Solid 3D CAD Modeller Oluşturmak İçin OpenSCAD Pogramı

| Haziran 17, 2023 Tarihinde güncellendi
Solid 3D CAD Modeller Oluşturmak İçin OpenSCAD Pogramı

Daha önce LeoCAD programından bahsetmiştim bu yazıda daha gelişmiş, esnek OpenSCAD programı hakkında bilgi vereceğim OpenSCAD açık kaynak Solid 3D CAD model oluşturma programı Linux, UNIX, Windows ve Mac OS X üzerinde çalışabiliyor Ubuntu/Kubuntu ve openSUSE ile kullanmak için kurulum bilgileride verilmiş..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

OpenSCAD

OpenSCAD, katı 3D CAD nesneleri oluşturmak için bir yazılımdır. 3D modeller oluşturmak için ücretsiz bir yazılımdır (ünlü Blender uygulaması gibi), 3D modellemenin sanatsal yönlerine değil, bunun yerine CAD yönlerine odaklanır.

Bu nedenle, makine parçalarının 3B modellerini oluşturmayı planladığınızda aradığınız uygulama olabilir, ancak bilgisayar animasyonlu filmler oluşturmakla daha çok ilgilendiğinizde aradığınız şeyin bu olmadığı kesindir.

OpenSCAD iki ana modelleme tekniği sağlar: Birincisi, yapıcı katı geometri (aka CSG) ve ikincisi, 2B ana hatların ekstrüzyonudur. Bu 2D ana hatlar için veri alışveriş formatı formatı olarak Autocad DXF dosyaları kullanılmaktadır.

Ekstrüzyon için 2B yollara ek olarak, DXF dosyalarından tasarım parametrelerini okumak da mümkündür. DXF dosyalarının yanı sıra OpenSCAD, STL ve OFF dosya formatlarında 3D modelleri okuyabilir ve oluşturabilir.

free-openscad-programmers-solid-3d-cad-modeller
açık kaynak cad, bedava cad program, free cad program, open source cad, 3d model programı, 3d linux

Kaynak: openscad.org/

Yayım tarihi: 2012/11/08 Etiketler: , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir