Raspberry Pi İle Plotter Çizici Projesi

| Haziran 22, 2023 Tarihinde güncellendi
Raspberry Pi İle Plotter Çizici Projesi

Plotter projesinde (v-plotter) kontrol bölümü Raspberry Pi üzerine kurulu sürücü katında 2 adet L298N modül ve KP4M2-217 step motorlar kullanılmış. Bilgisayar üzerinden aktarılan SVG formatında ki resim dosyalarını V ekseninde çiziyor V-Plotter mekaniği basit görünsede birar hassas Plotter projesine ait kaynak kodalar hesaplama bilgileri ve kurulum için blok şema verilmiş.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

V çizici, bir Raspberry Pi, motorları çalıştırmak için iki çift H köprüsü, kablo uzunluğunu değiştirmek için kullanılan iki kademeli motor ve son olarak kalemi kaldırmak veya indirmek için kullanılan bir servo kullanır.

Mekanizmanın tamamı 94x20cm ölçülerinde bir levha üzerine monte edilmiştir. Aşağıdaki çizim alanı için plaka 90x43cm’dir. Kalemin kapladığı alan yaklaşık 56x30cm’dir.

Kablo, step motorların şaftının etrafına sarılmıştır. Motorlar, kabloları çizim tahtasına mümkün olduğunca yakın hale getirmek için milleri taban plakasına bakacak şekilde monte edilir.

Kalemi bir delikli metal şeride bağlamak için bir klips kullanılır. Bu metal şerit de bir akrilik plastik şeride bağlanır. Bir servo metal şeridi bükebilir ve böylece kalemi kaldırabilir veya indirebilir.

Üçgen tel kayış, çalışma sırasında kalemi sabitlemek için kullanılır. Kalem indirilmişse, kalemin tahtaya dik olarak çekilmesiyle tüm mekanizma çizim düzleminde ü

Kordonlara etki eden kuvvetleri düşük tutmak için bu mekanizmayı olabildiğince hafif yapın. Bu yüzden mikro servo kullanıyorum.

Kalem taban çizgisine ne kadar yakınsa, kordonlara etki eden kuvvetler ve dolayısıyla esnekliğin neden olduğu sapmalar o kadar büyük olur. Bu nedenle alt metin satırı neredeyse düz bir çizgi üzerindedir.

Yazılımın dört parametreye ihtiyacı vardır: Taban uzunluğu, dolayısıyla iki kademeli motor arasındaki mesafe, başlangıç ​​noktasındaki iki kordonun uzunluğu… Milimetre başına V-Plotter adımları ve son olarak, bir motorun kalemi bir milimetre hareket ettirmek için ihtiyaç duyduğu adım sayısı. Bu değeri elde etmek için motorlardan biri 2000 adım döndürülür ve kablo uzunluğundaki fark ölçülür. Bu parametrelerin kaynak koduna girilmesi gerekir.

Çizim sırasında, kordonlar kademeli motorlar tarafından sırasıyla sarılır ve çözülür. Kordonlar, bir motorun şaftı üzerinde çok katlı olarak sarılır. Kablo uzunluğu kısa olduğunda, motor mili artı kablo katmanlarının çapı maksimumdur. Bir kordon uzunluğu maksimumdaysa, makaranın çapı motor milinin çapına eşittir. Sonuç olarak, bir motorun her adımında kalemin hareket uzunluğu azalır, kablo uzunluğu yazılım tarafından yapılan hesaplamanın gerçeği karşılamadığı kadar uzar ve bu da gözle görülür bir hataya neden olur.

Kordonlar, dış çapı 30 mm olan bir bilye yatağına sarılmıştır. Yaklaşık 140 cm’lik bir kablo uzunluğuyla, kabloyu daha büyük makaraya sarmak için yalnızca birkaç katmana ihtiyaç vardır. Ayrıca, kordon katmanı başına göreli hata, 5 mm’lik bir makaradan daha düşüktür.

Vektör grafiğinin X/Y değerlerinin kordon uzunluklarına dönüştürülmesi gerekmektedir. X 0 ve Y 0’ın yolların X/Y’sine eklenmesi gerektiğini unutmayın . step motorlar 12V besleme voltajında ​​340mA akım çekmekte dolayısıyla elektrik giriş gücü yaklaşık 4W olmaktadır. 5V ile akım 150mA’ya düşer, güç ise sadece 0,75W’tır.
Maksimum akım, H köprülerinin maksimum akımının altında olmalıdır!

H köprüleri, birçok türü ucuza bulunabilen bir L298N IC’ye dayanmaktadır. Maksimum sürekli akım 2A’dır. 1A’nın üzerindeki akımlarda fark edilir şekilde ısınırlar. Yazılım komut modunda çalışır, bu nedenle WLAN çiziciyi çalıştırmak için ssh üzerinden oturum açabilirsiniz. Kaynak kodunu İndir sütununda bulabilirsiniz .

Desteklenen vektör biçimi “Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri (*.svg)” olup, bazı özel noktalara dikkat edilmelidir: Hiçbir alan çizilmez, yalnızca dış hatları çizilir. Tüm yollar (ayrıca bir alanın ana hatları) “Poligon” olarak ayarlanmalıdır. Libre Office Draw tarafından düzenlenen ve svg olarak dışa aktarılan grafiklerle işlevselliği test ettim.

plotter-control-plotter-circuit-raspberry-pi-cnc

Kaynak: homofaciens.de/technics-machines-v-plotter_en_navion.htm

raspberry-pi-ile-plotter-cizici-projesi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2015/08/10 Etiketler: , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir