LDR ve Transistörlü Otomatik Aydınlık-Karanlık Anahtarı Projesi

| Haziran 19, 2023 Tarihinde güncellendi
LDR ve Transistörlü Otomatik Aydınlık-Karanlık Anahtarı Projesi

Aydınlık, Karanlık Anahtarı devresinin çalışması için devre üzerinde bulunan DipSwitch`in 5 numarası açık olmalıdır. 1 ve 2 açık, 3 ve 4 kapalı iken devre aydınlık anahtarı (aydınlık ortamlarda rölenin çıkışına bağlanan cihaz çalıştırılır. Karanlık ortamda ise cihaz durur.)olarak kullanılır. 1 ve 2 kapalı, 3 ve 4 açık iken de devre karanlık anahtarı (karanlık ortamlarda rölenin çıkışına bağlanan cihaz çalıştırılır. Aydınlık ortamda ise cihaz durur.) olarak kullanılır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

ldr-anahtar-devre-semasi-ldr-circuit

Devre 5 volt DC ile çalışıyor kullanılan rölede 5 volt giriş voltajı 5v olacaksa 7805 kullanmaya gerek yok 9v…12v kullanılacaksa 7805 regülatör entegresi kullanılmalı

Aydınlık anahtarı modunun çalışma prensibi: LDR (ışığa duyarlı direnç) üzerinde ışık yok iken transistör devreye girmez ve dolayısıyla röle kontakları çekili değildir. Üzerine ışık geldiği zaman direnci azalır ve transistörün beyz ucu pozitife ilerleyerek iletime geçer ve böylece röle kontaklarını çeker.

Karanlık anahtarı modunun çalışma prensibi: LDR üzerinde ışık varken direnci azalır ve böylece transistörün beyz ucu şaseye doru ilerlediği için iletime geçmez ve röle kontaklarıda iletime geçmez. Ancak üzerine ışık geldiğinde ise direnci artar ve transistörün bey ucu pozitife ilerler ve iletime geçerek röle kontaklarını çeker.

Rölenin ucuna istediğimiz cihazı bağlayarak (rölenin gücüne göre), cihazı hava aydınlık veya karanlık ortamlarda kontrol edebiliriz.

Devredeki trimpot ile ışığın seviyesi ayarlanır.

Devrede kullanılan malzemeler: BC546 transistör, 5V tek kontak röle, 5 anahtarlı Dipswitch, LDR, 10K yada 47K trimpot, 1K direnç, 7805 gerilim regülatörü, 2x 100nf kondansatör, 2x 1N4007 diyot, 3’lü ve 2’li devre klemensi.

Yağız Vural – www.yagizvural.com

Otomatik Aydınlık-Karanlık Anahtarı Devresinin resimleri

ldr-devresi-karanlikta-calisan-devre-aydinlikta-calisan-devre-basit-devre

Projeye ait diptrace pcb ve şema dosyaları;

ldr-ve-transistorlu-otomatik-aydinlik-karanlik-anahtari-projesi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2013/08/04 Etiketler: , , ,7 Yorum “LDR ve Transistörlü Otomatik Aydınlık-Karanlık Anahtarı Projesi

 1. Hilmi CanatHilmi Canat

  Merhaba, güzel bir çalışma teşekkürler… Elektronik bilgim pek iyi değil ve aklıma bir şey takıldı. Devredeki kondansatörlerin görevi nedir? Dipswitch kullanmadan sadece karanlık aktif devre yapmayı düşünüyorum, kondansatörlere ihtiyaç var mıdır? Oraları açık devre yapsam olur mu?

  CEVAPLA
 2. Yağız VuralYağız Vural

  @Hilmi Canat kondansatörler 7805 5V regülatör devresiyle ilgilidir amacı ise tam doğrultmaç sağlamaktır. dipswitch kullanmadan da sadece karanlıkta aktif yapabilirsin LDR nin bir ucu pota ve diğer ucu -, potunda diğer ucunu 1K dirençle + ya bağlarsan karanlık anahtarı olur. kolay gelsin…

  CEVAPLA
 3. bedobedo

  admin klemens çıkışına lamba yerine 3 cilt tek renk LED bağlasam olurmu

  CEVAPLA
 4. BurakBurak

  bu devre dosyası olan rar dosyası içindeki dosyaları hiç bir program ile açamıyorum yardım ederseniz sevinirim..

  CEVAPLA
 5. Mücahit BozkurtMücahit Bozkurt

  baskı devresini tam olarak bulamadım admin varsa

  CEVAPLA
 6. bangorabangora

  merabalar hareket sensörlü lambalrdan evin holüne taktım amacım karanlıkta yanması fakat tam karanlıkta bir türlü çalıştıramadım hafif ışık varken bile yanıyor benim amacımda tam karanlıkta yanması bunun için nasıl bir madifiye yapmalıyım sensordeki pir entegresi cs9803 şimdiden cevabınız için teşekkürler

  CEVAPLA
 7. CANAN ÇOLAKCANAN ÇOLAK

  İyi günler, rar dosyaları içerisindeki uygulama dosyalarını açamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir