RGB Şerit Led Uzatma Devresi

| Haziran 21, 2023 Tarihinde güncellendi
RGB Şerit Led Uzatma Devresi

RGB Güçlendirici devre özellikle RGB kontrol cihazlarında daha uzun metrajda şerit LED kullanmak için tasarlanmış yazar düşük güçlü uzaktan kumandalı RGB kontrol modülünün çıkışına ek devreyi bağlayarak 25 metre RGB led çalıştırmış.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

rgb-serit-led-uzatici-rgb-led-strip-extender

Devre de kullanılan mosfetler N-kanal CSD18534KCS. piyasada bulunacağını sanmam yenine irfz44 veya karşılık gelebilecek farklı mosfetler kullanılabilir R1, R2, R3 direncleri 4.7K

rgb-serit-led-uzatici-rgb-led-strip-extender

rgb-led-uzatici-devre-rgb-power

RGB led şeritlerini uzatın

Bu basit proje işimde bana yardımcı oldu, çünkü hayatta bir elektrikçiyim ve bir pastanede bazı işler yaparken bu kadar çok metreye sahip 25m RGB led şeritler (çok renkli led şeritler) taktım. Kendime tedarik ettiğim kontrol ünitesinin amacım için yeterli olmadığını, en azından tüm bu LED’lerin çektiği muazzam miktardaki akımı destekleyemeyeceğini kendime sormam gerekiyordu.

Aaa sorun değil dedim uzatma alıp sorunu çözüyorum ama ne kadar diye sorduğumda 25 euro istiyorlar… o noktada dedim ki: yak beyin! Ben de dedim ki: neden bu parayı harcayıp cebimde kalmasın? Belki de evdekileri kullanırım. Gerçek şu ki, eve geldiğimde işe koyuldum ve üç rengin parlaklığını modüle eden üçlü PWM kullanarak LED şeritlerin çalışma prensibini anladığımda, çok hızlı bir şema yazdım ve sonra bazılarını yaptım. Bu makalede göstereceğim sonuçları elde etmek için breadboard üzerinde testler.

PWM Teorisi (darbe genişliği modülasyonu)

PWM, GND (toprak) ve Vcc’ye (+5V) eşdeğer, yalnızca iki mantık durumu olan 0 ve 1’i kullanarak yükleri sürmenin mümkün olduğu dijital elektronikte kullanılan bir tekniktir.

Bu iki mantık durumu ile belirli bir frekansta kare dalga üretir ve görev döngüsünü değiştirirsek, Vcc ve GND’den farklı çıkış ortalama voltaj değerleri elde edebiliriz ve bu nedenle hayali de olsa ara voltajlar elde etmek mümkündür. , ama öyle davranırlar.
Görev döngüsü, bir kare dalgada, dalganın düşük olana göre yüksek mantık durumunu üstlendiği süreyi ifade eder ve %100’ün dalganın periyoduna, periyoda eşdeğer olduğu akılda tutularak yüzde olarak ölçülür. periyodik olarak tekrar eden dalganın parçası olmak.

İşlem çok basittir, RGB denetleyici çıkışları, MOSFET’ler aracılığıyla kontrol altına alınan kütleden başka bir şey olmayan RGB sinyallerine sahiptir, bu nedenle gerçekte şeridin modülasyonu, LED’lerin (veya daha doğrusu LED’lerin) katodunu kontrol ederek gerçekleşir. LED serisi, çünkü şeritlerde 3 LED’den oluşan 20 paralel seri vardır, en azından metrede 60 LED’e sahip şeritlerde veya metrede 30 LED’e sahip şeritlerde 10 paralel), orada devre girişindeki dirençlerdir (her giriş için bir tane), bir PWM’yi yenileme işlevine sahiptir (çünkü onlar olmadan tamponun girişine yalnızca modüle edilmiş bir kütle ulaşır, bu nedenle çıkış tamponu yalnızca mantıksal duruma sahip olur 1 Sonuç olarak, tampon girişindeki mantık durumunun 1 olmasını sağlamak için, GND modülasyonu KAPALI duruma geldiği anda Vcc’den başka bir şey yapmayan bu dirençleri uyguladım.Birkaç kelimeyle bir çekme direnci uyguladım. . Bir sonraki adım, çıkış MOSFET’lerinin her şerit için mevcut akımı artırarak şeritleri modüle etmesi için PWM’nin mantık durumunu tersine çevirme işlevine sahip tamponunkiydi (bu yüzden buna uzatma denir). Son olarak, monte edilecek tüm şeritleri yeterince sürmek için kullanılan son güç aşaması olan MOSFET’ler vardır.

Devre tarafından çekilen akım miktarını artırmak anlamına geldiğini, bu nedenle şeritleri artırmanın yanı sıra güç kaynağınızın gücünü de artırmanız gerekeceğini hatırlatmak istiyorum.

Kaynak: grix.it/viewer.php?page=11466

Yayım tarihi: 2014/09/11 Etiketler: , , , ,1 Yorum “RGB Şerit Led Uzatma Devresi

  1. Cebrail KaçarCebrail Kaçar

    iyi günler ben lise 3 örencisiyim ve benim proje ödevim bu devre ve burada bulduğum için çok mutlu oldum ancak bu devreyi ares ile yolları t 40 olacak şekilde çizmem gerekiyor bana yardımcı olabilirmisiniz

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir