Harekete duyarlı sensör devresi PIR D203S kontrol

| Mayıs 30, 2023 Tarihinde güncellendi
Harekete duyarlı sensör devresi PIR D203S kontrol

PIR sensörler genelde güvenlik alarm sistemlerinde kullanılır kaliteye ek malzemelere göre mesafeleri değişiyor. Daha detaylı bilgi için “PIR (Passive Infrared sensor) algılayıcı sensörler” yazısına bakabilirsiniz. Harekete duyarlı sensör devresini hazırlayan Uğur Yılmaz isimli okurumuz  Teşekkürler Uğur Yılmaz

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Yerleşim, Montaj ve Devre hakkında kısa bilgi

DİKKAT Devre 220v yüksek voltaj ile çalışmaktadır dikkatli olun kondansatör ve diğer bağlantılara dikkat edin + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı,koruyucu gözlük kullanın

Devre çiziminde EXPRESSPCB programı kullanılmıştır. Kullanılan röle tek kontak 10A DC24V ve AC220V olup piyasada bolca bulunmaktadır.

Rölenin ters kontak ucu pcb ye monte edilmeden kesilecektir. Zira pcb de delik karşılığı Yoktur. Buna dikkat edelim.

PIR sensör ise PIR D203S olup piyasadan edinebilirsiniz. Montaj yönüne dikkat edelim.

Yerleşim planı üzerinde LDR için değer verilmemiştir. Piyasadan 5mm. Çapında herhangi bir değerde LDR alıp kullanabilirsiniz.

Entegre olarak yine bolca bulunan LM324 veya TL074 kulanabiliriz. Yerleşim planı üzerinde F ( faz ) ve N ( nötr ) uçlarına göre bağlantı yapılmasına dikkat Edilmelidir.

Devrede kullanılan trimpotlar ise ; 500k değerindeki trimpot SENSIVITY olup hassasiyet ayarı yapmaktadır. 1,5M ohm değerinde olan trimpot TIME olup ışığın yanık kalma zamanı ayarını yapmaktadır. 100K ohm değerindeki drimpot ( LUX ) karanlık veya aydınlığa göre devrenin çalışmasını sağlar. 100K değerindeki bu trimpot 1M ohm olarak kullanılırsa dahada hassas çalışmaktadır.

Devre montaj sonrası son kontrolden geçirildikten sonra F-N giriş çıkış bağlatılarına göre enerji verildiğinde Lamba ( 40w ampul ) yaklaşık 2 dakika kadar yanık kalır ve söner. Eğer 2 adet lambayı paralel kullanacak iseniz lambaların 25W olmasına dikkat ediniz.

Trimpot ayarları isteğe göre yapıldıktan sonra devremiz kullanıma hazırdır.

HASSASİYET

PIR SENSOR eğer orijinal lens ile kullanılır ise 6m. Mesafeden rahatlıkla tepki vermektedir. Orjinal lens’ten Kasıt ettiğim piyasadan satın almış olduğunuz PIR devresinin üstünü kapatan sonsuz desenli plastik Maddeden yarım daire veya benzeri bir kapaktan ibarettir.

PIR sensör üzerine lens konulmadığı durumlarda 2.5-3m. Mesafeye kadar devremiz gayet sorunsuz Çalışmaktadır.

Önemli not :Bu devreyi tamamı ile piyasadan hazır satın almış olduğum HAREKETE DUYARLI SENSOR ARMATÜRÜ devresini kendime göre düzenleyip dizayn ettim.O sebeple prensip şeması yoktur.

Sorularınız için siteye not düşerseniz elimden geldiğince cevap veririm.

Uğur

Devrenin PCB baskı devre çizimleri;

harekete-duyarli-sensor-devresi-pir-d203s-kontrol

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/04/27 Etiketler: , , , ,15 Yorum “Harekete duyarlı sensör devresi PIR D203S kontrol

 1. gevvgevv Yazar

  @doğukan
  Yazıyı okumadınız galiba ya da gözden kaçtı

  “””””Önemli not :Bu devreyi tamamı ile piyasadan hazır satın almış olduğum HAREKETE DUYARLI SENSOR ARMATÜRÜ devresini kendime göre düzenleyip dizayn ettim.O sebeple prensip şeması yoktur.”””””

  CEVAPLA
 2. günaygünay

  yerleşim planındaki pir sensörün hemen altındaki +gnd+,+vc+ yazan elemanı nedir çıkarmadım?

  CEVAPLA
 3. barışbarış

  sensörün altındaki eleman nedir. entegreya benzeyen..

  CEVAPLA
 4. günaygünay

  devreyi yaptım ancak diyotlardan sonra dc olarak 4v tan yukarı çıkmıyor,bu devrenin çalıştığına eminmisiniz?başka yapıpta çalıştıran oldu mu?220ac girişteki kondansatör,diyot ve zeneri de değiştirdim sonuç aynı,sorun nerede yardım edermisiniz:(

  CEVAPLA
 5. AbdurrahimAbdurrahim

  Merhaba, ben bu devreyi 220v değilde DC olarak düşük voltta 3,5 yada 9 gibi voltajlarda çalıştırmak istiyorum mümkün mü? Mesela sensörlü armatürün devresinde değişiklik yapsak olabilir mi? Teşekkürler iyi çalışmalar

  CEVAPLA
 6. İbrahimİbrahim

  Öncelikle Uğur Yılmaz’ın eline sağlık. Devreyi sunduğu için teşekkürler. Devrenin malzeme listesi ve isis çizimi bulunuyormu ? Veya bunu gibi bir devre elinde olan paylaşabilir mi ? Yapmak istiyorumda.

  CEVAPLA
 7. zaferzafer

  piyasadaki sensörlü lamba devrelerinin bazıları led ampul takıldığında yandığı zaman normal yanıyor ama söndüğü zaman pır pır yapıyor sebebi nedir düzeltme durumu olabilirmi

  CEVAPLA
 8. TC Soner CırıllıoğluTC Soner Cırıllıoğlu

  arkadaş eğer harejet sensörüne lamba takmazsak sigorta veya bina koruma rölesini attırabilir mi?

  CEVAPLA
 9. yokyok

  benim teknoloji tasarım dersim için çok yardımı oldu

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir