Soba Audio

| Mart 12, 2011 Tarihinde güncellendi
Soba Audio

Merhabalar arkadaşlar,bugün burada gerek amatör gerekse örnek şema, bilgi ve deneyimlerinden faydalanabilecekleri birinden bahsetmek istiyorum. zamanını ayırıyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Profesyonel olarak DIY Audio ile uraşan arkadaşların malzeme, Eminim’ki birçoğunuz Esat Demir ismini ya da Soba Audio ismini duymuştur,eğer duymamışsa çok şey kaçırmış demektir.

Çok yakın zaman önce Esat beyle yapmış olduğumuz görüşmeyi sizlere anlatmadan önce Esat bey ve çalışmalarından bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz günümüzde audio alanında kaliteli birçok marka var. Bu markaların hemen hemen birçoğunun distirbitörü ülkemizde mevcut fakat ortadakı fiyatlar dudak uçuklatıcı cinsten,gerek buyüzden gerekse merak ve sevdadan dolayı birçoğumuz DIY Audio ile uğraşmakta.Ama eminimki birçoğumuzda bu iş ile amatör olarak meşgul oluyor,fakat biri varki o bu işlere hemen hemen bütün Hepinizin tahmin ettiği gibi bu isim Esat Demir,yani Soba Audio.

Esat-Demir-Soba-Audio

Yazdıklarıma hemen şunlarıda eklemeliyim’ki bazı arkadaşlarımız yanlış anlamasın,tabiki bu işlerle profesyonel anlamda Esat beydan başkalarıd ilgileniyordur.Fakat ben yaklaşık olarak 2yıl önce lambalı bir amfi yapmayı kafama koyduğum zaman ulaşabildiğim ve yardım alabildiğim tek kişi Esat beydir.

Bence bu işlerle uraşan amatör kişilere yardım etmek profesyonelliğin ilk şartı olmalı. Birazda Soba audionun tarihi ve yaptıklarında bahsetmek istiyorum Esat bey ile yaptığım sohbet esnasında öğrendiğim kadarıyla,Esat bey elektronik ile uğraşmaya lise yıllarında başlamış, o gün bugündürde amfilerle uğraştığını söylüyor,yaklaşık 30 yıldan beridirde gerek ticari gerekse üretim açısından Soba markası mevcut.Yaptığı çalışmalar A sınıfı olduğu içindirde marka ismi olarak soba’yı seçmiş. (A Class amfiler çalışma mantıklarından dolayı çevreyi bir hayli ısıtırlar)

Soba-audio-profesyonel-gitar-stereo-ev-amfileri

Soba audio profesyonel olarak gitar ve stereo ev amfileri üretmektedir. Amfi üretimi yanında Esat bey hertürlü lambalı amfi malzemesi satışı yapmaktadır,yaklaşık olarak şu an elinde 1000 civarı lamba mevcut.

Bunların yanında çıkış transformatörü’de sarımı ve hoparlör kabini tasarımı ve imalatı yapmaktadır. Fotoğraflardada görebileceğiniz gibi esat beyin üretmekte olduğu ve yurtdışından bile taleb gören 6w lık amfisi beni korkunç derecede etkiledi, şimdiye kadar dinlediğim en iyi alt ve orta frekanslar burada, bazılarınız 6w ev için az bir güç diyebilir, Esat beyin İtalyan müşterisi gibi, fakat dinleyince anlaşılacak’ki solid state(transistörlü)bir amfinin yaklaşık olarak 30w lık gücü, lambalı bir amfinin 6w lık gücüne anca yetişebildiğini.

Yakın zaman önce tek mosfetli 5w lık bir class a amfi yaptığım için,solid state 5w lık bir amfinin ses gücünü iyi bilirim. Kesinlikle Esat beyin 6w lık amfisi ile aralarında 5kat bir güç farkı var. Buradan bütün DIY Audio severlere sesleniyorum,bu amfiyi mutlaka dinlemeli ve yapmalısınız,zaten yakın zamanda bu amfiyi yapıp sizlerle paylaşacağım,sakın lambalı amfilerin yapımı zor demeyin, yapacağınız lamba ve çıkış trafosu temini, tabi bunlarda Soba audioda fazlasıyla mevcut.

lambali-amfi-tube-amp

Birazda Soba audionun gitar amfilerinden bahsetmek istiyorum,açıkçası gitar ve gitar
amfilerinden çok fazla anlayan birisi değilim fakat Esat bey gerçekten bütün amfilerinin
yapımında çok titiz davrandığından dikkatten kaçması imkansız.

Amfilerin potansiyometre düğmeleriden tutunda güç gösterge aksesuarlarına ve amfi kutusu saplarına kadar hepsinin üretimi ile titiz bir şekilde ilgileniyor.İşte örnekleri; Soba audionun ürünlerini potansiyometre düğmleri pirinçten özel üretim, bunun yanında yine besleme ve çıkış transformatörlerinin kapakları prinç dökme, hepiniz bilirsinizki trafolarda kapaklar manyetik akıları önleme açısından önemli parçalar.

Bunların dışında gitar amfilerinin üstündeki sapları öküz derisi ve kösele olmak üzere isteğe göre iki farklı şekilde üretilebiliyor.

Daha öncede dediğim gibi gitar amfilerinden anlamam ama,bu işin ehlileri trafından denenip okey almış cihazlar Soba audioda mevcut.

gitar-guitar-lambali-amfi-tube-amp

lambali-amfi-tube-amp-soba-audio

Benim hemen hemen aktarmak istediklerim bukadar,daha geniş bilgi edinmek için, lütfen Esat beyle iletişime geçiniz. Burdan birdaha Esat beye beni ağırlayıp iyi bir müzik dinleme zevki yaşattığı için tekrardan teşekkür etmek istiyorum.

Teşekkürler Esat abi, umarım tekrar görüşürüz…

İLETİŞİM

Gsm: 0(505) 285 54 11
Email: [email protected]

soba-audio-amfiler-son

Yayım tarihi: 2011/03/12 Etiketler: ,8 Yorum “Soba Audio

 1. selimerselimer

  bilgiler için teşekkürler hgungor

  ne yalan söyliyeyim böyle bir yerin olduğu hiç aklıma gelmedi daha doğrusu hiç haberim olmadı kaç kere lambalı anfi sevdasından vaz geçtim parça bulamadım şemalarda kararsız kaldım 🙂

  sizin devreniz çalışırsa bende yapacağım umarım başarırısınız

  makale için tekrar teşekkürler

  CEVAPLA
 2. hüseyin güngörhüseyin güngör

  Tabiki yaptığım çalışmaları burada paylaşırım.

  CEVAPLA
 3. duran75duran75

  helal olsun Esat beye labmalı amfilerde böyle bir kaynak olduğunu hiç duymamıştım

  bilgileri paylaştığınız için teşekkürler Hüseyin bey

  CEVAPLA
 4. abdullahabdullah

  selamlar hüseyin bey bu aydınlatıcı çalışmanız için teşekkür ediyorum ancak firma adres bilgisini vermemiş olmanızın özel değilse bir sebebi var mıdır?

  CEVAPLA
 5. Hüseyin GüngörHüseyin Güngör

  Adresi yazmamış olmamın nedeni aklıma gelmemesi,başka bir sebebi yok.
  Mail adresi ve telefonu yeterli olur diye sanmıştım,aklımda açık adres yok,mail atıp yada telefon ile arayıp öğrenebilirsiniz.

  CEVAPLA
 6. abdullahabdullah

  yo ben kendisiyle iletişime geçtim ancak banada adresini vermedi nedir durum anlayamadım doğrusu..

  CEVAPLA
 7. Hüseyin GüngörHüseyin Güngör

  Konunun ne olduğunu bilmediğim için bir şey diyemeyeceğim,
  Eğer teknik bir soru söz konusu ise buraya yazabilrsiniz.

  CEVAPLA
 8. MetehanMetehan

  Vallahi tüylerim diken diken oldu. Böyle inançlı, milli duygular ve munis niyetlerle ve işini en iyi şekilde, tam da Türk insanının olması gerektiği gibi yaptığıi için gururlanmamak elde değil. Tebrikler Esat bey

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir