Ortopedik Diz Sandalyesi Yapımı

| Haziran 26, 2023 Tarihinde güncellendi
Ortopedik Diz Sandalyesi Yapımı

Diz sandalyesine oturulurmu, rahat görünmüyor diye düşünülebilir fakat özellikle bilgisayar başında fazla vakit geçirenler için oldukca faydalı bir tasarım. Parçalar el ile yapılabilecek şekilde ama CNC ile çok daha iyi olur. Uzun süre bilgisayar maşında oturunca boyunda yanma, ağrı başlıyor. Bende yapmayı düşünüyorum..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Aşağıda görüldüğü gibi, Ortopedik Diz Sandalyesi kullanışsız değil ve üreticilere göre ortopedik diz sandalyesi, masada çalışırken duruşunuzu korumanıza izin veriyor, vücut yükünü azaltıyor.

Diz Sandalyesinin avantajı nedir? Aşağıda ki resimde görüldüğü gibi, her şey ortada, koltuğun açısı ne kadar büyük olursa, bir kişi sırtını o kadar eşit tutar. Omurganın ağırlık merkezi ile bağlantılıdır, çünkü eğimli bir yüzeyde otururken, bir kişi sırtını istemsiz olarak düz tutar, çünkü daha rahattır, isteseniz bile kambur duramazsınız.

diz-sandalyesi-oturma-performansi

Gerçek şu ki, kullandığınız sandalye ne olursa olsun (standart sandalye tasarımında), sadece sandalyenin arkasına yaslanarak duruşunuzu tutabilir olmasıdır. Ancak düz yaslanmadan çoğu kişi için, sırtı düz tutmak artık mümkün değildir. Sonuç olarak, omurgada, özellikle de bilgisayarda çok çalışanlarda rahatsızlık olur

Diz sandalyelerinin tasarımının çok basit olmasına rağmen, fiyatları oldukça yüksek. Ölçülü diz sandalyesi çizimi ile ahşap bloklar veya profil metal boru kullanarak kendiz bir diz sandalyesi yapabilirsiniz.

Diz sandalyesinin tüm yapım aşamaları resimlenmiş ölçü plan çizimi verilmiş ek olarak yeni versiyonda bazı düzeltmeler belirtilmiş.

Diz Sandalyesi Kesim Planı

drawing-plan-orthopedic-knee-chair-diz-sandalyesi-cizimi

Diz Sandalyesi Yapım Notları

Kayın ağacı daha sağlam oluyor. Delme işlemi Deliklerin Her iki tarafta bir jig kullanarak delinmiş. Göz kararı delinebilir, ancak her iki taraftan da açıyı çok dikkatli bir şekilde tuturmak zor olacak, doğru açıya mümkün olduğunca tutturmaya çalışın.

Kalın kontrplak bir ayar seviyesi yapmak için daha iyidir. 20mm kullanın veya kalın olmayan birkaç parça daha ince kontrplak yapıştırın.

ortopedik-sandalye-yapimi-1

ortopedik-sandalye-yapimi-2

ortopedik-sandalye-yapimi-3

Güncellemeler; Daha kalın süngerler ve sağlamlaştırma

diz-sandalyesi-mentese-sunger-modifiye

Kaynak: sense-life.com/hand-made/stul_ortopedicheskiy/ (tarayıcılar hata veriyor)

ortopedik-diz-sandalyesi-yapimi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2020/06/192 Yorum “Ortopedik Diz Sandalyesi Yapımı

 1. mehmetmehmet

  Peki bu sandalye de dizlere yük binmeyecek mi? Bunun hakkında bir çalışma aradım bulamadım.

  CEVAPLA
 2. WalatWalat

  Dizlere illaki yük binecek, ve yine uzun süre oturduktan sonra dizler ve sırtta ağrıyacak.
  Çözüm ise çok basit:
  25 dk Çalış – 5 dk mola ver (Bknz. Pomodoro Tekniği)

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir