nedir?

Çalışma tipi PLC (programlanabilir lojik kontrolör) PC olduğundan en uygun teknik terim “Soft PLC” dir. HAL uygulaması (Donanım Soyutlama Katmanı) Tüm giriş ve çıkışları düzenli aralıklarla (normalde saniyede 500 kez) yeniler ve verileri normalleştirerek donanımla iletişimi basitleştirir.

Kaynak: https://www.theremino.com/en/

Yayım tarihi: 2024/01/20 Etiketler:Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir