LNK302P ile Buck Boost konvertör devresi (izolasyonsuz)

| Haziran 6, 2023 Tarihinde güncellendi
LNK302P ile  Buck Boost konvertör devresi (izolasyonsuz)

Konvertör devresi şebeke voltajı yarım dalga doğrultularak kullanılabilir giriş voltajı 85v… 265v ac özellikle beyaz ledleri çalıştırmak için uygun zaten uygulamada 12 adet beyaz led sürülmüş devrenin led çalıştırma performansı üzerinde durulmuş.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devrenin (lnk302p) en büyük dez avantajı izolasyonu olmaması şemada görüldüğü gibi şebeke voltajı ile direkt bağlantılı trafo kullanılmıyor fakat direnç, kondansatör kullanılarak yapılan 220v regüle devrelerine göre daha sağlıklı çalışan bir devre

Non-Isolated-Buck-Boost-Converter-led-leds-lnk302p-ac-dc

LNK302P Özellikler

• Düşük bileşen sayısı (yalnızca 9 bileşen gereklidir)
• Düşük Maliyetli, hafif, kompakt çözüm
• Opto-Kupler gerekmez
• Açık döngü işlemi
• Yüksek verimlilik (~%70)
• > 8 dB marj ile EN55022 B EMI sınırlarını karşılar

Devre Açıklaması

Bu, 9 kadar az bileşen gerektiren çok basit bir devredir. ek bir girişb EMI ve dalgalanma dayanım kapasitesi için dönüş ayağına diyot yerleştirilebilir. Bu devre için açık çevrim modunda LNK302P kullanılmıştır. Bu özel cihazda LinkSwitch-TN ailesinde otomatik yeniden başlatma özelliği yoktur ve bu nedenle geri besleme pimi açık bırakıldığında, MOSFET akım sınırına (veya görev döngü sınırına) ulaşılır.
Bu LED sürücü 66 kHz’de çalışır ve LED’in her geçişinde enerji sağlanır. döngü. Devre süreksiz modda çalıştığından, sabit miktarda enerji vardır. her döngü L2’de depolanır, ardından tamamen yüke (yani LED’lere) aktarılır. bu LED’deki akım, tepe noktası sabit tarafından belirlenen üçgen bir dalga biçimidir ve LNK302’nin iyi kontrol edilen akım limiti. Yük akımı bu nedenle hattan bağımsızdır Gerilim. Bu şekilde çıkış filtre kondansatörü ihtiyacı tamamen ortadan kalkar.

Giriş EMI Filtreleme: Dirençler RF1, RF2 ve kapasitörler C1 ve C2 EMI filtresini oluşturur. C1 C2 ve RF2 düşük maliyetli dirençli π filtresi oluşturmak ve mükemmel diferansiyel mod sağlamak için bağlanır filtreleme ve ayrıca kararlı DC bara gerilimi olarak hizmet eder. Direnç RF1, eriyebilir bir aleve dayanıklıdır yazın, RF2 ise yalnızca aleve dayanıklı olabilir.

Çıkış Düzeltme

Bu devre kesinlikle süreksiz iletim modunda (DCM) çalıştığı için 75 nS kurtarma süresi Çıkış düzeltmesi için UF4005 diyot kullanılır. Buck boost topolojisi ayrıca Anahtar arızası durumunda çıkışı girişten izole etmenin faydalarını sağlar

Kaynak dosya: Non-Isolated-Buck-Boost-Converter-LNK302P.pdf

lnk302p-ile-buck-boost-konvertor-devresi-izolasyonsuz

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/03/19 Etiketler: ,2 Yorum “LNK302P ile Buck Boost konvertör devresi (izolasyonsuz)

  1. rara

    Ben elektronikten çok fazla anlamıyorum ama bu tip konvertörler sarz makinası, çin malı gece lambaları vb gibi çok yerde karşıma çıktığı ve trafo derdi olmadığı ve küçük olduğu için ilgimi çekti bende biraz kafa yormaya çalıştım. Aklıma takılan nokta ac giriş gerilimi tam dalga doğrultulmuyor çoğu örnekte, bu durum enerjinin yarısı kayıp demek değilmidir? Ve girişdeki kondansatörle diyotun ters takılmaması için özellikle dikkat etmek gerekiyor sanıyorum.

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir