Linux’ta Pic Programlama Dersleri 10 Bölüm

| Mayıs 30, 2023 Tarihinde güncellendi
Linux’ta Pic Programlama Dersleri 10 Bölüm

Linux’ta Pic Programlamak için harika bir kaynak bu zamana kadar nasıl rastlamadım garip çok detaylı bir çalışma linux deniliyor ama Pic assembler, mikrodenetleyici bilgileri temel.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Pic assembler kodları bir çok örnek ile detaylı olarak anlatılmış ayrıca görsel olarak program ve akış diagramları bulunuyor

Pic Programlama

Herkes çagımızın en önemli gelismelerinden bahsederken bir çok şey öne sürüyor. Bunlardan öne çıkanlar, bilgi birikimi ve yönetimi ile ilgili olarak ‘bilgi çağı’, ‘bilişim çağı’ gibi önermeler oluyor. Bilgi birikimi, bilginin paylaşımı ve bilgiye ulaşımın kolaylaşması olgularının arkasında yatan en önemli teknolojilerden birisinin mikroişlemci teknolojisi olduğunu ise herkes düşünmüyor.

Farkında bile olmadan insan hayatının ayrılmaz bir parçası durumuna gelmiş olan mikroişlemciler programlanabilen ve kendisine öğretileni yapmaya ayarlanmış ‘küçük bilgisayarlar’ olarak düşünülebilir. En basitinden bugün herkeste olan dijital saatlerde bu teknoloji kullanılıyor.

Linux ortamında birçok mikroislemcinin geliştirilmesi için kullanılan sistemler yanında Microchip firmasının Pic mikroişlemcileri için deyeterli destek mevcuttur. Bir Pic işlemciye yazılım gelistirmek için en basitinden bir editör ve birde assembler programına ihtiyaç vardır.

Linux’ta editör olarak kate ya da kwrite kullanabilecegimiz gibi Pic islemcileri için destek de bulunan ktech lab, pik dev gibi programları da kullanabiliriz. Pic assembler ve yan
programları için gputils paketi kullanılmak tadır.

Giriş ve temel bilgiler
Örneklerle Pic komutları
Temel Yapı taşları
Hesaplı yönlenme ve tablolar
Portlar
Interrupt – Kesme Sistemi
SPI – Seri iletişim
SPI EEPROM kulanımı
I2C Bus
Kabuk Programlama: Bash
suspe nd

Hazırlayan: Tanju Tasçılar (http://www.enixma.org) Emeği geçen hazırlayan kişilere teşekkürler.

yukarı da özetler verildi Linux’ta Pic Programlama Derslerinin tamamı;

linuxta-pic-programlama-dersleri-10-bolum

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/04/18 Etiketler: , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir