HCF4093 ile Elektronik Köpük Sünger Kesme Makinesi

| Mayıs 20, 2023 Tarihinde güncellendi
HCF4093 ile Elektronik Köpük Sünger Kesme Makinesi

Köpük Sünger Kesme Makinesi HCF4093 (yerine CD4093 kullanılabilir) entegresi üzerine kurulu. Devre ile mekanik aksama bağlı olan rezistans teli ısıtarak sünger, köpük gibi malzemelerin düzgünce kesilmesini sağlıyor. VR1 potansiyometre ile rezistans telinin ısı ayarı yapılabiliyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

HCF4093 çıkışında BUK453 mosfet kullanılmış. Devrenin çalışma voltajı 12V DC telin ısı derecesine göre akımı yüksek bir güç kaynağı kullanamanız gerekebilir 1N914 diyot bulamazsanız yerine 1N4148 kullanabilirsiniz.

Aslında kontrol devresinin diğer PWM sürücü devrelerinden farklı bir tarafı yok yani köpük kesme makinesine özgü bir devre değil NE555 li Ayarlı PWM, motor kontrol vb. devreleri kullanılabilir.

Kesim işleminde teli kızaracak kadar ısıtmaya gerek yok bu sebeple direnci yüksek olan krom nikel resistans teli kullanabilirsiniz.

pcb-hot-wire-cutter-circuit-pcb

Sıcak Tel Kesici

Yapması kolaydır ve plastik köpüğü dağılmadan kesmenizi sağlar. Bir çok insanın genleşmiş polistiren köpüğü (muhtemelen bunu “strafor” veya “coolite” olarak biliyorsunuzdur), köpük kauçuğu (aslında kauçuk değildir!) ve diğer birçok yumuşak plastik malzemeyi kesme ihtiyacı vardır.

Genellikle bir Stanley bıçağı, el testeresi, şerit testere, yapboz ve hatta bir elektrikli oyma bıçağı kullanmaya başvururlar. . . ve sonuç genellikle çok az kesim için çok fazla karmaşadır!

Bu malzemeye şekil vermenin ideal yolu sıcak tel kesici kullanmaktır. Aslında bu biraz yanlış bir isim. Sıcak tel eritici olarak adlandırılmalıdır, çünkü yaptığı şey budur – ancak her zaman sıcak tel kesiciler olarak adlandırılırlar, bu nedenle bu isme sadık kalacağız.

Tamam, pek hoş değil ama işe yarıyor! Eski bir mutfak dolabından süpürgelik, eski bir yataktan yay, hurda kutusundan vidalı gözler ve menteşeyi bulduk… Eminiz ki anlamışsınızdır. Burada, bu kalın polistiren köpük bloğunu sadece bir saniye içinde kesmek üzereyiz. Sonuç: Dağınık olmayan güzel, temiz, düz bir kesim!

Kesici, tıpkı sıcak bir bıçağın tereyağından geçmesi gibi (aslında aynı prensip) çoğu yumuşak plastik türünden geçecektir ve sonuç, daha sonra süpürülecek kalıntı olmadan çok düzgün bir kesimdir. Ayrıca, başka herhangi bir yöntemle imkansız olan en karmaşık kesimleri de yapabilirsiniz. Ve kesimler açılı olabilir.

Ayrıca çok kalın malzemeleri de kesebilirsiniz. Prototip kesicimiz 400 mm’den kalın köpüğü kolayca kesebilir ve dilerseniz çok daha büyük bir tane yapmak zor değildir.

Bir sıcak tel kesici, gergin tutulan ve kırmızı ısının hemen altına kadar ısıtılan bir direnç telinden yapılır. Bu sıcaklıkta malzemeyi yavaşça besleyebilirsiniz ve çok düzgün bir kesim elde edersiniz.

Fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi sıcak tel kesicimizi mekanda bulduğumuz çeşitli malzemelerden yaptık. Süpürgelik, bir mutfak tesisatından kalan Laminex kaplı suntadan yapılmıştır.

Dikey eleman, 16 mm’lik bir Formply hurdasından yapılırken, yatay 5/16 inçlik dişli çubuk, bir kablo makarasından geldi. Menteşe, vida gözleri, yay ve diğer parçalar da hurda kutusundan çıkarıldı.

Bu proje hakkında dikkat edilmesi gereken önemli nokta, iyi görünmek zorunda olmadığıdır; sadece çalışması gerekiyor.

Örneğin, taban için biraz ham sunta ve dikey eleman için bir parça sert ahşap zemin kaplaması kullanabilirdik. Veya dikey kesici teli taşımak için dik açılarla bükülmüş ve tabandan menteşelenmiş 3 mm’lik bir çelik kayış kullanabilirdik.

Sünger Köpük Kesme Makinesi Devre Şeması

kopuk-kesme-hot-wire-cutter-sunger-kesme-makinesi-kopuk-kesici-sunger-kesic

hcf4093-hot-wire-cutter-kopuk-kesici-kopuk-kesme-sunger-kesici

Kaynak: http://www.siliconchip.com.au/cms/A_102846/article.html

Yayım tarihi: 2008/09/04 Etiketler: , , , , ,3 Yorum “HCF4093 ile Elektronik Köpük Sünger Kesme Makinesi

 1. tugrulsan kadiroglutugrulsan kadiroglu

  makinenin daha detayli bilgilerini ogrenmek istiyorum

  CEVAPLA
 2. mehmet görgülümehmet görgülü

  Makina hakkında bilgi vermenizi bekliyorum…

  CEVAPLA
 3. furo34furo34

  Telle alakalıda bilgi lazım ısıla kopmaz mı o tel ? Sadece süngerleri kesiyor herhalde ?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir