Proteus Türkçe Kullanım Kılavuzu

| Mayıs 11, 2023 Tarihinde güncellendi
Proteus Türkçe Kullanım Kılavuzu

Bilgisayar ortamında elektronik devrelerinizi hazırlayıp test edebileceğiniz ve baskı devresini hazırlayabildiğiniz gelişmiş bir program “proteus Proteus programı isis ( şema çizim ) ve ares ( baskı devre çizim ) alt programları olmak üzere iki programdan oluşur.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Proteus isis elektronik devre çizim işlemini gerçekleştirirken, bunun yanında devrenin analizi de yapılabilmektedir. İsiste çizilmiş olan bu devre aynı zamanda arese aktarılmak suretiyle çizimleri otomatik olarak baskı devre çizimi gerçekleştirilir.Türkçe Kullanım kılavuzu. Hazırlayan: Diker Elektronik

Proteus Programı kullanım bilgileri

ares-kilavuz-ares-kullanim-isis-kilavuz-isis-kullanim-proteus-kullanimi

elektrik-elektronik-bilgisayarla-devre-cizimi-ve-simulasyonu

Proteus programı isis ( şema çizimi ) ve ares ( baskı devre çizimi ) alt programları olmak üzere iki programdan oluşur. İsiste elektronik devre çizim işlemini gerçekleştirirken, bunun yanında devrenin analizi de yapılabilmektedir. İsiste çizilmiş olan bu devre aynı zamanda arese aktarılmak suretiyle çizimleri otomatik olarak baskı devre çizimi gerçekleştirilir.

proteus-isisares-turkce-kullanim-kilavuzu

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/01/10 Etiketler: , , , , , ,29 Yorum “Proteus Türkçe Kullanım Kılavuzu

 1. DoĞaNcAnDoĞaNcAn

  Abi ben elektirik elektronik öğrecisiyim ve 3. sınıfa gidiyorum teknik lise de okuyorum ancak bizim bu seneki derslerimde bilgisayar destekli uygulama dersi var benim de bu programı kullanmam gerekiyo:D ancak benim İngilizcem biraz 😥 kötü olduğundan dolayı bu programın türkçe yamasın varsa lütfen beni Bilgilendir 😥 🙂

  CEVAPLA
 2. tantan

  hocam isis de kütüphanede olmayan bi elemanı örnğn tda2002 yi çizip oraya kaydediyoruz ya çizimini yapıyorum opampın fakat bacaklarına numara vermem ve değerler girmem gerekiyor üzerine gelip tıklıyorum çizgi ile ayarlara geliyor nasıl yapcam okulda öğrenmiştim fakat unuttum 🙁

  CEVAPLA
 3. neslihanneslihan

  isis ares i daha iyi anlamak ve kullanmak için kitap istiyorum nerden bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim…dersten kalınca 🙁

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Şuan Altaş Yayıncılık bir kitap şatışa sunmuş

   http://www.altaskitap.com/bilgisayar_destekli_tasarim_kitaplari.htm

   Proteus ISIS & ARES

   PROTEUS programı; elektronik alanında en yetenekli, simülasyon, animasyon ve otomatik baskı devre çizimi yapabilen programlardan biridir. Bu programı tasarlayan insanlar tam 12 yıllarını vermişler ve ortaya harika bir program çıkarmışlar! Programı kullanmaya başladıktan sonra anlayacak ve kendi kararınızı vereceksiniz. Elektronik alanında kullanılan diğer simülasyon programlarından o kadar çok üstün yanı var ki, burada sadece bir kaçından bahsedeceğim: Grafik tabanlı simülasyon yapabilir, interaktif (etkileşimli) devre kurma olanağı verir, bir micro controller tabanlı sistemin devresinin tamamının çizilip, etkileşimli olarak test edilebilmesiyle de alanındaki programlar arasında bir ilki gerçekleştirmiştir.

   1. Bölümde; Proteus programı genel olarak tanıtılmış, programın yüklenebilmesi için gerekli donanım ve yazılımlardan bahsedilmiştir. Proteus programı bilgisayara kurulduktan sonra beraberinde yüklenen programlar da kısaca açıklanmıştır.

   2. Bölümde; Proteus programının simülasyon ve şema tasarım kısmı olan ISIS programı tanıtılmış olup, bu programın ana menüsü alt seçenekleriyle birlikte açıklanmıştır. Araç çubuklarının ve araç düğmelerinin görevleri anlatılmış, ISIS programı kütüphanesi tanıtılmıştır. Ayrıca ISIS programında bulunan ölçü aletleri ve cihazların açıklamaları ve kullanımları anlatılmıştır.

   3. Bölümde; tamamen ISIS programı uygulamalarına yer verilmiştir. Bu uygulama örnekleri çok dikkat edilerek seçilmiş ve tamamen bu programı öğrenmeye yönelik uygulamalar yapılmıştır. Bu uygulamaları yaptığınızda, ISIS programında yer alan hemen hemen bütün elemanları (komponetleri), menü seçeneklerini ve araç düğmelerini kullanmış olacak ve bu sayede programın tümüne hakim olacaksınız.

   4. Bölümde; Proteus programının baskı devre çizim kısmı olan ARES programı tanıtılmış olup, bu programın ana menüsü alt seçenekleriyle birlikte açıklanmıştır. Araç çubuklarının ve araç düğmelerinin görevleri anlatılmış, ARES programı kütüphanesi tanıtılmıştır.

   5. Bölümde; ARES programı uygulamarına yer verilmiştir. Bu uygulama örnekleri ARES programının kullanımını öğretmeye yönelik uygulamalar içerisinden seçilmiştir. Ayrıca otomatik baskı devre çizimi ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

   CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Devre şemasındaki pic üzerinde sağ tıklayın çıkan menüde “Edit properties” yazısına tıklayın çıkan menüde klasör ikonuna tıklayıp hex yazılımını gösterin

   1

   isis-edit

   2

   isis hex yukleme

   CEVAPLA
 4. devildevil

  Ben küçük köy endustri meslek lisesi 3. sınıf elektronik öğrencisiyim proteus programını kim yapmışsa helal olsun ona ne yapmak istiyorsan o var.
  Çok profesyonel bir program :d

  CEVAPLA
 5. hakanhakan

  link kırık sanırım …yenilerseniz çok iyi olur..şimdiden teşekkürler..

  CEVAPLA
 6. hakanhakan

  Şimdi oldu teşekkürler.. Bir de acaba şu sinyal jeneratörünün devrede nasıl bağlandığını gösteren bir döküman var mı acaba ..

  CEVAPLA
 7. plus_nightplus_night

  hepsini okudum güzel hazırlanmış takıldığım bir yer var bu kapıların bacak sayıları nasıl değiştiriliyor ? and, or kapılarının 3-4 bacaklı olması gerekiyor kurduğum devrede uğraştım yapamadım yardım edermisiniz ?

  CEVAPLA
 8. hayrihayri

  Library de her türlü component leri bulamayabilirsiniz. Bunun için kendiniz componenet oluşturabilir, yada aradığınız komponeneti barındıran bir library yükleyebilir, yada en yakın benzerlikte başka bir komponeneti edit edebilirsiniz. Ben bu söylediklerimi Client98- PROTEL(ALTIUM)için sorulmuş olarak cevapladım. Sanırım sizinki de aynı şekilde olacaktır.

  CEVAPLA
 9. ÖmerÖmer

  ben programı yükledim ama devreyi çizdikten sonra kaydediyorum ama açtığımda hata veriyor bilen varmı?

  CEVAPLA
 10. ofengineerofengineer

  yeni kullanmaya başladım biraz acemiyim diyot nasıl bulabilirm isis de ne olarak geçiyor

  CEVAPLA
 11. cemalcemal

  Çok sağ olun isis işliyoruz ama hocamız çok kötü ders anlatıyor elimde hiç bir not yok çünkü ne okul bunu sağlıyor nede hoca ilgi gösteriyor sadece pcde yapıp çıkıyor ve sınavımız var Allahtan biraz video çekmiştim ama yeterli değildi onuda sizin aracılığınızla sağladım çok teşekkür ederim elinize sağlık

  CEVAPLA
 12. happyhappy

  çok sağol kardeşim çok yararlı oldun bende biyomedikal cihaz teknolojisi bölümü okuyorum ama doğru düzgün elektronik dersi görmüyoruz 🙂 keşke herkes senin gibi bilgilerini paylaşsa 🙂

  CEVAPLA
 13. ethemethem

  merhaba
  ısıs’de 220v luk enerji lazımda nasıl çağırabilirm yardım edermisiniz .

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   komponent bulma yerine VSINE yazarsanız ulaşabilirsiniz.

   Vsine ile bunu yapabilirsiniz . Ama parametrelerinide ayarlamanız gerekiyor. Vsine üzerinde sağ tıklayın,
   Bunlar;
   Amplitude= 311
   Frekans: 50 Hz.
   Bu şekilde 220V AC elde edersin.
   Ete

   ALTERNATOR isimli elemanıda kullanabilirsin.

   http://etepic.com/index.php?topic=386.0

   CEVAPLA
 14. ugur şahinugur şahin

  unable to open Hex file’..\tl12g\KAAN.HEX’.
  Real time simulation failed to start.

  boyle bir hatayla karşılaşıyorum. yardımcı olabilirmisiniz

  CEVAPLA
 15. erkanerkan

  hocam ben isiste bt137 elemanını bulamıyorum ne yapmam laım yardım edebilirmisiniz

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir