PCB Plaket Sierpinski Üçgeni Baskısı İle Fraktal Wifi Anten Yapımı

| Mart 21, 2021 Tarihinde güncellendi
PCB Plaket Sierpinski Üçgeni Baskısı İle Fraktal Wifi Anten Yapımı

Matematik de Sierpinski Üçgeni (Sierpinski Triangle) diye bir şey varmış.. yazar bu üçgeni pcb plaket üzerine çıkartıp fraktal wifi anten yapmış. Linksys WRT54GS modemin çekim gücünü 500 metre kadar arttırmış. Sierpinski üçgeni pcb baskısını iki tarafı da bakır kaplı plaketin bir yüzüne yapıyor plaketin bakırlı diğer yüzü ise komple şase olarak kullanıyor. RP TNC Jak Anten konnektörünü balendajlı kaplo ile sierpinski üçgeninin ucuna lehimliyor. Uygulamaya ait Sierpinski üçgeni pcb çizimi var. Yazar PCB baskısı için laminasyon makinesi kullanmış ( bakınız: Etiket kağıdı ve laminatör ile pcb basma )

wifi-anten-yapimi

how-to-wfi-fractal-wifi-antenna

fractal-wifi-antenna-sierpinski-ucgeni-vaclav-sierpinski

Sierpinski Üçgeni Nedir

Maldelbrot Kümeleri Her adımda siyah renkli eşkenar üçgenlerden her biri dört eşkenar üçgene ayrılır ve her adımda ortadaki atılır. onsuz adım sonra oluşan şekle Sierpinski üçgeni denir. Polonyalı matematikçi Vaclav Sierpinski 1916 yılında, daha sonra kendi adıyla anılan ve Sierpinski Üçgeni (Sierpinski Şapkası, Kalburu da denen) bir fraktal tanıttı. Bu şeklin 12.yüzyılda bir kilisede süsleme olarak çizili olduğu da biliniyor.

Örneğin, üçgen gibi alışılmış bir geometrik şekil alalım ve üzerinde daha karışık bir yeni şekil elde edecek biçimde belirli bir işlem yapalım. Bu işlemi, aynen uygulamaya devam ettikçe daha karışık bir şekil elde ederiz. Bu işlemi tekrar tekrar uygulamaya devam edelim. O zaman, yukarıda şekli görünen ve Sierpinski Üçgeni denen meşhur fraktal elde edilir.

1: Kenar uzunluğu 2 birim olan bir eşkenar üçgen çizelim. Her kenarının orta noktalarını işaretleyelim ve bu orta noktaları birleştirelim. Böylece dört tane yeni eşkenar üçgen elde etmiş oluruz. Merkezde kalan üçgeni karalayalım ve sonra da merkezdekini kesip atalım.

2: Kenar uzunluğu 4 birim olan bir eşkenar üçgen çizelim. Kenarlarının orta noktalarını birleştirelim. Elde edilen dört yeni eşkenar üçgenden merkezdekini birinci adımda olduğu gibi karalayalım. Sonra da köşelerde yer alan ve karalanmamış olan üç adet üçgenin her birini aynı işleme tabi tutalım.

3: Kenar uzunluğu 8 birim olan bir eşkenar üçgen çizelim. Yukarıdaki işlemleri aynen tekrar ederek Sierpinski Üçgenini tamamlayalım. Benzer şekilde boyama işini de yapalım. Boyanmış olanları kesip çıkaralım. Böylece 1 adet büyük, 3 adet ortanca ve 9 adet küçük ve boyanmış eşkenar Üçgene sahip olacağız.

4: Bir duvar kağıdından bu işi yapalım. Yukarıdaki adımları sırasıyla takip ederek Sierpinski Üçgenini tamamlayalım.

Sierpinski Üçgeni pür matematik alanında bir zihinsel üründür. Benzer şekilleri deniz kabuğunda ve hücre çoğalmalarında da görebiliriz. Bu fraktalın Boyutu: ve olduğundan boyut formülüne göre dır.

Kaynak: andrewhazelden.com/blog/2011/02/homemade-sierpinski-gasket-fractal-wifi-antenna

pcb ve diğer dosyalar için alternatif Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-19788.zip şifre-pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/09/16 Etiketler: , , , , ,14 Yorum “PCB Plaket Sierpinski Üçgeni Baskısı İle Fraktal Wifi Anten Yapımı

 1. Özgür

  Bu fraktal anteni normal tv anteni olarakta kullanabilir miyiz?
  Linkteki sitede buna benzer bişiler okudum ama anlamadım tam olarak ( Google amcanın çevirisi yüzünden ).

  CEVAPLA
 2. Sahin

  Hocam. Ben pcb yi bastıgı printer a benzeyen şeye takıldım. Onun hakkında bilgi varmı?

  CEVAPLA
 3. DemirKarahan

  Sahin says:
  2012/09/22 at 23:21

  Hocam. Ben pcb yi bastıgı printer a benzeyen şeye takıldım. Onun hakkında bilgi varmı?

  Laminasyon makinesi o

  CEVAPLA
  1. gevv Yazar

   @Ahmet ve @ DemirKarahan gerekli bilgiyi vermiş ek olarak yazıyı düzenledim gerekli bilgi eklendi

   CEVAPLA
 4. Ahmet

  @Şahin bey;
  hocam o aletin adı laminatör kabaca kimlik kaplama makinası diyebiliriz. yapılan işlem ise normalde yaptığımız gibi lazer yazıcıdan kuşe kağıt veya etiket kağıt çıktısı alıyoruz ardından ütü yapmak yerine kağıdı plakete yerleştiriyoruz 3-4 kez laminatör’den geçiriyoruz ve toner dağılmadan ve yollar nizami bir şekilde çok net çıkıyor özellikle etiket kağıdı hoşuma gidiyor etiket söker gibi PCB üzerinden söküyoruz.

  CEVAPLA
 5. Fatih

  Arkadaşlar ben tv anteni olarak kullanmak için yaptım bunu. 8-10 kanalı gayet güzel çekiyor. Tek taraflı pcb ile yaptım. Arkaya şase için bir pcb daha koydum.

  CEVAPLA
 6. mustanoglu@gmail.com

  Yansıtıcıyı (gnd) nereye koymuş onu göstermiyor en önemlisi o .
  üçgen şekline canlı ucu bağladı diğer plakaya da gnd yi bağladı ama
  son hakinin resmi yok
  saçma

  CEVAPLA
 7. Adem Gdk

  2.1 GHz 3g sinyalini arttırmak için de kullanılabilir mi bu?

  CEVAPLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir