Motorola HCS12 Serisi MC9S12DP512 Geliştirme Kartı

| Haziran 14, 2023 Tarihinde güncellendi
Motorola HCS12 Serisi MC9S12DP512 Geliştirme Kartı

Motorola HCS12 Serisi Geliştirme Kartı MC9S12DP512 için tasarlanmış benim gördüğüm MC9S12DP512 araba beyinlerinde, airbag kontrolünde kullanılıyor daha çok endüstriyel uygulamalarda kullanıldığı belli hakkında fazla bilgi yok ama ilgili kişilerin işine yarayacak basit kullanışlı bir deney, geliştirme kartı bulunca paylaşmak istedim.. Kartın pcb ve şema çizimi esgle ile yapılmış kaynak çizimler var ayrıca örnek bir projede (portB biling) verilmiş ..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Yazar HCS12 Serisi MC9S12DP512 hakkında C veya assembly dilinde yazılım geliştirileceğinden CodeWarrior IDE ve programlama, hata ayıklama için P&E USB Multilink cihazının kullanılabileceğinden bahsetmiş

motorola-hcs12-series-mc9s12dp512-development-board

Freescale HCS12 ile geliştirme kartı

Üniversitede kullandığımız Freescale HCS12 mikrodenetleyicilerini deneyimledikten sonra, bu 16-bit mikrodenetleyici ile genel amaçlı bir geliştirme kartı oluşturmaya karar verdim. Kart, mikrodenetleyiciye ilk kez alışmak ve çevre birimlerini test etmek için tasarlanmıştır.

Freescale HCS12, 25 MHz dahili veri yolu frekansına kadar çalışabilen ve 512 KB’a kadar dahili FLASH bellek içeren 16 bitlik bir mikrodenetleyici ailesidir. Kullanımları da otomotiv endüstrisi alanına giriyor.

Geliştirme kartı için MC9S12DP512 tipi seçildi. İletişim ve çevreden veri toplama için çok sayıda çevre birimi içerir. Bu tür mikrodenetleyicilerin özellikleri aşağıdaki genel bakışta özetlenmiştir:

─ 16 bit veri yolu genişliği
─ 25 MHz’e kadar veri yolu hızı
─ Program için 512 kB Flash EEPROM bellek
─ Veriler için 14 kB RAM bellek
─ Veriler için 4 KB EEPROM
─ 2x SCI seri iletişim arabirimi
─ 3x seri SPI çevresel arabirim
─ sekiz kanallı genişletilmiş yakalama sistemi / zamanlayıcı
─ 2 adet sekiz kanallı 10 bit AD dönüştürücü (ADC)
─ sekiz kanallı darbe genişlik modülasyonu (PWM)
─ I2C veri yolu
─ Maksimum 1 Mbps aktarım hızına sahip 5x CAN 2.0 A, B modülü
─ Programlama/hata ayıklama için BDM arayüzü
─ 5V güç kaynağı
─ LQFP 112 pim muhafazası

MC9S12DP512 mikrodenetleyici 16 MHz frekanslı bir kristal kullanılır, bu da 8 MHz dahili veri yolu frekansıyla sonuçlanır. 5V besleme voltajı, girişte ters polariteye karşı koruyucu bir diyot içeren 7805 lineer regülatör ile stabilize edilir. Voltaj seviyesi, voltaj 4,6V’un altına düştüğünde mikrodenetleyiciyi sıfırlayan MC34064 devresi tarafından izlenir.

Mikrodenetleyiciden toplam 50 IO geçidi türetilmiştir, bu sayede PWM, SPI, I2C, Giriş yakalama/Çıkış karşılaştırması ve analog giriş çevre birimlerinin test edilmesini sağlar. Bağlantı, standart bir BDM programlama konnektörü ile tamamlanır.
3. DPS

PCB, EAGLE 5.6.0 programında 80 x 70 mm boyutlarında çift taraflı kart olarak hem SMD hem de geçişli bileşenlerin montajı ile tasarlanmıştır. Daha etkili koruma için “dökülen zemin” kullanıldı.

10 pimli (MLW10) konektörlerin lehimlenmesi daha zordur ve iletken yollar onlara ÜST taraftan getirildiğinden ve bu taraftan lehimlenmesi gerektiğinden biraz beceri gerektirir. Önce konektörleri ALT taraftan bağlayın, ardından MLW10 konektörünün plastik kapağını kaldırın (lehimli pimler PCB’de kalacaktır) ve ÜST taraftan bağlayın. Ardından konektörün plastik kapağını PCB’ye kadar geri kaydırıyoruz. Profesyonel üretim sırasında delikler metal kaplı olduğundan, yukarıda belirtilen prosedür yalnızca ev yapımı çift taraflı PCB’ler için geçerlidir. Pano 3 mm çapında montaj delikleri ile tamamlanır.

Yazılım ve programlama

Entegre Freescale CodeWarrior IDE ortamı, C dilinde veya muhtemelen birleştiricide yazılım geliştirme için kullanılır. Ayrıca, hedef cihazda uygulamanın hata ayıklaması ve test edilmesi (hata ayıklama) için bir araç içerir.

P&E USB Çoklu Bağlantı aracı, programlama ve hata ayıklama için kullanılabilir. Fiyatı satıcılar arasında değişir ve yaklaşık 1.500 CZK’dan satın alınabilir.

Kaynak: mcuhobby.cz/2010/09/vyvojova-deska-s-freescale-hcs12

motorola-hcs12-serisi-mc9s12dp512-gelistirme-karti

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/08/11 Etiketler: , ,1 Yorum “Motorola HCS12 Serisi MC9S12DP512 Geliştirme Kartı

  1. feyyazfeyyaz

    selam patron. daha önce sana bu tip entegreler için mail atmıştım. entegre ve kullanım yerlerine dair resim çektim. yanlız sana yollayamadım. şu an cepten bağlandığım için tamda net göremiyorum. ama ilgin için teşekkür ederim.

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir