IR2156 Amplifikatör SMPS Güç Kaynağı 2X38V 250W

| Haziran 18, 2023 Tarihinde güncellendi
IR2156 Amplifikatör SMPS Güç Kaynağı 2X38V 250W

International Rectifier’ın (şu anda Infineon Technologies tarafından satın alınan) IR2156 half-bridge mosfet sürücü entegresi ile güç amplifikatörleri için bir SMPS anahtarlamalı güç kaynağı projesi. IR 2156 hakkında kısa bilgi. IR2156, yerleşik bir yüksek voltaj sürücüsüne ve programlanabilir bir osilatöre (osilatör) sahip bir half- bridge yarım köprü dönüştürücü denetleyicisidir. Üretici tarafından floresan lambaların balastını kontrol etmek için bir kontrolör olarak tasarlanmı. Bununla birlikte, diğer güç elektroniği uygulamaları içinde kullanılıyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

IR2156 Amfi SMPS Güç Kaynağı devresinin Sprint layout PCB çizimi ve çıkış yük direnci, aşırı yük direnci ve güç trafosu hesaplaması için hazırlanmış XLSX dosyasyı var.

IR2156 Genel Özellikleri

IR2156 başlatma akımı yaklaşık 200μA civarında, bu da çalışması için ek bir güç kaynağına gerek olmadığı anlamına gelir (yüksek değerli dirençlerle başlatılır ve ardından güç kaynağı ünitesi kendini otomatik olarak besler.)

Dahili yüksek voltaj sürücüsü vardır. TL494 ve SG3525’in aksine yerleşik bir yüksek voltaj sürücüsüne sahiptir, bu nedenle başka bir ek sürücü entegresi veya sürücü transformatörü kullanmaya gerek yoktur.

Programlanabilir frekans, harici elemanların yardımıyla, yumuşak başlatma modunda gerekli çalışma frekansını, çalışma frekansını ve çalışma süresini ve ayrıca ölü zaman miktarını ayarlamanıza izin verir.

Yumuşak başlatma. Lamba balastlarında, bu fonksiyon, ateşlemeden önce lamba elektrotlarını düşük voltajla önceden ısıtmak için gereklidir (ateşleme voltajını azaltmak ve lamba ömrünü uzatmak için). SMPS uygulaması içinde yumuşak başlatma faydalı bir özellik.

Aşırı yük ve kısa devre koruması. Güç kaynağının çıkışında aşırı yük veya kısa devre olması durumunda, IR2156 sürücüsü, devre dışı bir duruma geçer ve besleme voltajı sıfırlanana kadar çalışmaz

Düşük şebeke voltajına karşı koruma. Bu işlev, cihazı düşük voltajlı şebeke voltajından korur. Koruma, giriş ana voltajı ve dolayısıyla yüksek voltajlı DC bara beslemesine bağlı voltaj, önceden belirlenmiş bir eşik değerinin altına düştüğünde etkinleşir;

IR2156, SD pimindeki voltaj bir eşiği aştığında çipin osilatörünü durduran ve UVLO moduna geçiren ek bir güvenlik pimi olan SD’ye sahiptir. Örneğin, aşırı ısınmaya karşı koruma veya güç kaynağını kapatma gibi ek koruyucu işlevler oluşturulabilir.

250W SMPS Devre Şeması

circuit-schematic-switching-power-supply-for-amplifier-ir2156-smps

Güç trafosu T1 EE40 Tüm sargılar litz teli ile sarılmış. Birincil sargı 33 tur, 0,1 x 45 litz teli. İkincil çıkış sargıların her biri 8 tur, 0,1 x 80 litz teli. Birincil ve ikincil sargılar arasına lavsan bantla 3 kat yalıtım yapılmış yapılmış.

250w-smps-psu-switching-power-supply-amplifier-ir2156

switching-power-supply-for-amplifier-ir2156-smps-pcb

Son olarak sahte IR2156 için bir görsel ile bilgi verilmiş. Beyaz baskıya dikkat edin sahte olabilir

ir2156-fake-original

Kaynak: cxem.net/pitanie/5-380.php

ir2156-smps

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2022/10/20 Etiketler: ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir